Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.20. 10:26

Tavaly felajánlottam itt a fórumban, hogy segítek az üvegkorong el hozatalában. Kerestem Mirceát ez ügyben többször is, de részéről csak a felajánlásig jutott el a dolog, valami oknál fogva részéről elakadt az eljuttatása... (talán meggondolta magát, nem tudom?).

Amennyiben lenne pozitív előre lépés ennyi idő múltán is a dologban és ténylegesen is megkeres Mircea, akkor én továbbra is szívesen elhoznám Curticiból. Sajnos ennél többet én nem tudok tenni, hogy megkapjátok a korongot!

üdvözlettel.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.20. 12:55

Mircea,

engem is érdekelne valamelyik nagyobb átmérőjű.
Tudnál hozzájuk árat mondani?

Zoli
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.01.20. 15:34

Szia Zoli!
Küldtem neked privátban itt csill.városon kétszer is üzenetet. Csak érdeklődnék, hogy megkapod ezeket? Mert szerintem elakad valahol.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.21. 09:48

Szia Sanyi!

Bizony elakadt valahol, pedig régen az ilyenekről mailben kaptam értesítést. De mindjárt megnézem! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.01.21. 14:58

TZ írta:Szia Sanyi!

Bizony elakadt valahol, pedig régen az ilyenekről mailben kaptam értesítést. De mindjárt megnézem! :)


Küldtem mail. Remélem az működik. :D
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.01.21. 20:06

Gabor

Ahogyan Janos mar irta , le mondot a korongokrol ,nem volt kinek kuldeni.
Elore koszonom a szives segitseg ajanlatot , nagyon jo lene.

Sanyi , Zoli

Kerem irjatok privat uzenetet ide vagy a yahoo cimre :

mirceaptekukacyahoo.com

Udv , Mircea

PS: tobe igazad van , de ez a szerelem mar tul regi.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.25. 09:44

Most hétvégén végre rátaláltam arra a mozdulatra, amive látványosan haladok /viszonylag, mert ez 3,5 ó műve.../is valamit az újabb peremkopásom javításában.
Néhány hete a parabolizálási kísérlet során sikerült alaposan lekoptatni a peremet, ez szerintem menthetetlen is, vagy legalábbis túl sok idő lenne újracsiszolás nélkül megoldani. A javítási kísérletek során szinte minden egyre jobban lekoptatta azt a francos peremet...
Kialakult egy újabb letörés is beljebb, aminek a görbülete túlságosan sok, így most ezt próbálom visszahozni, hogy legalább a menthetetlenül lekopottig használható legyen a tükör /21 cm átmérő lesz, ha egyszer végre sikerül/. Végre haladok vele - a titka az volt, hogy a belső letörés és a külső között járattam nyomva, kis kilengéssel a szurkot. Így a belső peremkopást javítom most.
Ha a belső peremkopás és a tükör pereme között dolgoztam, egyre rosszabb lett a külső perem rácsképe, egyre kopottabbat mutatott. Persze, ha elérem a 21 cm-es átmérőt a gömb alakkal, akkor még próbálkozom a külső peremkopással is keveset, de csak kíváncsiságból.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.02.09. 08:49

Írok egyet, nagy a csönd :)
Hát, a monitorüvegnél eldőlt a dolog, mivel a peremkopásom tényleg szörnyű, 10 ó alatt alig haladtam vele valamennyit. Így elhatároztam, hogy nem is küzdök vele tovább, lesz 19-20 cm körüli. Nem épp szép megoldás, nem így terveztem, de ez lesz. / Már ha be tudom fejezni persze....:)/ Majd olyan tükörtartót csinálok, hogy egyben le is takarja a használhatatlan peremet - mivel vékony az anyag, talán jól is fog jönni, hogy nem 3 helyen, hanem körben fogatom le majd.
A képen a papír gyűrű belső átmérője 21 cm, a belógó kis lépcső "fokai" 5 mm-esek, így próbáltam nézni a fejleményeket.
Már nem itt tart a tükör, kb. f5 a görbülete, 100-as átmérőjű, csillag alakú kemény szurokkal csinálom, amíg megy /talán végig/. 5 perces időszakok után ellenőrzök /nehogy elszúrjak ismét valamit/, kb. fél óra nettó munka után tartok itt, nyomom rendesen és szinte csak középtájon dolgozom vele /nagyon szűk W/, hogy mélyüljön. A leírások alapján klasszikus W-vel kezdtem, de sehogy sem akart haladni, aztán kísérletezgettem, egyre inkább középen dolgozva.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.02.15. 11:39

Sziasztok!

Csináltam egy másik Dall-kompenzátort, mert az előző csak próbadarab volt. Majd leárnyékolom rendesen persze.
Tesztként megnéztem vele a IF szerint még alulkorrigált 155-ös tükrömet és szépen mutatta is, hogy még kicsit mélyíteni kell.

Ezután elővettem a monitor üveget is, lefényképeztem a sima rácsképet és a Dall teszt képeit is. A sima rácsképek szerint szerintem még /f 3,6/ mélyíteni kellene kicsit, Szerintetek ez jó meglátás?

A kompenzátoros képeken nem ezt látom. A lencse nem tökéletes, az biztos. A sima rácsképek szerint egész jó egyenletesek a vonalak, talán valami zónahiba lehet a lencsében. (biztos fejlődni fogok majd a beállításokban is, mert eleinte küzdöttem vele, most már megy hamar). Jani, Te rutinos vagy ebben, mi a véleményed ?:)

Most beletettem az ideiglenes tubusba és várom a tiszta eget...:) Megnézem majd ráccsal az ég alatt :).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.02.15. 14:07

Miheztartás végett írom: ha a Dall nulláz egy 250/1000-es tükrön, akkor az a tükör jó. A fényerő további növelésével egyre inkább látszik, hogy egyetlen lencse mindig visz be hibát, (emiatt vannak összetettebb null lencserendszerek) de tökéletes nullképnél még egy 204/600-as tükör is jó -kissé alukorrigált- lesz. Alapvetően mindig lefelé csal a teszt, azaz a maradék hiba mindig alulkorrigáltság lesz. A lencsét tesztelni kell, mert döntő a minősége, enélkül csak közelítő eredményre juthatsz -de különben így is sokat segít.
Egyik-másik képen S alakú vonalaid is vannak, ez asztigmiára utal. Ez mindenképpen jelen van a tesztben, de nem így jelentkezik, és még egy 204/600-as tükörnél akkor is alig látszik, ha egymástól 30 mm re van a fényforrás és a lencse tengelye, pedig ez jócskán meghaladja az ajánlott max. 2 fókusz százalék távolságot. A rés és a rács vonalainak párhuzamossága viszont tud hasonló hibát előhozni.
A "sima" rácstesztben a vonalak görbületének mértéke nem mérvadó, nem lehet vele csak saccolni, vagy azt se, viszont a felület egyenetlenségeit megmutatja. Nem vitás, hogy F/6-8 körül nagyobb gyakorlattal jól lehet vele közelíteni, de ez nem az az eset.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”