Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.01. 18:10

Elég magasnak tűnik. Kiszámoltad, hogy hová fog esni a kihuzat?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.01. 21:45

Cseh Viktor írta:
sq írta:Hmmm... érdekes amit mondasz és jó hogy mondtad. A függőleges mozgatást akkor mindenképpen teflonpárnákkal oldom meg :)
Mondjuk nekem a vízszintes mozgásra eléggé jó, de még egy réteg valami lesz rajta hogy puhábban fusson.
Köszi az ötletet és hogy figyelmeztettél :)


Eleinte 3 csapágyon futott nekem is az alsó rész, de instabilnak bizonyult. Jelenleg 6 db csapágyon gördül és fémlemezen (0,5-ös horganyzott lemez polírozva) de fékezni kellett, mert nagyon érzékenyen mozgott. A puha felületbe bevágódik, az alkalmatlan hosszú távon. A teflonos mozgatáshoz képest fényévekkel jobb, ezt táborban többen tapasztalhatták, teljesen elégedett vagyok vele. A cső függőlegesen viszont teflonpárnákon állítható, oda tökéletes. A kiegyensúlyozás mágnesekkel történik. Szépen, ugrás és akadásmentesen követhető a csapágyakon forgó zsámollyal bármilyen objektum.

viewtopic.php?f=33&t=1413&start=580
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.02. 05:07

Vizi Péter írta:Elég magasnak tűnik. Kiszámoltad, hogy hová fog esni a kihuzat?


Így lábakkal együtt jelenleg 110cm. Kiszámoltam hogy ha még a zenitben észlelek is a kihuzat akkor is csak maximum 150-160 cm magasan lesz ami az én 194cm-es magasságomhoz ideális :D
Ha meg pl. a Skorpióban-Nyilasban észlelek akkor meg könnyen elérem székről is ülve a kihuzatot.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.02. 05:11

mizar írta:
Eleinte 3 csapágyon futott nekem is az alsó rész, de instabilnak bizonyult. Jelenleg 6 db csapágyon gördül és fémlemezen (0,5-ös horganyzott lemez polírozva) de fékezni kellett, mert nagyon érzékenyen mozgott. A puha felületbe bevágódik, az alkalmatlan hosszú távon. A teflonos mozgatáshoz képest fényévekkel jobb, ezt táborban többen tapasztalhatták, teljesen elégedett vagyok vele. A cső függőlegesen viszont teflonpárnákon állítható, oda tökéletes. A kiegyensúlyozás mágnesekkel történik. Szépen, ugrás és akadásmentesen követhető a csapágyakon forgó zsámollyal bármilyen objektum.

viewtopic.php?f=33&t=1413&start=580


Na akkor én is valami fémlapot rakok majd alá :) Köszi a tippet!
Egyébként ilyen kis teflonpárnákhoz hol tudok hozzájutni, vagy hogyan adják ezeket?? Én még nem dolgoztam ilyenekkel... :roll:
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.02.02. 10:41

Szia Viktor!

KOLOFOL kft.
http://wcs.oisz.hu/hu/page/44147/informacio/kolofol-teflonok-szilikonok-huzalok-vagoszalak-szakboltja.html
Van ott mindenféle vastagságban. Elég drága, de nem kell belőle sok.
Én 5 mm-es vastagságút javaslok, könnyen bele tudod süllyeszteni a csavarfejeket.
Van olyan is, ami 1mm-es egyik oldalán ragasztható.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.02. 12:40

Nagyon szépen köszönöm a linket. Utána járok majd a dolognak és akkor így készítem egy a dolgokat. Apropó! Ma még annyit megcsináltam hogy egy okulártálcát és egy forgatófogantyút is rászereltem a szerkezetre. Szerintem hasznosak lesznek. Meg még az aljára fogok rakni akkor egy keméyn alátétet és akkor az a nagy pirosság nem fog ott zavarni.

Kép75 027.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.18. 08:50

Megjött a főtükröm és elkészültem a segédtükör tartóval. Szerintetek ha csak egy "karral" rögzítem a tubushoz az úgy jó? Magy készítsek minimum 3 lábú segédtükörtartót?
Igazából ezt már nem akarom összefúrkálni mert már lefestettem és nem szeretném ha megrepedne a fa és tönkremenne. Max dekorfűrésszel bele az oldalába egy vájat és ragasztóval beleragasztani a tartólábakat.
Íme :
Kép75 037.jpg

Kép75 038.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.18. 09:12

Cseh Viktor írta:Megjött a főtükröm és elkészültem a segédtükör tartóval. Szerintetek ha csak egy "karral" rögzítem a tubushoz az úgy jó? Magy készítsek minimum 3 lábú segédtükörtartót?


Mmm a régi jó öreg "Hány lába legyen a segédtükörtartónak" fórumcsaták...: ))

Én három egyenes lábbal szerelném, más a négyre, az egyenesre, a görbére, a vastagra, a vékonyra, a semmilyenre esküszik. Szerintem azért jó az egyenes, mert ami egyenes, az rövidebb, mint ami görbe. Továbbá a három kevesebb, mint a négy. Majd biztos lesz valaki, aki leírja, hogy a görbe az jobb, majd ezzel szemben azt, hogy de annak is van diffrakciós kosza, csak szétkenődik, (mondjuk én nem akarnék semmi olyat látni az okulárban, ami szétkenődött, és közelebb van, mint 10 fényév, kivéve talán, ha üstökös) hogy a kettő kevesebb, mint a három, végtelen téma.
Tehát nálam a három egyenes a nyerő.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.18. 10:11

Na akkor csak egy karral építem! :D :D :D Az takar ki a legkevesebbet és a legegyszerűbb :)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.02.18. 13:39

Viktor: A keresztvágású csavarfej és a nagy súrlódás miatt nem fogod tudni egykönnyen jusztírozni a távcsövet! Sajnos az ilyen csavaroknál jól rá kell nyomni a csavarhúzót hogy ne ugráljon ki a horonyból. Többet mozdul a segédtükör tartó pók maga, mint az állítócsavar. Azon felül a facsavar menetemelkedése is nagyon nagy, amihez hozzá jön a kis távolság a középső billenő ponttól.
Nem szívesen hangollak le, de szerintem erre a célra imbusz fejű metrikus csavarok az alkalmasabbak a finomabb állíthatóság és a kisebb járulékos erők miatt. Ha már itt tartunk, a nyomó csavarok vége se mindegy hogy milyen, ha csak sima mángorolt menet van akkor az féloldalasan feltarajosodik és egy körülfordulás alatt nem egyenletesen, sőt megbízhatatlanul mozgat (rémálom volt erőlködni vele a pólustávcsőnél). Egyszóval csúcsban végződő imbusz hernyócsavart javasolnék, az a lehető legtávolabb tehető a középső csavartól anélkül, hogy a feje bármi zavart okozzon.
A tartóláb pedig hitviták kérdése, mindegyik mellett és ellen is szól érv. A lényeg hogy legyen elég merev!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”