Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.03.12. 14:28

Már pedig ez egy nagyon jó tükör!
Én magam is néztem vele szoros kettőscsillagokat is.
Csillagokról határozott, kemény Airy korongokat mutat a távcső.
Gyuri barátom rengeteg kettőscsillag észlelést végzett a tükörrel.
A tükör mindenképpen diffrakcióhatárolt, a leképezése is ennek megfelelően jó.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.12. 19:41

berenteb írta:A tükör mindenképpen diffrakcióhatárolt, a leképezése is ennek megfelelően jó.


Én is ezt mondom. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.14. 00:29

B.Béla mérései között láttam a csepeli 500mm-es félig parabolizált Kulin tükröt, amely felülete Béla szerint kitűnü, csak épp nem parabóloid. Lehet, hogy nem is annak készült - gondolom én, mert ha a -0,233 C érékkel jellemezhető, akkor ez olyan messze a pontos paraboloidtól, hogy ezt így biztosan nem építette volna be egy távcsőbe sem Kulin György. Sima Newton csőnek használva nagyon gyenge, de ha nem sík, hanem egy c=9,5 oblate ellipszoid tükörrel egészítem ki és egy síktükörrel a főtükör elött oldalra viszem a fényt, akkor beleillik az eredetileg Csepelen található tubusának szerkezetébe az elképzelés, és elég jó képet is alkothatna. Az 500mm átmérőjű fötükör c=-0,233 értéke mellett a közelítő sugarat meg 4410mm-re vettem. A főtükör és az oblate domború c=9,5 segédtükröt közelítő gömb sugarát -1500 mm-re választottam, és a tőle 1000 mm-re eső síktükörrel oldalra vetítetten kaptam egy F/12,09 értékű távcsövet, amely hibája közel akkora mintha sima Newton cső lenne, szimulálva megfelelő képet ad fél fokos látószög alatt. Kómahibája akkora, mint egy F/4,5 Newton csőé, a hossza nem több 1800 mm-nél, amely kb. az eredeti tubusának hossza. Amennyiben ez a tükör még megtalálható, érdemes lenne ezzel a 120 mm átmérőjű oblate ellipszoid segédtükörrel kipróbálni, összemérni. Ehhez viszont egy ilyen domború tökröt kellene készíteni.

Ezt csak kísérletként bepötyögtem a WinSpot programba, kíváncsi voltam, hogy vajon minek tervezhette ezt a hatalmas tükröt Kulin György, ami egy ideig a csepeli csillagdában üzemelt tudtommal, de csak egy sima segédtükörrel, mint Newton - ezért szinte használhatatlan képet adhatott. Kíváncsi lennék más hozzáértő véleményére is, hátha mégis lenne abból a tükörből távcső az eredeti elképzelésnek megfelelően. Az adatokat kód formában megadom. Elsőnek mint sima Newton, és alatta Cassegrain változatában, ahogy rekonstruálni tudtam a mérés és a tubusa szerint. Üdv. Imre

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       CSEPELI-Newton_500mm_F4.42

 2 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             4410          1             0             1900
 0             0             0            -45            305
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 500 mm         Field 0.5 Degrees     f/4.42


Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       CSEPELI_CASSEGRAIN_F12_proba

 3 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             4410          0.233         0             1730
 0            -1500         -9.5           0             1000
 0             0             0             45            295.5714
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 500 mm         Field 0.5 Degrees     f/12.09

 Designer: Kulin tükör
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.03.14. 09:23

Imre írta:hogy vajon minek tervezhette ezt a hatalmas tükröt Kulin György,


Ezt a tükröt bizony, a csepeli távcsőhöz készítette! Az üveg az átmérőhöz képest vékony volt, gyakorlatilag a távcső mozgatása alatt saját súlyától megfolyt. Ráadásul Nasmith szerelésben, egy darab valamilyen felületű fordító tükörrel és egy darab nyolcszögletű "tankprizmával"! Nem kommentálom, mert nem akarok nimbuszt rombolni, eleget veszekedtem annak idején a tükör miatt.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.14. 09:50

plamatis írta:Ezt a tükröt bizony, a csepeli távcsőhöz készítette! Az üveg az átmérőhöz képest vékony volt, gyakorlatilag a távcső mozgatása alatt saját súlyától megfolyt.


