Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.02. 23:00

mpt írta:
Imre írta:Ne használj téglalap alakú zenittükröt a segédtükör helyett! Nem olyan jó a minősége sem!


Ezt most honnan szurtuk le? Marminthogy a zenittukor minosege elmarad a segedtukortol? Honnan tudhatnank ezt?--mpt


Onnan, hogy az anyaga is sokkal vékonyabb, és mert közelebb van az okulárhoz, ezért a felületi hiba kevésbbé lényeges, mint egy távoli segédtükör esetében, és ezt a gyártók is kihasználják, más anyagból, és gyengébb minőségben készítik a zenittükröt, mint a segédtükröt. A zenittükör az egy "szemüveg" minőségű felület legtöbbször, a segédtükör meg optikai. Tapasztalatból tudom, hogy a kísérleteimnél felhasznált zenittükör sokkal pontatlanabb, mint ugyanazon gyártmányú ovális segédtükör. Ezt a sarkainál lehet jól látni, ami ugye nem vesz részt az okulár fénymenetében, de ha látható a hiba, akkor az nem sík! 10-ből 3 jó az ovális segédtükör esetében, és 10-ből 1 a szögletes zenittükör esetében. Ez az én tapasztalásaim átlaga. Ha valakinek jó a zenittükör is segédtükörnek, akkor használhatja, de mindenkit óvaintek ettől, mert se a minősége, se a stabilitása, se az alakja nem teszi alkalmassá segédtükörnek. Ezt én állítom, és ha valaki nem hiszi, akkor vegyen 10 ilyet, és 10 olyat, különböző időben, és más-más helyen, majd méresse meg, és utána írja le ide az eredményt! Különben sem értem, hogy akkor vajon miért keresnek egyre magasabb áron jó minőségű kicsinyke segédtükröket, és miért nem csiszoltatnak kőrbe olcsó zenittükröt a távcsőépítő amatőrök a bolygózó csöveikbe? Nem " leszurtuk " , hanem én egyszemélyben tapasztaltam, és leírtam, hogy nem javaslom! - Bármely dologba bele lehet kötni, de mint említettem, ez egy indoklás nélküli tapasztalati alapon kialakult véleményközlés volt. Már évekkel ezelőtt történt velem, hogy egy európai üzletben kérdeztem erről az ott dolgozó eladót, aki hasonlóan vélekedett, kitekert négy csavarkát, és meg is mutatta, hogy milyen az egyik, és milyen a másik, de csak súrolófényben, mert más nem volt. Remélem ebből már nem lesz baja!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.08.02. 23:55

Hm.. Én is erősen gyanítom én is, hogy a főtükör felfogásnál lehet valami gond. Esetleg a segédtükörnél! Szerintem a legegyszerűbb egy késél teszt lenne, az elég sok mindent elárulhat. Ráadásul ahhoz nem kell speciális dolog. Sajna, több forrásból lehet hallani, hogy nem mindegyik urániás tükör sikerült valami jól! Jó példa erre Berente Béla interferogram galériája! Szóval első körben mindenképp ezt a 2 dolgot (esetleg a segédtükröt) Ellenőrizni kell! Az eternit csövet pedig tessék elfelejteni' HA már olcsón akarjuk megúszni, akkor a sonotube lehet a megoldás!
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.08.04. 20:41

Ismét köszönöm a segítőkészséget!
Az igazság az hogy ez a tesztelés-nézelődés már vagy öt éve volt a kollégámnál.Az eternitcsöves megoldás is az övé (egyébként jól bevált).Most utána néztem a dolognak,a segédtükör ragasztva volt egy fém lapra,ráadásul egy régi 300/3900-as Newtoné volt,ezért a mérete sem helyes (68X50 mm).Valószínű ez volt a bűnös.Nemrég készítettem lécekből egy vázat,Newton rendszerhez,de még nem volt időm kipróbálni...ja,és van újabb segédtükröm is,a méretét most ne kérdezzétek,kisebb az előzőnél.
Mi az a sonotube?
Régóta tervezgetem ezt a távcsövet,nem ugrok neki rögtön,de kíváncsi voltam a véleményetekre.Magam valami vastagabb falú műanyagcsőre gondoltam,már ha rövidebb szereléssel rakom össze.A szállítás inkább portán belül történne,az udvarról a kilátást fák takarják,tehát,,cepelni"kell ide-oda.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.04. 20:46

A műanyag tubusnak nagy lesz a hőtágulása. El fog mászni a kép élessége, meg a nagyítás is.
Alucsőben nem gondolkozol?
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.08.04. 21:25

Kerülöm a drága megoldásokat,(időközben láttam a linket,tudom hogy mi a sonsotube)gondoltam fa tubusra is,asztalos vagyok meg tudnám csinálni,de félek a vetemedéstől.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.04. 22:27

Gépirtó írta:Kerülöm a drága megoldásokat,(időközben láttam a linket,tudom hogy mi a sonsotube)gondoltam fa tubusra is,asztalos vagyok meg tudnám csinálni,de félek a vetemedéstől.


Pedig a fa jó ötlet, és ráadásul jól is néz ki. Csinálhatsz 8-szög tubust, az nagyon pofás.
Szerezz valahonnan jól kiszárított fát, vagy szárítsd ki magad.
Valami felületkezeléssel megoldod, hogy ne szívja fel a vizet a környezetéből és kész is! :)
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.08.04. 22:33

Gépirtó írta:Kerülöm a drága megoldásokat,(időközben láttam a linket,tudom hogy mi a sonsotube)gondoltam fa tubusra is,asztalos vagyok meg tudnám csinálni,de félek a vetemedéstől.


Régen, de még 100 éve is fából csinálták a refraktorok csövét. A Bajai csillagvizsgálónak van egy Heyde és egy Reinfelder refraktora fatubussal. Persze biztos van neki komoly szakmai trükkje, amit ma már nem sokan ismerhetnek, mint ahogy Stradivarit sem csinálnak már...
Talán Bartha Lajos bátyánk hozzá szól...

Örülök, hogy nem csak kőgazdagok akarnak távcsövet :P

Üdv.: Porrima
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.08.04. 22:38

Szárított anyagot betudok szerezni,lehet hogy megpróbálom.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.04. 22:55

Gépirtó írta:Szárított anyagot betudok szerezni,lehet hogy megpróbálom.


Ez a jó hozzáállás. Csak ügyesen, aztán várjuk a képeket!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.04. 23:02

Ha valamilyen többszög alakra csináljuk, akkor az élét egy felsőmaróval megfelelő szerszámmal olyan szögre lehet vágni, hogy pont illeszkedjenek egymáshoz. Ezt még én is meg tudnám csinálni, lévén, hogy van egy felsőmaróm.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”