Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.04.24. 13:31

Ezt sokáig nézegettem...gyönyörű.. http://home.btconnect.com/astronoscope/ ... aking.html
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.26. 20:12

Ezen a hetvegen valamivel tovabb haladtam a 125mm RFT reflektor epitesben.
Feketere festve a tubus belsejet es a fo tukor tartot is.

DSCN0901.4.JPG


Festesre kerult a 76mm F/9 Newton reflektor uj sik tukor tarto is.
A festek meg nem szaradt,nincsen csiszolva.
Az eredeti sik tukrot egy kisebb (de nagyon jo ) 72mm F /11 refektorba at helyezem.
Ennek a 72mm reflektornak ,Csillag Attila baratom csiszolta a fo tukrot egy kirakat uveg darabbol.
Ez nagyon reggen tortent,mikor nagyon szegenyek voltunk uveg korongokban es tavcsovekben !

(Ki kerem magamnak! :o
Nem,nem mi tortuk be a kirakat ablakot,mi csak veletlenul a kornyeken sejtaltunk ... )

DSCN0897.1.JPG


Ez az elso festek reteg gazdagab fekete festekben ,primer festek celjabol.
A masodik festek reteg gazdagab lesz gyonyoru,korom fekete tonerben.
Horganyzott acel lemezre es aluminiumra festes technogiai ravaszsagokal jar.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.02. 17:43

Ma a masodik /es utolso /fekete festek reteg a Newton RFT 125mm F/4.5 reflektor tubus belsejere.
Csak igy a fo tukor tartora is.
Remelem sikerulni fog , meg ma , a tubus kulsore is az elso barna festek reteg.Kave utan... :D

De a befejezo het leg fontosab ATM tevekenysegem egy szereny de nagyon fontos komponens gyartasa volt a
245mm -es Newton reflektoromhoz.
Ez a komponens segitsegevel reszben ''be merulom'' a fokuszert a tubus belsejeben es akor meg felel a mar letezo 45mm-es sik tukor es meg lesz a 12-13mm -es atmero ''teljes feny mezo'' is (fully illuminated field)!

Udv,Mircea
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.05.02. 19:50

Én nagyon örülök, hogy azért nem hal ki teljesen a távcsőépítés! Akik benne vannak tudják, hogy nekünk midig a saját építésű távcső képviseli az abszolút csúcstechnológiát. :D Az ember -a távcsőépítő- bele is betegszik, ha egyszer valami véglegesen elkészül, ezért mindig kell hibát is keresni -meg hagyni-. :lol:
Eddig is szép dolgokat mutattál itt be, remélem felteszed ezt is majd kész állapotban! :)
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.03. 14:40

Janos

Koszonom szepen a szep es batorito hozaszolasert.
A tavcsoepites nagyon szoros kapcsolatban van az amator csillagaszatal de egyben egy onallo hobby is.
Az is igaz hogy te foglalkozol magas szintu tavcso epitesel,magas minosegu sajat keszitesu optikaval ,fem pontos alvanyokal es kiegeszitokel.Ilyesmire nem mindenki kepes.
Letezik a masik hoza allas : en se mondok le az (mas ) amator altal gyartot jo vagy magas minosegi optikarol.
A mechanikat viszont olcso ,konyen megmunkalhato anyagokbol keszitem,csak ido , kedv es akarat szukseges.


Sokan ( szerintem tul sok ) amatorok konnyeden valaszt keresnek arra a kerdesre :miert tavcso epites ?

Hat ,aki meri , es akinek ver folyik a venakban ,az meresz lesz es belenez a kovetkezo linkekben :

http://www.fidgor.narod.ru/Observers/test.html

Be merem jelenteni : ilyen 0,22 Strehl es 0,061 Strehl tavcsoveket epitek csukot szemmel.
Hogy ha oda nezek egy kicsit , nehany osztayal jobb tavcso szuletik.

Vagyis van mikor erdemes tavcsovet epiteni.
Hogy ha nem , reszt veszel az orosz rulett kinai verzioban! :twisted:

Sok sikert ...nyertes szamokat kivanok mindenkinek !

''Forever ATM-er'', Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.03. 22:29

Ez az orosz link nagyon tetszik. Nem volt eddig még ismerős.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.13. 13:39

Az orosz konklúziót a SW BD 80/600ról (ezem van) ismerősöm lefordította:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.05.15. 06:23

Sziasztok!

Tudja valaki, hogy jelenleg, mely településeken van használatban lévő Zeiss 150/2250 mm-es Meniscas távcső? Szükségem volna több közeli fényképre, a tubus felfogató prizmasínről. Az alábbi képen lévő prizmasín pontos kialakítása érdekelne, melyet a cég egykori katalógusából fotóztam be. Tudnátok képeket küldeni a prizmasínről?

Zeiss prizmasin.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.15. 08:41

Zeiss 150/2250 mm-es Meniscas

ezt találtam:

http://www.gae.hu/emblema.htm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.15. 08:49

gabo67 írta:Tudja valaki, hogy jelenleg, mely településeken van használatban lévő Zeiss 150/2250 mm-es Meniscas távcső? ...


Úgy tudom (de lehet, hogy rosszul...), hogy a Bp-en, Polarisban van egy.
Kérdezd meg Mizser Attilát.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”