Meg akkor már az is kérdés, hogy vajon azóta mennyit ment el a felület? Gondolom az a vékony anyag se igazán hibátlan se feszültség, se homogenitás szempontjából. Mindenki örült annak az anyagnak, amilyet éppen elérhetett.
Nekem nagyon friss és keserű tapasztalataim vannak egy 25 mm-es, ráadásul pyrex koronggal, amiből csak adott hőfokon használható F/5-ös 20 cm-es tükröt tudtam készíteni, pedig nem látszott vészesnek a benne lévő feszültség, és az anyag elég vastag volt.
Egy feszültségmentes 22-es táblaüvegből meg simán kijött egy 247/1030-as optika, pedig az már nem olyan vastag. Először nagyon féltem tőle, hisz a "kötelező" irodalmak ennél jóval nagyobb vastagságot ajánlanak. De néhány méltán elismert "üveggörbítő" :) kezdettől mondta, hogy az ilyen jó üveg még vékonyabb is lehetne. Csodák-csodája, igazuk lett... :D
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.14. 14:59

Sidius írta:
plamatis írta:Ezt a tükröt bizony, a csepeli távcsőhöz készítette! Az üveg az átmérőhöz képest vékony volt, gyakorlatilag a távcső mozgatása alatt saját súlyától megfolyt.


Meg akkor már az is kérdés, hogy vajon azóta mennyit ment el a felület? Gondolom az a vékony anyag se igazán hibátlan se feszültség, se homogenitás szempontjából.

B.Béla friss mérése alapján próbálkoztam, amely kb. 1 éves lehet. Láttam a tükröt, és meglehetősen jó állapotban volt a kora ellenére. Éppen nem a nimbusz rombolása a cél, hanem ellenkezőleg. Sokat töprengtem, és a hírek szerint akkoriban az átadás sürgőssége miatt nem fejezhette be a segédtükör illesztését. Hogy megvan-e az a tükör, vagy sincs, az mindegy, mert manapság az interferométeres teszt alapján el lehet készíteni egy optimálisat hozzá, amely adatait próbálom meghatározni. Eddig több változatom is van, amely szimulátorral kielégítő eredményt mutat, azaz nem rosszabbat, mint egy akkora Newton rendszerű szerkezet. Alapvetően a tükör feltámasztása lehetett gond a csepeli távcsőben, ma viszont új elveken alapuló megfogások adhatnak ilyen viszonylag vékony tükör esetében is jó eredményt. Azért, mert megvan maga a tubus, sőt bizonyos részeit felújították, esetleg érdemes lenne helyreállítani a szerkezetet, ha nem is az akkori sürgős beüzemelés miatt elnagyolt erősen kompromisszumos módon, hanem egy mai optimalizációval. Béla véleménye szerint a tükör felülete szép. A mérés szerint egyenletes, és feltehetően C=-0,233 érték körül adna diffrakció határolt felületet. Ha ez így van, és miért ne lenne igaz a mérés által mutatott adat, akkor ehhez lehet tervzni egy segédtükröt, és talán el is készíthető. Itt van pl. két másik F/7,5 és F/8,4 Cassegrain szerkezet változataként a Kulin tükör. Az oblate domború segédtükör 215 és 188 mm átmérőjű lenne c=12 és c=10 értékkel, a síkükör 80 mm kistengelyű. A probálgatások szerint ezen értékek körül lenne optimális. Üdv. Imre

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                      Kulin-tukor_F7-5_proba

 3 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             4410          0.233         0             1300
 0            -4410         -12            0             1200
 0             0             0             45            335.0253
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 500 mm         Field 0.4 Degrees     f/7.50

 Designer: F/7,5 Cassegrain a csepeli tubusba


Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       Kulin_tukor_F8-4_proba

 3 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             4410          0.233         0             1422
 0            -3308         -10            0             1100
 0             0             0             45            386.9136
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 500 mm         Field 0.4 Degrees     f/8.40

 Designer: csepeli_tuubusba
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.03.14. 15:30

A tükör felülete nekem kellemes meglepetés volt, mert zónahibamentes szép egyenletes
felületet láttam, - csak ugye jelentősen alulkorrigáltat.
Nem hinném, hogy az '50-es, '60-as években direkt ilyen felület készült volna.
Egyszerűen így sikerült a tükör.
Akkoriban nem voltak ray-trace programok.
Nem ismerem a csepeli távcső történetét, de ha Nasmyth-et terveztek eredetileg,
akkor lehetett volna jó optika belőle úgy, hogy a domború segédtükör felületét
hozzáigazítják a főtüköréhez csillagra való teszteléssel.
Ha az f/12-es első verziónál a cc-t 9.54-nek vesszük, akkor még jobb az opt. tengelyen a kép.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.14. 19:06

