Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.19. 21:34

tobe írta:No, érdekes ez a dolog, pl. most erről ahogy beszélgettek, az jutott eszembe, hogy nekem is próbaképpen meg kellene fogni egy üvegemet és a mérő berendezésemmel, ami most éppenséggel szanaszéjjel hever, megnézni, ha feszgetem ilyen szerkezetekkel, milyen módon alakul a felülete.


Béla! (Tobe) Ez nem úgy van, ahogy te elképzeled. ;)
Itt a link ahhoz, amit szeretnél.

http://media.skyandtelescope.com/docume ... orFlex.pdf
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.19. 22:56

Na, már megint lesz mit fúrnom, faragnom, hogy ilyenem is legyen legalább kipróbálva ... :)
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

fejlődés

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.02.24. 16:09

Sziasztok!

Igyekeztem nagyvonalakban végigmenni ezen a főtükrös lapon, megnéztem a régebbi hozzászólásokat. Az elején még Schné Attila is hozzászólt, aztán, ahogy a lista haladt előre leült a topic, ahogy mondani szokás. Sokféle ember, többféle megközelítés, sokrétű tapasztalat. Ez jó.
Körvonalazódott bennem egy dolog régóta és ezt megosztanám veletek.

A honi csiszolókra egy dolog nagyon rányomja a bélyegét. Ez pedig nem ismeretlen dolog évtizedek óta, főként manapság több más szinten is. A tőke hiánya. Ami sokszor szükségmegoldásokat szül és nem engedi fejlődni a csiszolót tovább. Többféle témakör, érdekességek, úgymond nyalánkságok merültek fel itt már. Érdekes hozzászólásokkal. Ami nagyon jó.
Nem elhanyagolandó azonban annak a lehetősége sem, hogy nagyobb átmérőjű Newtonokhoz az összes optikai elemet mi készítsük el magunk. Pontosabban, igazán kitűnő síktükröt lehet idehaza is készíteni. Egyszerre többet. Az elérhető biztonságos felület minősége a Newton színgyűrűteszt elvén és az optikaiparban használatos síkreferencia felület készítés alapján (interferométer nélküli mérés!) a L/16-L20 minőségi szint. Keressétek ki, hogy egy 400/1600-as Newtonhoz való segédtükör 88mm kistengely (40.000Ft) garantált L/8-as felülettel (nagy szórással) ennél az árnál kezdődik. Ezekből a tükrökből 10/3 a megbízhatóság aránya, amikor egy L/6-os főtükör minőségét nem rontja le a segédtükör felülete. Egy 350-es illesztő síktárcsáról levehető 6db 90mm-es kistengelyű síktükör. (a segéd üvegeket nem számoltam bele.) Többen közülünk rendelkeznek értő olvasással angolul vagy németül, így sok érdekes cikkből lehet tanulni elméleti szinten. De csak elméleti szinten. Azonban egyféle képpen lehetne feloldani egy régóta jelenlevő problémát. Ez pedig a gyakorlat hiánya, ami a tartalom nélküli, elméleti síkú, gyakorlat nélküli hozzászólásokhoz vezet többünket. A megoldást a jelenleg működő szakkörök és évenkénti távcsöves találkozók megszervezése mellet tovább lehetne fejleszteni. Amire látok reális esélyt a jövőben részemről. Csak idő és zs kérdése. Lassan, lassan ki ki tűnik itt ott 1-1 ember, aki kitartó szorgalmas munkával igenjó eredményeket ér el. És ennek örülnünk kell. Azok számára, akikben él a vágy az elméleti és gyakorlati munka összessége/megvalósítása iránt lehetne egy zártkörűbb, rendszeres találkozót szervezni. (akik tényleg hosszútávon hajlandóak dolgozni kifogások nélkül )Senkit sem szeretnék pozitívan diszkriminálni félreértés ne essék. Sokan csak szóban csiszolnak, de hiányzik a gyakorlat és nagyon hiányosak az elméleti ismeretek is. És ezt sokan szégyenlik beismerni. Én például beismerem, hogy keveset tudok és csak szűk területre koncentrálódik az érdeklődési területem. Pl: Cassegraint én nem készítettem, de pl Berente Béla igen és Kurucz Jani is már. És egyáltalán nem szégyelném ha ezen a területen pl. tőlük tanulhatnék. De pl. Zsámba Pityunak is már szép tapasztalatai vannak gyakorlatban IF készítés és a mérés, parabolatükrök területen. Egyikőnk sem tud és tudhat mindent. De sokmindenre megtaníthatnánk egymást. Azért van erre a szemléletmódra szükség, mert jelenleg kevesen vagyunk, akik háta mögött legalább 10-20-30 elkészült minőségi optika vagy távcső van. Egy aktív és jól szervezett képzési kereten belül lehetne egy kimagasló tudással rendelkező csapatot, korosztályt kinevelni, akik képesek lehetnek önnállóan is hitelesen továbbadni a tudást. Olyanokat, akik képesek igényes sík és paraboloid tükrök elkészítésére, Cassegrain rendszerek kivitelezésére. A szakkörök az érdeklődés és a kezdeti lépések elsajátítására kitűnően alkalmasak, de a mélyebb szintű továbbfejlődésre sajnos már nem. A megoldás egy minőségi magán optikus szakképző műhely lehet. Ahol egymásnak is segíthetnének a tagok. Ha rajtam múlik és bizonyos lehetőségek a közeljövőben nekem is megadatnak ezt részben meg fogom finanszírozni. Mindezt azért tartottam fontosnak megemlíteni, mert hosszú ideje látjuk jópáran, hogy a csiszoló társadalom megreked egy szinten, nem tud továbbfejlődni. És ez a jelenség ismétlődik periódikusan. És ahhoz vezet, hogy sok a hiányos folt és sokan nem képesek az egészet egyben kezelni, az alapokat sem értik teljesen. Ezt a "hagyományt" megszakítani egy célzott és professzionális képzés keretein belül lehet csak. Hogy ebből a későbbiekben mi fog megvalósulni az a jelenlegi amatőr társadalom hozzáállásán és együttműködési hajlandóságán is múlik. Mindannak ellenére, hogy nehéz időket élünk több szempontból is.

