Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.01. 13:11

Nos őszinte leszek hosszú fáradalmas úton jutottam idáig ezzel a ragasztott korongal, de majd szeretnék egy összefoglalást írni a project végén. A políranyag most hogy mondod lehet kicsit sűrű, a tejhez hasonlítanám talán még sűrűbb is, zöld krómoxid. a szurkot beállítottam a "kilós" mércével, 3x3 cm-es négyzetekre van felosztva a szuroktárcsám, eddig egyszer préseltem. Még a mai nap folyamán megpróbálom lefotózni a rácsképet. Ja és tegnap jó volt az ég van egy "próbatubusom" azzal játszottam pezsgőzés kozben. Még a holdat és a jupitert is sikerült elkapnom :).
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.01. 15:26

robzon írta:Nos őszinte leszek hosszú fáradalmas úton jutottam idáig ezzel a ragasztott korongal, de majd szeretnék egy összefoglalást írni a project végén. A políranyag most hogy mondod lehet kicsit sűrű, a tejhez hasonlítanám talán még sűrűbb is, zöld krómoxid. a szurkot beállítottam a "kilós" mércével, 3x3 cm-es négyzetekre van felosztva a szuroktárcsám, eddig egyszer préseltem. Még a mai nap folyamán megpróbálom lefotózni a rácsképet. Ja és tegnap jó volt az ég van egy "próbatubusom" azzal játszottam pezsgőzés kozben. Még a holdat és a jupitert is sikerült elkapnom :).


Így látatlanban szerintem híg a políranyag, a szurok pedig puha. A krómoxid nagyon sok vizet képes elnyelni, ha tejszerű akkor sok a víz, kevés a krómoxid benne, + vizes az üveg, szurok stb. A cériumnál már mást tapasztaltam. A nagymértékű letapadásnak ez is lehet az oka, vagy az egyenetlen préselés, ami fontosabb mint sokan gondolnák. A körömpróbánál nem igazán kell látható nyomot látni a szurkon, a barázdák fazettázásánál a penge (én legalábbis így csinálom) nem ragad bele a szurokba, inkább kagylósan töredezik a sarkoknál. Gömbre polírozásnál jobb tapasztalataim vannak a kemény szurokkal, szinte nincs zónahiba sem géppel, sem kézzel.
Korábban a puhább szurokkal viszont szép számmal jelentkeztek. Engem a szurokmérő félrevezetett, mert precízebb műszer kellett volna, de nem akartam költeni rá. Azóta körömmel nézem, valamint a saját környezeti paramétereimhez állítom be a keménységet tapasztalat alapján.

(Természetesen ezek csak az én tapasztalataim, az én véleményem!)
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.01. 15:35

Talán ez a legjobban sikerült kép, elég nehéz beállítani. esküszöm az a kis torzulás egy szösz miatt van amit későn vettem észre és rajta volt a rácson. Eggyértelműen látszik hogy a közepe lemaradt és talán a külső púp is egy picit látható. De azért szerintem nem olyan szörnyű, szabad szemmel sokkal jobban látszik a hiba. Kép
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.01. 15:39

Elnézést kérek a képminőség miatt nem szoktam képet felrakni. jobb click megjelenítéssel működik. :/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.01. 17:18

robzon írta:Elnézést kérek a képminőség miatt nem szoktam képet felrakni. jobb click megjelenítéssel működik. :/


Üdv!

Ha gond volt a ráccsal, akkor minden elemzés félreértésre adhat okot.
Ez a rácsmennyiség elég sok, 4-5 rács görbületéből jobban lehetne a felületről véleményt alkotni.
A látott kép akár bíztató is lehet, de én nem zárnám ki az üveg kismértékű torzulását.
Ezt a későbbi polírozás után lehetne meglátni, + Foucault teszt. Szerintem zónahibás, de kevesebb és jobb rács jobban mutatná. Ha nincs tozulás az anyagban, és nem is lesz a hőingás következtében, ez a zónahiba könnyen javítható.
Igazán kíváncsi vagyok más véleményére is, hiszen egymás hibáiból sokat tanulhatunk.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.01.01. 19:13

mizar írta:Ez a rácsmennyiség elég sok, 4-5 rács görbületéből jobban lehetne a felületről véleményt alkotni.
A látott kép akár bíztató is lehet, de én nem zárnám ki az üveg kismértékű torzulását.

Sándornak igaza van, ha ennyi rácsszálnál így látszik a hiba, akkor elég jelentős eltérésről beszélhetünk. Véleményem szerint jelenleg asztigmatizmussal terhelt a felület, a rácson lévő szösz nem igazán okoz ilyen jellegű torzulást a rácsképben.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.01. 20:26

Valóban így van, jobban megnéztem a rácsképet és megint előjött belőle egy feszkó.
sajnos így van.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.02. 07:20

Sziasztok!
Abból kiindulva, hogy egy tökéletesen feszültségmentes 15 mm vastag korongból már elég nehéz egy 200-as f/6 környéki tükröt megcsinálni, a ragasztás elég kétséges kimenetelűnek mondható. (Jómagam még a segédtükör környékét is messze elkerülöm a ragasztóval.) Ez persze nem azt jelenti, hogy biztosan nem fog sikerülni. Én a helyedben, -ha már mindenképpen ragasztani kell a korongokat-, gyantával próbálkoznék. Kísérleti szinten nekem már bejött egyszer.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Ragasztott korongok

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.01.02. 12:42

Sziasztok!

BUÉK!