Most nekem is beindult a fantáziám erre a tükörre. Örömmel fedeztem fel, hogy most meg tudom nyitogatni Béla IF-albumának képeit. Tényleg szép egyenletes a tükör felülete. Érdemes lenne foglalkozni vele, de nagyon messze is van, meg a sorsáról se tudni semmit. (Vagy igen?) 7 m eredő fókusszal tetszene nekem legjobban az a távcső, de enyhén fogalmazva is sokféle megoldás lehetséges.
(Jobb is, hogy nincs közelebb, mert akkor szerintem nem hagyna nyugodni.)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.14. 21:34

berenteb írta:A tükör felülete nekem kellemes meglepetés volt, mert zónahibamentes szép egyenletes
felületet láttam, - csak ugye jelentősen alulkorrigáltat.
...
Nem ismerem a csepeli távcső történetét, de ha Nasmyth-et terveztek eredetileg,
akkor lehetett volna jó optika belőle úgy, hogy a domború segédtükör felületét
hozzáigazítják a főtüköréhez csillagra való teszteléssel.
Ha az f/12-es első verziónál a cc-t 9.54-nek vesszük, akkor még jobb az opt. tengelyen a kép.

Én annyit hallottam róla, hogy annak idején nagyon szűk volt a határidő - mindenáron át kellett adni valamit - és ezért gyorsan összeraktak csak valamit, és késöbb úgy is maradt. Nem volt idő a segédtükör illesztésére, és a főtükröt is csak annyira rögzítették, hogy ki ne essen. Aki élt akkor, és tudta, hogy mennyire fontos volt, hogy átadásra kerüljön a meghirdetett vállalás, az tudja, hogy akár egy kávéfőző tetejét betéve is átadták volna, akármilyen képet is mutat a Holdról! Miután akkoriban a késznek nyílvánított, átadott dolgokkal már nem nagyon lehetett az átadás utáni években foglalkozni, elfelejtődött a dolog, hiszen nem is nagyon tudták használni. A 90-es években meg maga a csillagda is majdnem ebek 30-adjára jutott. Örömmel láttam, amikor ott jártam, hogy azóta foglalkoznak csillagászattal, sőt egyes részeit felújították, pl. a kihuzatot és azt a dobszelvényt amely tartja. Gondolom, hogy a tükör is akkor került Bélához, aki bemérte. Most, hogy ismét elérhető lett a képei között a dokumentum róla, kezdtem kísérletezni, hogy vajon mi is lehetett az eredeti terv szerint. Ekkor gondoltam, hogy a tükörhajlítók közül valaki talán tudna készíteni hozzá megfelelőt, hiszen vannak itt Yolo, Cassegrain tükröt készített nagy tapasztalatú szakemberek, és talán mégis lehet belőle az, amit elképzelt akkor Kulin György. Nem vagyok róla meggyőződve, hogy ne udta volna, hogy ez nem paraboloid, hanem egy nagyon alulkorrigált tükör. Itt korábban valaki említette, hogy: Cassegrain szerkezetet nem lehet elrontani! Tényleg mutatja a WinSpot, hogy sok megoldása lehet a dolognak, és szerintem lesz is belőle még távcső, legfeljebb még 20 évet kell őrizni a tükröt. Amikor már akkora múzeális értéke lesz a tükörnek, hogy egy szponzort meg lehet nyerni a távcső teljes helyreállítására, lesz vállalkozó a tükör elkészítésére is! Remélem, hogy valahol éppségben még megtalálható!

A c=9,54 érték jobb. Én csak nagyoltam a terveket, nem túl sokat finomítgattam, mert a célom csak az volt, hogy a közelítő értéket megkapjam. A segédtükör behangolása, pontosítása, gyártás közben méréssel, vagy csillagra történne, és nem egy szimmulátor adja meg majd a végső értéket. Annyi biztosan állítható, hogy nagyságrendekkel jobb lenne, mint ha sík tükörrel használják! Tudtommal nincs is visszatéve a tubusába, tehát elszállítható bárhova, ha valaki illesztett tükröt akarna készíteni hozzá. Érdemes ezzel foglalkoznunk, vagy hagyjuk feledésbe vonulni az egészet, és tekintsük egy félresikerült műnek? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.14. 22:20

Szerintem mind erkölcsileg, mind szakmailag óriási dolog lenne megmenteni -ha szabad így fogalmazni- az eredeti állapotában. Több mód is van a segédtükör tesztelésére, de mikor már minden eredmény megfelelő, a végső szót akkor is mindig egy csillag képe mondja ki. Ehhez próbaszerelés kell. Mivel nincs átfúrva a korong, elég bonyolult ez az eljárás is, főleg ha a jusztírozásra gondolunk. Szerintem a saját tubusában lenne "legkönnyebb" megcsinálni, de nyilván másként is lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”