Üdvözlettel: Bozsoky Jani
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.25. 10:00

János!

Szép tervek! Egyet is értek velük... És osztom a véleményed is.. Bizony ha valaki jó tükröt akar csiszolni, akkor mindenképpen jó minőségű alapanyagok kellenek.. A mai világban sokkal egyszerűbben, és néha egész jó áron be lehet szerezni dolgokat internet/ebay... Az ár viszont nem biztos, hogy olcsóbb lesz mint egy komplett kínai távcső, és ugye ha megfelelő helyen vásárol az ember akár garantáltan jó minőségű optikát lehet választani némi felárért. Az előny abban van, hogy ezzel a módeszerrel viszonylag egyedi méret/fókuszú rendszerek érhetők el! De visszatérve a legfontosabb szerintem a megfelelő keménységű/minőségű szurok beszerzése! Majd ezután jön a megfelelő üveg (legfontosabb a feszültségmentes üveg) Ezt főképp az első tükörnél ajánlom, mivel ilyenkor max csak a technikai hibák miatt nem lesz jó a felület.. Mondok egy egyszerű példát.. Políroztam a tükröt. Az üveg pirex, cérium oxid garantált optikai minőség, a szurok spec optikai, tutira belőtt keménységgel, ráadásul valami spec fenyőgyanta, ami szép középbarna színű. Szóval féluton voltam a polírozással, és kb két hétre félreraktam a cuccot.. A leírásban ajánlották, ha az ember hosszabb ideig nem dolgozik, víz alatt tárolja a szuroktárcsát, mert kidiffundálhatnak belőle bizonyos anyagok, és "felkeményedhet" a korong.. Hát én nem raktam víz alá, ráadásul elég sokszor "véstem" az árkokat a forrasztó pákával, így a hő miatt jobban kidifundált az anyag az "árkok" környékéről.. Szóval elő a korong, és folytattam tovább a munkát.. Majd fél óra múlva ellenőriztem a felületet, és valami iszonyat hepe-hupás volt.. Először nagyon nem értettem miért, mert ugyanolyan húzásokkal dolgoztam mint addig.. És mindig csodálatos egységes felület volt az eredmény. Majd rájöttem, hogy ez lehet a baj.. Azt javasolták, hogy szurok lekapar, és pár csepp terpentint kell adagolni a szurokba. Megcsináltam, és uténa valóban tökéletesen dolgozott tovább! A lényeg viszont, hogy én elértem a célomat, csináltam egy tükröt, ami érzésem szerint jó minőségű képet ad, és bizony ez büszkeséggel tölt el! Egy régi álmomat sikerült valóra váltanom, és nem győzöm elégszer megköszönni Zsámba István internetes segítségét, mert bizony nélküle nem ment volna! Azóta próbálom megosztani a tapasztalataimat másokkal, továbbadni a "tudást" itt is, és jelenleg kapcsolatban vagyok egy amatőr társunkal, akinek színtén próbálok segíteni, persze csak interneten keresztül tudok a távolság miatt.. Én így tudok segíteni!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.25. 10:12

Annyit elfelejtettem írni, ha már megvan az első tüköt, ami lehetőleg 150-200mm-nél nem nagyobb, és F8-as fényerőnél nem fényerősebb, és jó képet ad, akkor már lehet "kísérletezni"..
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Fejlődés?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.25. 12:09

attila dezső írta:Annyit elfelejtettem írni, ha már megvan az első tüköt, ami lehetőleg 150-200mm-nél nem nagyobb, és F8-as fényerőnél nem fényerősebb, és jó képet ad, akkor már lehet "kísérletezni"..



