Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2015.11.29. 12:31

Sidius írta:Úgy fellelkesültem az F/3 sikerén, hogy kinagyoltam gyémánttal egy másikat. A mélysége jelenleg 3,5 mm, amit 10 perc alatt értem el egy lemezsablonnal ellenőrizve:


Szép munka! Az üvegkorong milyen vastag, 25 mm-es?
A korong széle szép egyenletesen el van munkálva, pereme sincs lepattogva. Te vágod ki nagyobb táblákból?

Misi
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.29. 13:37

Janos

Koszonom a valaszt.
Az jo hogy nedvesen munkalod a feluletet , fontos hogy az uveg toredekek le legyenek kotve ,nehogy a legutakba kerulyenek.
A 205 mm atmero nagyon jonak hangzik,tiszta 8 huvelyk.
Mel Bartels nagyon dicseri a kiseb 150 mm F/3 tavcsovet.
Oriasi kb. 4,5 fok lato mezot biztosit a 100 fok oklival.

Le a kalapal arra amit irtal a szerszamokrol.
A mar regen elhunyt temesvari amcsi es tukor csiszolo Gavril Beches (magyar forditas Bekes Gabor ) csiszolt acel szerszamokon.
A szerszam allat es kozepere volt hegesztve egy csavar.
A polirozo tarcsat az acel szerszamra szokta onteni.
A csavar meghuzasal ,bizonyos hatarak kozot, kepes volt a polirozo szerszam gorbuleti sugarat megvaltoztatni parabolizalas kozben.
Gavril Beches keszitete a 125mm F/7 es 160mm F/9,2 tukreimet.
Meg nem talalkoztam job optikaval.

Udv , Mircea
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.29. 13:50

Mircea írta:Az jo hogy nedvesen munkalod a feluletet , fontos hogy az uveg toredekek le legyenek kotve ,nehogy a legutakba kerulyenek.

Így is porol nagyon, de az udvaron szoktam csinálni, van, hogy maszkban, de tegnap egyet se találtam.

kincsesm írta:Az üvegkorong milyen vastag, 25 mm-es?

Táblaüveg, ezt úgy vágták ki, de én is vágtam már. A vastagsága 19 mm.

"Az acél és az alu hozzákopik a tükörhöz, vagy azt is domborúra vágod?"

Az acél sohasem kopna hozzá az üveghez, jobbára az üveg kopik. Egyébként tényleg domborúra vágom, esztergával. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.11.30. 15:35

Én is haladtam a monitorüveggel. Kiértem a pereméig, szinte egyenesek a vonalak. /nem tökéletes gömb, kicsit domborodik a közepe, de nem gond/
Néhány mélyebb gödröcske van még a peremnél, de nem sok és nem hiszem, hogy egyhamar el tudnám őket tüntetni... Ha kisebb marad, az remélem kijön a parabolizálási küzdelem közepette :)
Ezek után egy negyed órát simogattam vas-oxiddal, aztán ezzel fogom parabolizálni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.01. 17:01

A kép alapján akár már meg is próbálhatnád a felület alakítását. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a végeredmény! :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.12.02. 14:59

Hát még én! :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.06. 20:29

Bölcsen megállapítottam, hogy már nem biztos, hogy kifizetődő próbálkozni a 237. oldal alján látható 204/600 további javításával. Ezután magától értetődő módon nekiálltam még finomítani! 8-) Egy-két rutinos mozdulattal két centi széles peremkopást sikerült kialakítani, úgyhogy átadtam a múltnak a szép rácsképeket. A dolog mechanizmusa egyelőre nem világos, régen betliztem ekkorát, lehet újrakezdeni. :shock: Fotót most nem volt kedvem csinálni...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.12.07. 10:34

"két centi széles peremkopást "

Hát sajnálom, ismerem az érzést...Vigasztaljon, hogy ezt azért talán hamar vissza lehet hozni.

A monitor is vicces továbbra is: a parabolizálási ötletekből legegyszerűbbnek az tűnt, hogy a 165-ös átmérőjű szerszámból csináltam egy szép csillagot és W-ket használva elkezdtem parabolizálni - ill. szerettem volna így mélyíteni a közepét.
Az eredmény: a perem mélyült, középen domborulat...Többszöri próbálkozás után abbahagytam és arra jutottam, hogy kb. úgy viselkedett, mintha a közepén járattam volna egy akkora teli szerszámot, mint ami a csillag közepe /sugarai nélkül/...
Így új kísérlet jön :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.13. 19:06

A 204/600 újra parabolizálva. (Dall kompenzátoros kép, rács: 3,3 vonal/mm.) Ismét csillagos estére várok a végső tesztekhez -meg egyébként is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.12.14. 09:11

Jani, szép!!!

Képzeljétek, a monitor-tükröt nem tudom az interferométerrel vizsgálni… Pedig azért építettem, hogy ne kelljen macerásan maszkolni-zónázni… !!! :)
Túl fényerős és a lencse nem teríti eléggé szét a lézerfényt /helyesebben mivel a sugár keresztmetszete nagyjából téglalap keresztmetszetű, csak az egyik irányban teríti be a tükröt/.
Ettől függetlenül működik, de hülyeséget mutat: a tükör a rácskép szerint már erősen mélyül, de az interferogram alapján csaknem gömb…

Jani! Elővettem a Dall-nulltesztes cikkedet! :) A mostani tükröd hasonló fényerejű – megmondanád, hogy milyen méretű lencsét használsz a tesztben /és hogy esetleg hol szerezted/? Ugyanis találtam sík-domborút otthon, de csak nagy átmérőjűt /50-70mm/ és ahogy olvastam a cikkedet ez nem ideális…
Köszi szépen előre is!

Ilyen esetleg, vagy ez nem jó, mert ragasztott?
am301 Akromát sík-domború D=30mm, F=135.5mm (am301)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”