Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.19. 15:18

Üdv!
Visszatérek az eredeti témához.
Hétvégén csináltam egy ultra "minimal art" könnyű, gyalogosan vihető Newtont
a 150/700-as készletemből. Így még nem volt megépítve, és feltettem a 90-es asztrográf mellé.
Szerintem ez így egy jó nyári szett lett. Alumíniumot és rozsdamentes acélt használtam, a fókuszírozó
egy rövid helikális. Csak fel kell a sínre mindent csúsztatni, rögzíteni és kész. Nagyjából a kollimációt is tartja, de
újra beállítani nem probléma. Érdekesség, hogy rengeteg állítási lehetősége van a tükrök távolságának, így bármilyen okulárhoz igazítható.
Természetesen a főtükör saját készítés, 92 strehl lett mérve régebben, én jobbnak ítélem a saját mérésem alapján. :D
A héten várható a két 25mm-es ED okulár, lesz miben kipróbálni.
Most jön a gyakorlati tesztfázis, meglátom, mit kell még módosítani.
newton.JPG
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2023.06.19. 16:59

Ez tényleg nem lett túlbonyolítva, nagyon tetszik.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1187
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.19. 18:27

Nagyon jó!
Ennél minimalistább csak úgy lehetne,ha nem is létezne.
A funkcionalitás diadala a dizájn felett(nem félreérteni, pozitív a hangvétel ;) ). Belső turbolenciákkal biztos nem lesz problémád. :)
Ami különösen tetszik az a főtükör hátsó támasza. Ha nem csal a szemem,akkor az egy régi elektromos alumínium tokozat fedele.
Ha ez nem totális újrahasznosítás akkor semmi.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.19. 18:45

Thomas írta:
2023.06.19. 16:59
Ez tényleg nem lett túlbonyolítva, nagyon tetszik.
Köszönöm!
Komolyan mondom, még nekem is. :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.19. 18:51

Anti_45 írta:
2023.06.19. 18:27
Nagyon jó!
Ennél minimalistább csak úgy lehetne,ha nem is létezne.
A funkcionalitás diadala a dizájn felett(nem félreérteni, pozitív a hangvétel ;) ). Belső turbolenciákkal biztos nem lesz problémád. :)
Ami különösen tetszik az a főtükör hátsó támasza. Ha nem csal a szemem,akkor az egy régi elektromos alumínium tokozat fedele.
Ha ez nem totális újrahasznosítás akkor semmi.
Jól látod! Nekem minden újrahasznosított. A vállalkozásomból megmaradt gépek egy életre ellátnak alkatrésszel és anyaggal az összes hobbimhoz. Ez egy hatalmas hajtogatógép elektromos doboza volt, masszív, vastag alu. Majd levágom a sarkait, hogy kisebb dobozban is elférjen. Vicces, de a jelenlegi gyenge pontja a rendszernek nem a távcsövön lévő elemek, azok masszívan állnak, hanem a két távcsövet tartó tengely. Van egy kis rugózása mozgatás után, de együtt tudok élni vele, biztos, hogy nem cserélem le.
Egyébként sok hasonló megoldás létezik, egészen nagy méretben is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.20. 00:00

Erősen átlagos, állandóan felhősödő égen teszteltem a két távcsövet.
Az egyetlen rossz hírem, hogy van szúnyog, és egyre több lesz.
Furcsa, de a lencsésben látott kép szebb. Nincs semmi gond a Newtonnal sem, de érzetre valahogy
a lencsés más. Az Albireo él benne, a Newtonban meg megállapítja az ember, hogy szép, és ott van.
De a Newton jobban nagyítható, csúnyácska de bontott M13 volt ma benne.
A párás városi légkör negatív hatásai jobban látszanak mint a lencsében. Tudom, hogy mit tud ez a tükör jó égen,
de érdekes összevetni a kettőt.
Viszont minél hamarabb kell egy red dot, holnap fel is szerelem. (illetve ma) Ilyen kis nagyításokkal teljesen jól lehet pásztázni az eget ezzel a kombóval, és nagyon kényelmes a használata. Az egész szinte súlytalan a többi távcsövemhez képest.
Egyértelmű, hogy ebből a lencséből binokulárt kell csinálni.
Meg kell még oldanom az alkotó elemek dobozolását, és egy pár optikai tuningot.
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.20. 10:06

Szerintem is klassz lett! Árad róla, hogy "könnyű vagyok ám!". :)
Gondolom a hátsó tükörtámaszhoz képest kollimálod. Hogyan rögzül a sínhez? Mivel merevítetted, hogy a zenit és a horizont között ne menjen el a jusztír?

