Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.02.07. 19:14

Mel Bartels modositotta a RFT tavcsovekrol szolo cikkeit:

Mel Bartels -The New RFT.png


http://bbastrodesigns.com/rft.html

Sok ,erdekes es kondenzalt informacio talalhatok ebben a rovid cikk sorozatban.
Mel Bartels uj ertelmet ad a ''kiss tavcso'' fogalomnak.
A kepen lathato ''kiss'' tavcsovek ,jobbrol:

-15 cm F/2.8
-27 cm F/2.7
-34 cm F/3

Szinten kihivast jelent a Mel Bartels altal ''okular mod'' javaslat,elteroen az elterjed , es szazadok ota betartot, ''tavcso modal''.


Tenyleg ,jok valamire ezek a nagyon rovid reflektorok ?
Nem hiszem hogy vannak amatorok akik nem eszleltek volna a Pleiadokat.
A 15cm F/2.8 tavcsoben a Pleiadok usznak egy gaz buborekban, ahogyan a rajzban latszik.

PleiadesBubble.jpg


Hagyomanyos tavcsovekben ez nem latszik.
Az uj rovid reflektorban ez lehetseges a 4 fok kep mezo es a 15 centis apertura osze jatszva.

Sajnos, nalam a nagyon rovid reflektor csak egy platoi szerelem.
Nem tudok tukroket csiszolni ,nem beszelve ilyen rovid fokuszal.
Nincsen penzem leg hoszab fokuszu Ethos vagy/es Scientific Explorer okularokat vasarolni.
Sem legutolso koma korektorra.

De lehet egy nap nyerek a Lotton.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2015.02.10. 05:05

2014-12-31 11.41.25.jpg
hg írta:
tojape írta:... hajdani orosz mozigép objektívjében található lencsék esetleg alapot adhatnak egy Kepler távcső építéshez. Darabonként két gyűjtőlencse van az objektívekben. A fókusztávolságuk általam nem ismert, viszont magán az objektíven a következő felirat látszik:
K0-140M 1:1,18 F=140MM N613263
A nagyobbik lencse átmérője 80mm, a kisebbiké 60mm.
Mindkettő többrétegű, ragasztott lencsének látszik. Valami bevonat lehet rajtuk, mert a fényforrások halvány ciklámen színű fénnyel tükrözödnek a felületükön.
A két nagyobb lencséből álló összeállításba egy szkennerből kinyert, kb. 8mm átmérőjű lencsével néznénk bele, ami ugyan vélhetően kicsi fényerőt, de 10x nagyítást jelentene, ha jól értelmeztem a wikipédiás Kepler távcső leírást.

Kedves TJP!

Bármilyen guberált optikával elkezdhetitek az optikai kísérletezést és távcsőépítést. Nincs az a rossz, vagy alkalmatlan lencse, aminek használatából ne gyűjthetnétek érdekes tapasztalatokat. Ha a barkácsolás élményén túl megértitek a siker, vagy kudarc okait, fizikai alapjait, a kedv és lelkesedés is megmarad és tovább tudtok lépni.
De maradjunk a konkrétumoknál. A birtokodban lévő KO-140M (belarusz gyártmányú) vetítőobjektív elég jól sikerült darab, bár csillagászati távcsőhöz nem kifejezetten alkalmas. Többen Petzval objektívnek tartják, de a gyári adatai szerint nem az. Ebben -- ahogy írod -- két kéttagú, ragasztott akromatikus lencse van, míg a Petzval objektívben a "hátsó", eltérő görbületű lencséket légrésnek kellene elválasztani és a flintüveg tagoknak belül lenni. A KO-140M tehát így néz ki:
KO-140M_objektiv.jpg

Többen fotózásra használják ezt az objektívet, a leképezéséről benyomást szerezhetsz, ha megnézed a vele készült fotókat.
A részletesebb műszaki adatai a következők:
KO-140M_adatok.jpg

Először próbáljátok "egészben" használni, 8-14x-es nagyítású kis távcsövet nem bonyolult első lépésként összebarkácsolni belőle. A fenti adatokból a számításokhoz legszükségesebbek az optikai átmérő (78mm) és a komplett objektív fókusztávolsága (kb. 140mm). Ha a szétszedett optika kéttagú lencséivel külön kísérleteztek, a fókusztávolságaik megméréséhez használjátok az MDA által is ajánlott kivetítéses módszert (borús időben lámpával, vagy gyertyával :)). Ugyanígy mérjétek meg az okulárnak (szemlencsének) szánt kis lencse gyújtótávolságát is. Ezekből az adatokból számolható az adott távcső-összeállítás nagyítása. Az elméletnek utánaolvashattok pl. ebben az alapműben (5-23. oldal). Itt olvashattok arról is, hogy miként lehet jobb okulárt készíteni két kis lencséből; érdemes kipróbálni.

Apró felületi egyenetlenségként már ezzel az egyszerű eszközzel is megpillanthatjátok a Holdon a krátereket, a derült téli égbolton keressétek meg vele a Fiastyúkot, vagy az Orion-ködöt (ebben a "derült ég" lesz a legnehezebb ;)).

Jó kísérletezést!
Gábor

A fenti optikából asztrográfot készítettem. Rekesz nélküli, fix végtelen beállítás, M42 csatlakozás. Elég jók a képek. 1,8/140 mm eos 300d-n nem semmi. Alatta NDK faállvány....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.02.28. 21:06

Oromel kijelentem hogy nalam ma ATM 2015 / 2015 Tavcsoepitesi Ev njitas volt!