Előjött egy érdekes téma.
Megírom a meglátásaimat és mindenki azt kezd vele, amit jónak vél.

Ha jól értem(?)

1.Van egy 25centis 2 (több) darabból összeragasztott korongod, melyből tükröt csiszolsz éppen?
2. A fotó ugye a 2x-es fókusztávolságon kívül készült? (ha így van)

Ne is fejezd be ezt a tükröt. Nem lesz jó. Tartósan sajnos nem. 3 féle tapasztalatom is van az ilyen témában.

I.

Egy 250/1475-ös tükröt készítettem egyszer síküvegből, ami 1db-ból, feszmentes üvegből készült 25mm vastagságúból. Az üveg igen príma volt. Azonban 1-ső lépésben óriási hibát követtem el. A polírozó szerszámot gipsz, üveg kombinációból készítettem, szakítva minden gyakorlati tapasztalatommal és tojtam az etiketre....
Kínlódtam vele és nem értettem, hogy miért. (hajtépés, fetrengés..) Felhívtam a Berente Bélát, mert nem értettem a probléma okát. Javasolta, hogy a 75%-os szurokszerszámmal (20cm) felülről polírozzam ki a tükröt W módszerrel. Eldobtam hosszú hetek kínlódása után a kísérleti (majd én feltalálom a Spanyolviaszt!) szerszámot.

Aztán fogtam egy 1db-ból álló 20centis üvegkorongot és szépen mintaszerű szurkot üntöttem rá . (Bemért szurkot!)

És elkezdtem polírozni. Amikor feltettem az optikai padra a tükröt először, dobtam egy hátast. Magát A GÖMBÖT láttam!

Soha ilyen tökéletesen tökéletes gömbfelületet előtte teli szerszámmal nem készítettem még. Amúgy a tükör parabolája igen jóra sikerült és nem szenvedtem a tükörrel, miután betartottam a játékszabályokat. A fizika barátja letem...


II.

Az egyik szentléleki találkozó alkalmával találkoztam először és sajnos utoljára Gyurman Tibi bácsival (Isten nyugosztalja a kedves öreget)

Nagy 38 (?)centis távcsövének tükre is 2db összeragasztott üvegkorongból készült. Hosszú, hosszú könyörgések után polírozta ki neki egyik csiszoló barátom, mert senki nem vállalta. Sokszor hangsúlyozta Tibi bácsinak, hogy nem lesz jó. Elmondta miért. Ennek ellenére mégis kérte, hogy akármilyen is lesz, kéri, polírozza ki neki. (Mert ez a korongja volt Tibi bácsinak) Az öreg a csillagos ég iránti nyughatatlansága miatt kérte. Érthető volt, hiszen ki ne szeretne otthon egy 38 centis tükörrel végigpásztázni az égen. És mindezt megfizethető áron (nyugdíjból). A távcsővel nézelődni, gyönyörködni természetesen lehetett, de itt abba is hagynám a történetet.

III.


Ráktanyag 1997.

Ha jól emlékszem volt ott egy Csatlós féle (zöld taposókorong) 30centis Newton. A parabolizálásával nem volt gond, de a korongban az öntés és hülés következtében benne volt egy kellemetlen feszültség. Így 2-3 évente újra és újra kellett parabolizálni, mert a felület elmászott......


Szóval. Lehet kísérletezni, de a fizika fog győzni. Csak idő kérdése. Csak idő kérdése.....

A rácskép alapján nekem úgy tűnik, hogy a felület nem gömbbre lett csiszolva, vagy csak azt hitted, hogy az, még az összes szabály betartása után is. Ha ilyen hiba van az már arra utal, hogy alapban valamelyik fontos tényező nincs a helyén. Tipikusan jellemző a ragasztott korongokra, hogy gyűrűben a szélén és a közepén gebasz van. Tibi bácsi ragasztott tükrének rácsképe is (arányaiban) szinte dekára ezt a rácsképet mutatta.....

És egy 4. le nem írt példa alapján egy nagyon régi öntött, zöld korongnál is ugyanilyen volt a felület rácsképe megközelítőleg5-10-20 év múltán , azzal a különbséggel, hogy a perem ott meg kopottat jelzett.

Ifjú Szkájvóker! Neked kell eldöntened, hogy maradsz az erő járt és tiszta útján, vagy engedsz a sötét erő delejes csábításának.

:-) :-) :-)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.02. 18:07

Üdv!

Igaz, hogy Robzon barátunk figyelmeztetve volt a várható kudarc eljövetelére, azért bátor dolog első munkaként belevágni ebbe a projektbe. Talán, ha többet tudnánk a korongról, akkor ki lehetne találni valami okosat. Ha a darabok elérik a 15 mm vastagságot, akkor,.....esetleg......lehet reménye arra, hogy egyszer tükröt csiszol belőle. Természetesen nem fixen összeragasztva, hanem v.milyen flexibilis kötőanyaggal, mint a Sidius által is javasolt gyanta. A fix ragasztás fix, hogy eldeformálja a korongokat, ill. az üveg tágulása nagyobb, mint a legtöbb ragasztóé, és emiatt torzul.
Ne felejtsük el, hogy 60-70 cm-es tükröket csinálnak 25mm-es üvegből, a legnagyobb probléma vele az asztigmatikusság lesz, de megoldható igen nagy rutinnal.
Szerintem, érdemes tovább kísérleteznie, de ha csak 10mm-es üvegből van akkor semmi értelme.
Az viszont úgysem nagy veszteség.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”