Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.18. 13:41

[quote="Cseh Viktor"]Megjött a főtükröm és elkészültem a segédtükör tartóval.

Helló Viktor!

Jó a színe!
Szerintem nagyon nehéz lesz bejusztírozni a forgácslap csavarral. (sőt, borzasztó nehéz lesz)
Az egész el fog mozdulni. Még egy jobban szoruló menetes csavarral is nehéz, ráadásul a forgácslap csavar emelkedése nem a legfinomabb.
A három láb a legrosszabb megoldás a 6 db diffr. tüske miatt. Kivéve, ha valaki azt szereti.
Andrásnak igaza van, állandóan lesz valaki aki másképpen látja. :D

(Most látom, hogy Tibor megelőzött)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.18. 14:18

Halihó! :)
Köszi hogy figyelmeztettetek! Jó hogy szóltatok mert közben én is gondolkodtam, hogy nagyon nehéz lesz így jusztírozni. Mivel keményfából készítettem megpróbálok bele menetvágóval készíteni csavarmenetet aminek a menetemelkedése kevésbé meredek. Azt hiszem a műhelyben láttam is olyan csavarokat amik jók lennének.

Még egyszer köszi :D
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.18. 16:33

Viktor

En hasznalok :
-negy labu seged tukor tartot (125mm-es F/7 Dobson)
-harom labu tartot (76mm-es F/9 Newton)
-ket labu (203mm-es F/6 Dobson)
-egy labu tarto (72mm-es F/11 Newton)
Hogy ha a parabolikus tukor nagyon jo,akar a tarto tipusa anyira fontos mint az auto szine.
Ugy mondjak hogy a feher szinueknek kisseb a surlodas a levegovel.
En meg nem vettem eszre!

A negy labu tartot csak azert szeretem joban mert konyeb gyartani.
A labakat nem szabad ragasztani es job hogy ha csinaltatol csavarokat amelyiekhez nem szukseges csavar huzo.
Amivel kockazol az hogy vagy a labak le torrnek vagy a csavar huzot bele ejted a tubusba:mind ket helyzetben a nagy tukornek nem lesz egy szepp nappja.

Itt van egy link,egy nagyon egyszeru ,stabil es szilard seged tukor tartohoz:

http://www.swayzeoptical.com/spider/spider.html

Nagy sikert a tavcsoved epiteseben!

Mircea
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.18. 17:00

Nagyon szépen köszönöm Mircea! Ez nagyon jól néz ki, és tényleg egyszerűnek, valamint stabil konstrukciónak tűnik :) Lehet erre a segédtükörtartóra fog esni a végső választás! :)

Még egyszer köszönöm :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.18. 19:55

Viktor! Egy nagyon egyszerű házilag készíthető egykarú tartó szerkezetét látod az alábbi rajzon. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.18. 20:18

Ha a hosszú M4-es csavar feje alá, egy átfúrt fogkrémes tubus kupakját alátéttel és egy anyával szereled, nem kell csavarhúzó az állításhoz. A stabilabb szerelés érdekében alkalmazhatsz egy lemezes leszorítást is a tartó oldalfalhoz rögzítésére. A tükör tartó belső furata a főtartó csavarjának fejméreténél kicsit nagyobb, és mindkét oldalról gumialátéttel szerelt, ami engedi a nagyon finom állítást, amúgy szinte öntartó. Ha az állítócsavarokat oldod, akkor megtartja a tükröt alaphelyzetben, ha eléggé rácsavarod a rögzítő anyát. Nem fog lelazulni, és a hárompontos feltámasztás meghatározza a tükörtartó hátsó síkjának helyzetét, azaz a tükör pontos beállítását. Az alulemez legyen 2-3 mm vastag, és legalább 3 cm széles! 60-as tükörhöz elég. Feketére festve, vagy eloxálva kiváló tüskementes képet nyújt. Stabil, nem állítódik el, de könnyen szabályozható. Az állító csavarok végét kicsit legömbölyítve jó feltámasztást biztosít. A főtartó M8-as csavarnál ne legyen gyengébb, és lehet rugós alátéttel is szerelni a külső oldalon, akkor biztosan nem lazul meg soha! A tükröt lehet ragasztani is, de ha a fém tartóval szereled, az üveggel érintkező éle alá tegyél egy fékonyka gumilemezt, és érzéssel feszítsd meg a rögzítés előtt! Ne kotyogjon, de ne is feszüljön a tükör! Szerintem 2-3 mm-es vékony habosított műanyg alátéttel szereld, pl. egér alátétből vágj egy ellipszist! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.18. 21:12

Köszönöm szépen az ötletet kedves Imre és a nagyon jó rajzot is! Már annyi ötletet kaptam hogy csak na! egyik jobb mint a másik :) Tényleg nagyon köszönöm szépen :)
Egyébként azóta már lecseréltem a facsavarokat kis anyás csavarokra amikkel nagyon jól mozgatható a szerkezet. Az anyacsavarokat belemélyeztettem kicsit a fába majd nagyon erős ragasztóval rögzítettem őket. nagyon jól tart és ujjal is könnyen tudom csavargatni a "jusztírozó" csavarokat. :D

Viktor
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.21. 15:03

Üdv! Ma elkészültem a távcső vázával. Nagyon masszív ám könnyű lett; 20 ponton csavarokkal fogattam össze a szerkezetet és miután minden stimmelt faragasztóval fixáltam az illesztéseket.
A tervezés közben jött az ötlet hogy a távcső oldalán úgy fog elhelyezkedni a segédtükörtartó és okulárkihuzat "egysége" hogy azt 2 pár lemezzel fogatom majd meg, anélkül hogy átfúrnám a fő tartókat. Így gyakorlatilag olyan lesz mintha egy "sínen" mozogna az egész előre hátra. Azért maradtam emellett a fakeretes megoldás mellett mert ha a PVC csövet rosszul vágom meg akkor kezdhetek minden elölről így viszont nem. Amint kész leszek a kihuzat-segédtükör együttessel, beillesztem majd berakom a főtükröt és megkeresem a szerkezet súlypontját. Azután beépítem oldalra a főtengelyt is. Ja a burkolat valószínüleg fekete szövet lesz. Így állok most:
Kép75.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.22. 11:30

Ma elkészültem a segédtükörtartó-okulárkihuzat egységével. A segédtükör már fixen áll, már csak a kihuzatot kell megépítenem. Az imént kipróbáltam úgy hogy okulárral belenéztem és minden szuperül működik eddig, pedig még rendesen izgultam mikor belenéztem az oksiba: "Vajon jó lesz vagy minden hiába volt?"
De aztán eddig jó minden :D
A főtükör 140mm-es a segédtükör 32mm-es.

Kép75 037.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.22. 11:31

Kép75 038.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”