Az Albireo egy érdekes csemege: az én csövemben 67x-es nagyításnál, 3,8 mm-es kilépő pupillánál legélénkebbek a színei. Nem tudom az okát, azt éppen a 18 mm-es BCO adja; nincs más okulárom ebben a fókuszban, ezért nincs összehasonlítási alapom sem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.20. 11:11

Lovász András írta:
2023.06.20. 10:06
Szerintem is klassz lett! Árad róla, hogy "könnyű vagyok ám!". :)
Gondolom a hátsó tükörtámaszhoz képest kollimálod. Hogyan rögzül a sínhez? Mivel merevítetted, hogy a zenit és a horizont között ne menjen el a jusztír?
Köszi!
Lemérem majd a súlyát, tényleg nagyon könnyű.
Nos. Ezt az aluprofil sínt évek óta használom távcsőépítéshez, nagyon szeretem. Kis menetes profilok vannak benne gyárilag, de én szoktam készíteni hozzá és abszolút biztosan rögzít nagy súlyt is. A kollimáció kérdést annyira nem értem, én először (minden távcsövemen) a segédet és a kihuzatot állítom be, nyilván a főtükör kör alakja is benne van koncentrikusan. Utána a segédhez már nem nyúlok. A főtükröt ezek után a szokásos 3 csavarral lehet állítani, de itt konkrétan ha elmozdítom valamerre (előre-hátra) azonnal látni a jusztírokulárban, hová kell visszatenni, hogy jó legyen. A tegnapi jusztíron kb 100X nagításnál lehetet látni először, hogy lehetne finomítani, de, hogy őszinte legyek, kis nagyításon nem a jusztír miatt nem volt tökéletes. Mindig volt és lesz is egy kis kóma a szélén, melyik okulárral mennyi, de van. Kómakorrektorom az nincs, nem is tervezek venni, főleg ebbe a távcsőbe, majd a 220-as F/4,5-nél meglátom, ez főleg ettől az új okulártól függ. Meglátjuk mit tud.
Bolygókhoz van külön távcsövem, ha kell, ott nincs gond a kómával természetesen.
Régi tervemet csináltam meg most, egy utazós, túrázós mélyegező szettet szerettem volna már régen, viszonylag nagy teljesítménnyel.
Úgy néz ki, kezd összeállni.
Csinálok délután részletfotókat, mit hogyan merevítettem, és rögzítettem, hátha valakinek ötletet ad. Vagy nekem ad jobb ötletet. :D
Egyszerűnek látszik, de azért tervezni kellett mindent, például a síntől 3 cm-re kezdődik a főtükör alja, mert ennyi hely kellett a rögzítéseknek, alkatrészeknek, be kellett lőni pontosan az optikai tengelyt, stb.
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.20. 12:11

mizar írta:
2023.06.20. 11:11
Lovász András írta:
2023.06.20. 10:06
Gondolom a hátsó tükörtámaszhoz képest kollimálod. Hogyan rögzül a sínhez? Mivel merevítetted, hogy a zenit és a horizont között ne menjen el a jusztír?
A kollimáció kérdést annyira nem értem...
A főtükör megtámasztása ha nem elég merev, akkor a zenit felé billentett távcső végén kissé hátradől, horizont felé pedig, amint csökken a főtükör súlyának terhelése, kissé visszadől a segéd felé.
A merevséget biztosító merevítésre kérdeztem rá.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.20. 12:21

Lovász András írta:
2023.06.20. 12:11
mizar írta:
2023.06.20. 11:11
Lovász András írta:
2023.06.20. 10:06
Gondolom a hátsó tükörtámaszhoz képest kollimálod. Hogyan rögzül a sínhez? Mivel merevítetted, hogy a zenit és a horizont között ne menjen el a jusztír?
A kollimáció kérdést annyira nem értem...
A főtükör megtámasztása ha nem elég merev, akkor a zenit felé billentett távcső végén kissé hátradől, horizont felé pedig, amint csökken a főtükör súlyának terhelése, kissé visszadől a segéd felé.
A merevséget biztosító merevítésre kérdeztem rá.
Értem. Inkább lefotóztam. Így csináltam a kutternél is de ott a súly többszörös és nem mozog ott sem
Majd még lefestem persze.
IMG_20230620_121430.jpg
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”