Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.14. 11:50

A lencsét ajándékba kaptam Cseh Viktortól. A cikk több részes, és most még egy kiegészítés is meg fog jelenni. A lencse 125 mm fókuszú, 38 mm-es átmérőjű, de nagyobb volt, úgy szúrtam ki a közepét. Nyugodtan megteheted Te is, nem okoz lényeges hibát. A grafikonok értelmezési tartományán kicsit kívül esik a paraméter, de még így is működik. (Az interferométer -pláne ilyen fényerőnél- jó mélyen van a szekrényben.) Sohasem próbáltam ragasztott lencsét, de a logokám szerint nem is működhet, mert nincs gömbi hibája. Márpedig a kompenzációhoz gömbi hiba kell.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.12.14. 12:53

Köszi szépen!!!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.15. 22:16

Most olvastam Sánta Gábor Dobsonra lelkesítő cikkét a Meteorban. Ki van zárva, hogy optikai üveget tudjak venni, ezért most keresni akartam 40-50 mm vastag táblaüveget, amiből 400-500 körüli átmérő összejöhetne. Szép elfoglaltság lenne mondjuk F/4-nél nem kisebb nyílásviszonnyal kidörgölni... De sajnos nem sok eredménnyel járt a keresgélés. Esetleg tud valaki linkelni valami sikergyanús oldalt?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.12.15. 22:46

Két 25mm vastag üvegből nem oldható meg ?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.12.16. 10:50

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.12.16. 12:51

A Távcső Világában volt egy leírás, hogy vastag, de nem eléggé vastag üvegkorongokat Epokittel, v. Araldittal ragasztották össze, ebből jött létre a kellő vastagságú korong. Nem volt kemence, csak ragasztás.

Ez járható út, vagy eljárt felette az idő?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.16. 15:22

A két üveg összeragastása hétköznapi ragasztókkal teljesen felesleges. A két réteg lehet, hogy jó lenne, talán optikai ragasztóval (kanadabalzsam), vagy gyantával, de majd utána nézek.
A házilagos üveg összeolvasztás tetszene, de a kemence elkészítése/vásárlása se lenne igazán olcsó, ám még most sem mondtam le róla teljesen.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2015.12.16. 21:33

Sidius írta:Most olvastam Sánta Gábor Dobsonra lelkesítő cikkét a Meteorban. Ki van zárva, hogy optikai üveget tudjak venni, ezért most keresni akartam 40-50 mm vastag táblaüveget, amiből 400-500 körüli átmérő összejöhetne. Szép elfoglaltság lenne mondjuk F/4-nél nem kisebb nyílásviszonnyal kidörgölni... De sajnos nem sok eredménnyel járt a keresgélés. Esetleg tud valaki linkelni valami sikergyanús oldalt?


Üdv,

Tudomásom szerint 25 mm a legvastagabb táblaüveg, kb. 90 ezer Ft/m2 ár mellett. Össze lehet olvasztani, de ahhoz normális kemence kell (gyári, vagy nagyon kell érteni a megépítéséhez), mert egy 50 cm átmérőjű, 5 cm vastag korong (ami, kb. 25 kg) szabályozott (és térben egyenletes) lehűtése nem egyszerű feladat. Egyszer készítettem egy 121 mm-es korongot 28 mm-es vastagsággal, kísérleti jelleggel. Utána sokáig szünetelt a dolog időhiány miatt. Most egy 255/30-as korong a következő cél szintén kísérleti jelleggel.

A táblaüveget nem újraolvasztásra találták ki, emiatt összeolvasztás után is látszik az eredeti határfelület, és hajlamos a devitrifikációra.

Misi
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.12.16. 23:04

Tavcso tukor korong ragasztas egy veszelyes ut , egy ingovany.
Hogy ha jol emlekszem a hires George Willis Ritchey az egyik hireseb aldozata.
A temesvari baratom ,Gavril Beches is bele eset.
A Couder-Texereau tesztet elsajatitotta , a Millie -Lacroix tesztet is ,sok tapasztalatja volt a Caustic tesztben is,nem beszelve Ronchi es Makszutov szal tesztrol.
Egy sajat tesztet alkotot , egy konyvet kezdet irni ezzel kapcsolatban , kb a kozepenel jart.
Kb. 60 tukroket csiszolt, 30 centi volt a leg nagyob atmero korong hiany miatt.
Elhunyt 1998-ban.
Az elet utolso ket evvet elpazarolta sikertelen korong ragasztass kiserletekel.
A sajat teszt leirasat konyvben elhalasztotta.
Es ez igy marad orokre.

Mircea
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2015.12.18. 20:14

Évekkel ezelőtt amikor az első tükrömet terveztem, a hozzá nem értésből fakadó bátorság okán rögtön egy harminc centis példányt akartam csiszolni. Azután győzött a józan ész és beértem fele akkora átmérővel. Miután vastag üvegem nem volt így 10 mm - es táblaüvegből vágtam ki három 30 cm - es korongot és egy üvegtechnikai műhelyben UV fényre térhálósodó spec ragasztóval ragasztották össze. A ragasztó teljesen átlátszó és nem okozott deformációt a korongokban. Polarizációs szűrővel szemlélve nem volt látható belső feszültségre utaló elszíneződés. Ennek kb hét éve. Tavaly kíváncsiságból újból megnéztem és semmilyen változást nem tapasztaltam. Miután még nincs megcsiszolva, arról nem tudok semmit sem mondani hogy miként reagál majd a csiszolásra. Úgy gondolom hogy ma már vannak olyan anyagok és technológiák amik lahetővé teszik nagyobb átmérőjű tükrök elkészítését olcsó táblaüvegből.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”