Eloszor meg javitotam az aram kabeldobot , hogy ujra hasznalhasam a szerenyi de nagyon hasznos elektromos szerszamokat.

Ezutan valami konyu feladatal kezdtem ,egy fa haromlabot es a binokular kart le lakkoztam gesztenye szinre.
Befejezesul egy acel persejt ragasztotam universzalis ragasztoval a haromlab kozponti elemben.

A felujtott haromlab tobb eszkoz hasznalasaban lesz alkalmas : 76mm F/9 es 72mm F/11 Newton reflektorok.
Es egy epitesben levo 60mm F/4 RFT refraktor.
Az acel persejnek koszonhetoen ,kepes leszek par masodpercek alat kicserelni a tavcsoveket.
Csak egy regi ''telefon'' fenkepem van amelykben ,jobb oldalon, latszanak a 76mm es a 72mm reflektorok.
Nem csak a haromlab hanem az optikai tubusok is felujitasra kerultek.

Picture 451.jpg


Mindenkinek jo eszlelest es tavcsoepitest kivanok , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.01. 16:04

Pár napja megnéztem már, hogy mennyibe is kerül egy PVC cső, 200mm külsejű, vagy 2.5m hosszú, az úgy 5000Ft nagyjából, az még nem olyan vészes, azon gondolkodtam, hogy ezek a vékonyabb csövekből összerakott Dobson szerűek is, lehet a kis csövek sem olcsóbbal, amennyi méter kellene hozzá, igaz nagy méretnél lehet könnyebb így, annyi előnye van mondjuk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.01. 16:09

tobe_ írta:Pár napja megnéztem már, hogy mennyibe is kerül egy PVC cső, ...


Szerintem a PVC cső csak kis méretű (5, max. 10cm átmérő és 40-60cm hossz.), kezdő kukkerekhez használható, mert nagyobb méretek (és tömegek) esetén már nagyon hajlik, ráadásul a hőtágulása is hatalmas.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.01. 17:46

Attila írta:
Szerintem a PVC cső csak kis méretű (5, max. 10cm átmérő és 40-60cm hossz.), kezdő kukkerekhez használható, mert nagyobb méretek (és tömegek) esetén már nagyon hajlik, ráadásul a hőtágulása is hatalmas.


MDA


Ez pontosan így van. Tobe ne építs PVC-ből nagy-Dobsont.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.01. 18:04

Ezt nem tudtam, hogy ennyire hajlik, meg nyúlik, akkor ha lehet inkább kerülöm, a nagy méretet. Kösz.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.01. 18:15

tobe_ írta:Ezt nem tudtam, hogy ennyire hajlik, meg nyúlik, akkor ha lehet inkább kerülöm, a nagy méretet. Kösz.


Viszont melegen ajánlom a fát, pontosabban a rétegelt lemezt (de min. 10-12, vagy inkább 15mm vastagságban).
Kb. 30-40cm-es tükörátmérőig az teljesen jó megoldás, és könnyű vele dolgozni; a Sky and Telescope-ban is rengeteg fából készült Dobson-t mutatnak be.
Olcsó, könnyen megmunkálható, ráadásul nagyon esztétikus anyag (a tubusnak sem muszáj hengeresnek lennie...). Csak az alapos és többrétegű lakkozásra kell odafigyelni, hogy ne vehessen fel vizet.

Valamint némi statikai ismeret sem árt a megfelelően merev konstrukció kialakításához.

https://www.google.hu/search?q=wooden+dobsonian+telescope&biw=1148&bih=884&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=hEnzVOETxrVR8NCBcA&ved=0CB4QsAQ

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.03.02. 08:34

Igazán sok szép távcsőtubust sikerült fénykép alapján megismerni Attila linkje alapján. Esetleg a lakkozás helyett meg lehetne próbálkozni a műgyanta alkalmazásával. Nekem egy fasínem van lekezelve műgyantával, ezidáig jól bírta az időjárás (hideg, meleg) viszontagságait. Hogy hosszabb távon mennyire válik majd be ez a fajta felület kezelés? Nem tudom, nincs ilyen jellegű tapasztalatom.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.03.02. 22:19

Egyet ertek Attilaval a PVC tubusok irant.
Most vagy 26-27 eve, amikor meg zold tavcso epito voltam , PVC tubust keszitetem az elso reflektoromhoz.
Ez egy 16 centis F/9 Newton volt ,tudasom szerint az elso Dobson tavcso Romaniaban.
Le mondtam a PVC tubusrol mert nagyon nehez volt , de nem merev.
Horganyzot 0,5mm acel lemezt hasznaltam a megvalosult tavcsoben.

Mar egy fel eve hogy kaptam a Silviu baratomtol egy 90 x 600 mm-es RFT refraktort ,megduplazodott 110 mm-es PVC tubusban ,egyenlore nincs semmi panasz.

Mar az elso Dobson tavcsonel hasznaltam retegelt lemezt ,nagyon jo anyag.
Nem akarok meg keseriteni senkit (''de az angol tudosok szerint'' :P ) a retegeltlemez joval stabilabb mint az aluminium homerseg valtasnal.

Off-topic : csak enyit ma tavcsovekrol, Eddie Bitar-tol egy ora Trance-re voltam itelve :twisted:

Udv , Mircea

ahfm.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”