Üdv Mindenkinek!

Ugyan ezt az idézetet emeltem ki kezdésnek, de tulajdonképpen János esszéjéhez fűzném a saját gondolataimat. Hangsúlyozom, a saját gondolataimat.
Teljesen egyetértek azzal, amit írtál, János. Erről már többször beszélgettünk privátban is. Mégis, ezek a gondolatok most valahogy nem úgy lettek kommunikálva, hogy teljes egészében azonosulni tudjak velük. Érdemes ezt egy közösségi portálon eddig fokozni? Szabad-e úgy bemutatni ezt a tevékenységet, mintha az egyetlen járható útja csak a kőkemény profizmus lenne?
Én éppen az ilyen berögzült sztereotípiákban látom a fejlődés gátját, mint a kezdő idézet, és a te írásod, amely bár sok igazságot tartalmaz, de mellőzi az árnyalatokat. Merem ezeket azért mondani, mert ha valaki ma szétnéz a nagyvilágban, akkor láthatja, hogy az igazi „fejlődés” az, ha minél több emberrel sikerül megszerettetni az amatőrcsillagászatnak ezt a nagyszerű, de sok elméletet és gyakorlatot, valamint kitartást igénylő tevékenységét. Én nem egy szűk kör profizmusában látnám a jövőt, hanem abban, hogy ha a régi kulini eszméket ötvözni lehetne a mai kibővült tudással. Ha minél többen kedvet kapnának a tükörcsiszoláshoz, és sikereiket, kudarcaikat őszintén megoszthatnák egy ilyen fórumon. Ha egy ilyen fórum valóban szakmai fórummá válna, és nem csak ilyen semmitmondó írásokkal lenne tele, mint most az enyém.
Akkor egy nagyszerű közösséget lehetne formálni, mely a mai világban nem lebecsülendő.
Ehhez nem pénz kell, hanem más gondolkodásmód.
Ha a szakma több elismert művelője tisztelné meg írásával ezeket a fórumokat, hidd el, sokan innánk az információt, mint a szivacs.
Sajnos, azt kell mondjam, erre Csillagváros portálja formailag már alkalmatlan. Az egymás utáni szófolyamban elvesznek a kommentek, elsikkadnak az értelmes szakmai gondolatok. Tettem már javaslatot egy külön szakmai fórumra, ha van türelme valakinek, visszakeresheti.
Aki viszont a szakma csúcsára akar jutni, az úgyis megkeresi annak a lehetőségét. Oda már utak nem vezetnek, csak egy keskeny ösvény. De hiszen ezt Te tudod a legjobban.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.25. 12:45

Az előttem szólók nem egy malomban őrölnek.
Van a kezdő csiszoló, aki először saját magának akar használható, majd profi tükröt csiszolni, és csak a kitartásán múlik, hogy eljut-e idáig. Közben épít optikai padot, készít még pár másik tükröt, de alapvetően marad hobbista. Úgy látom, ők ritkán mennek a tükrökkel 200 mm-es átmérő és az évi néhány darab fölé.

Aki ennél többet akar mind mennyiségben, mind méretben, az felkötheti azt a bizonyos gatyát, mert rengeteg időt és/vagy pénzt kell belefeccolnia. Innentől a dolog már kezd kilógni a hobbista fogalmából, és közelít a vállakozás-szerű tevékenységhez. Tizesével kell beszerezni a jó minőségű alapanyagot, "profi" méréstechnika kell, mindehhez hely, szerszámok, stb. És rengeteg olyan idő, amit már valószínűleg nem tud anélkül erre fordítani, hogy ne menjen a rendes napi munkája rovására. Bozsoky Jani erről a fajta csiszoló emberről ír.
Itt viszont beúszik a képbe a gazdaságosság. Megéri-e? A magyar piacra kötve hiszem.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

fokozatok

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.02.25. 19:00

A felkészültségi fokoknak megfelelően több csoportban célszerű a képzést megvalósítani. Kevesebb létszámban, minőségében is jobban lehet dolgozni. A felkészült emberek pedig sokkal jobban tudnak segíteni a többi csiszolónak később.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.02.26. 00:09

Sziasztok!

Lassan elérkezek a polírozáshoz, de használható szurok még nincs. A környezetemben csak kétes tisztaságút találtam.
Ha van valakinek eladható vagy elajándékozható, egy-két tükörre elegendő mennyiség kérem jelezze. Fenyőgyantám van hozzá.

Előre is köszönöm.
ladavrc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.01.19. 21:21

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: ladavrc » 2012.02.28. 00:20

Sziasztok.Egy fórumon olvastam (de már nem találom melyiken) hogy főtükörnek a régi típusú tv képcső is jó mert jó minőségű üveg .Hát nem tudom hogy bírná a hőtágulást szerintem elpattanna az üveg.Mondjuk én még nagyon kezdő vagyok nem tudom mennyire melegszik fel a főtükör.Nektek mi a véleményetek?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”