Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.07.21. 13:53

Kedves Fórumtársak!

Segítséget szeretnék kérni refraktorhoz crayford rendszerű egyszerű kihuzat megépítéséhez. Ha valaki rendelkezik valamilyen használható leírással, vagy email-ben meg tudná osztani velem építési tapasztalatait, akkor azt megköszönném.
Előre is köszönöm a segítségeteket!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.07.21. 14:46

Én valami ilyesmit építettem: http://dsmith.no-ip.org/smithersscope/
Egy nehéz ügy volt csak benne, hogy akkor még nem tudtam pontosan fúrni-marni. Úgy hidaltam át, hogy a csapágyazott részhez hozzáfogtam a kihuzat csövét, beállítottam merőlegesre /a csapágyazott rész alja nem illeszkedett jól az alapra/ és kétkomponensű ragasztóval rögzítettem az alapra. Kötés után összefúrtam az alapot és a csapágyazott darabot, menetet tettem bele és áll szépen:)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.07.23. 12:09

TZ írta:Én valami ilyesmit építettem: http://dsmith.no-ip.org/smithersscope/
Egy nehéz ügy volt csak benne, hogy akkor még nem tudtam pontosan fúrni-marni. Úgy hidaltam át, hogy a csapágyazott részhez hozzáfogtam a kihuzat csövét, beállítottam merőlegesre /a csapágyazott rész alja nem illeszkedett jól az alapra/ és kétkomponensű ragasztóval rögzítettem az alapra. Kötés után összefúrtam az alapot és a csapágyazott darabot, menetet tettem bele és áll szépen:)


Köszönöm a linket!

Igazából megcsináltatnám esztergályossal, de ha még nem csinált ilyet akkor hiába a pontossága.
Nekem ami nem világos az a tengely szorításának megoldása, amivel szabályozni lehet a kihuzat csövének mozgását. Alumíniumból lenne készítve, kivéve ami nem. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.23. 22:08

A segédtükör tartó lapka egy elrontott áramköri lapból lett kivágva:

PICT2151_kicsi.JPG


Beletettem egy valamilyen tükröt, a 155mm korong bele is fér kb. arra jó lesz, hogy a fókuszt megnézzem hova esik pontosan, meg csak úgy belenézni, ha lenne szabad ég, holnap már bevethető lenne, csak most a Hold nem nagyon látható, így mivel bevonat nincs még rajta sok mindent nem tudnék nézni, csak a Szaturnuszt esetleg.

PICT2153_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.07.24. 23:14

Béla! Örömmel látom, hogy semmi sem megy nálad se veszendőbe! :)

Én is szerelgettem, mától már az műszer van hadrendben, amilyet mindig is szerettem volna, egy 249/5000-es Cassegrain, a télen készült új mechanikán. Ma próbáltam ki rendesen először a visszaverőréteggel ellátott segédtükörrel, melyen technikai okok miatt nincsen kvarcréteg, de ez nemigen zavar. :)
A Szaturnuszt figyeltem és meg voltam hatva. A légkör nem volt valami nyugodt odalent, de a segédtükörben majdnem főtükörnyi munkám van és minden légköri csínytevés ellenére a távcső szemtelenül cincálta szét az Encke-rést is. Ez a felvételen nem olyan jól látszik, de örültem,hogy ilyen is összejött az 1200-ból 100 képkocka leválogatásával. (Scopium, primer fókusz)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.07.24. 23:17

Szaturnusz tesztfelvétel:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
m a r k o
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.07.26. 14:47

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: m a r k o » 2014.07.26. 15:47

Sziasztok távcsőépíők! Nem találtam megfelelő témát hogy bemutatkozzak, remélem valaki utasítást tud adni.

Az elsó tavcső amihoz új trussz-tube (hogy is mondják eszt magyarul) konsztrukciót csináltam egy 200 mm f/6 GSO dobszon volt.
Itt van egy pár kép. http://marko.pohrani.com/?200+f6

Nemsokkal a befejezése után vettem egy 250 mm GSO-t rossz álapottban (olcsó volt :) ) és abbol is trussz tube dobszont csináltam. Ennek a tavcsőnek az a különlegessége az, hogy a osszeköttetőpálcáknak a hosszúsága állitható ugy hogy binoviewer toldatot lehet használni korrektor nélkül de ha közönséges okulárokat akarok használni akkor egyszerűen meghosszabítom a pálcákat, akar a megfigyelés közepén. Ez kollimációt minimálisan befolyásolya, ha csak méy ég objektumokat figyelek meg akkor nem is kel semmit állitani rajta.
Pár kép http://marko.pohrani.com/?250+f5

Most egy 400mm f/4.5 dobszonon dolgozom aminek a tükrét egy barátom készíti. Ez sok munkat igényel, ahogy a mehanikán úgy az optikán is.
És itt egy pár kép róla.http://marko.pohrani.com/?400
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.26. 17:06

Talán rácsszerkezetes Dobson lehet a neve magyarul, csak tippelek. :) Szép berendezés lesz belőle.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.07.27. 14:49

Marko

Gratulalok ,sok munka van beepitve a tavscovekben es az eredmeny szep.
Meg vagyok gyozve aban hogy szamodra a racsszerkezet a legjob.

Azert szeretnek egy-ket szot mondani,kaptam kerdeseket kezdektol akik meg vannak gyozodve hogy a racsszerkezet valami magikus.
Nalam nem igy van a 203 mm-es F/6 Dobson tavcsonel .
Alig varom befejezni a hagyomanyos zart tubust es ki cserelni a jelenlegi nyilt/racsos tubust.
Meg untam hogy az utcai lampak szabjak azt hogy mit lathatok.
Raadasul ,a viszintes tengely tul alacsony es a latas ''megbotlik'' minden bokrokban es keritesekben.

DSC00359.1.JPG



Off-topic:

Ez most tortenik !

Belgiumban,Boom varosban , a tizedik kiadas a ''Tomorrowland'' elektronikus zene fesztivalnak, tobb mind 400.000 resztvevo, 400 szinesz ,koztuk Nicky Romero,Fedde le Grand,David Guetta!
Ma,Vasarnap,a hatodik es utolso fesztival napja!

http://www.ministryofsound.com/radio/sh ... ound-day-6

Udv,Mircea


Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2014.07.27. 16:58

Üdv ,sziasztok!

Lencsés távcső tubusának blendézésével kapcsolatban tud-e valaki segíteni,hogy miből érdemes készíteni a blendéket és ,hogy hány darabot kell elhelyezni egy adott műszerben,milyen távolságokra a lencsétől?
Szerkesszem ki ,hol mekkora a fénykúp?? No,de hány darab kell???
Nekem egy 600-as fókuszú lencsém van,a foglalata elég hosszú,tehát kb. 450mm-hosszú lenne a tubusa amibe a blendék kellenének.

Megfelelő-e egy alumínium cső tubusnak és gond-e ,ha lencse méreténél kb. 18mm-el nagyobb a cső belső átmérője ,mint a lencse.
Mennyire fontos a blendézés? Meg lehet-e oldani jól házilag?
Jelenleg fekete fotókarton van a cső belsejében .Lehet,hogy ez elegendő és nem érdemes vesződni a blendézéssel??

Köszönöm az értékes hozzászólásokat!

Üdv:Laci
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”