Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.02.04. 21:29

Az interferométer építést, és az azzal történő kísérletezgetést én is elkezdtem pár hete :-)
Eredmény még nincs, de a szerkezet már lassan összeáll.
A jelenlegi problémát a megfelelő lézerdióda beszerzése okozza. Kereskedelmi forgalomban fellelhető termékek közül egy sem volt olyan, amely közel kör alakú nyalábot állít elő. Többnyire egy vonalban összpontosul a fény, ami lencsével szétterítve is egy vastag vonalként vetül a falra.
Talán a blendézés segít, de még keresgélek.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.02.05. 09:54

Zs. Istvan írta:Az interferométer építést, és az azzal történő kísérletezgetést én is elkezdtem pár hete


Úgy látszik egyre többünket érdekel az interferométer elkészítése, örülnék ha mint István is, megosztanátok a tapasztalataitokat az építés során fellépő nehézségekről, vagy bármi olyan információt ami segít a témában, én személy szerint is szívesen fogadnék. Béla mint aki használja a saját készítésü műszert, igazán hasznos információkkal tudna szolgálni, amennyiben nincsenek már úgynevezett "szakmai titkok". :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.02.06. 20:26

Sziasztok!

Örülök, hogy többeket foglalkoztat az interferométer építésének gondolata.
Az interferométer lelke a megfelelő minőségű fényosztó prizma.
Ennek beszerzése jelentheti a legnagyobb gondot.
Aztán kell egy kb. lamda/20-as síktükör. Nekem egy amerikai ismerősöm küldött
egy Perkin-Elmer által gyártottat.
A prizmám talán Edmund Scientific, de ebben nem vagyok biztos egészen.
Erről mellékelek egy fotót is.
Ha valaki tud szerezni He-Ne gázlézert az jó választás. Nálam van egy barátomé, de nem azt
használom hanem dióda lézert, mert kényelmesebb használni a kisebb mérete miatt,
és nagyobb fényerejű is.
Lehet, hogy én voltam az ügyetlen, de legalább három hónapot szívtam, mire az első használható interferogramot megkaptam.
prizma.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.02.06. 20:35

Ja, - "szakmai titkok" nincsenek. Az interneten minden info rendelkezésre áll igaz, hogy többnyire angol nyelven. Ettől függetlenül szívesen segítek ha tudok.
A neten láttam, hogy fényosztó prizmát buheráltak két derékszögű prizma összeillesztésével.
Működik a dolog az biztos. De mi garantálja így a valósághoz közeli mérési eredményeket?
Szóval nem egyszerű a dolog, de kivitelezhető az biztos. :-)
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.02.07. 14:43

berenteb írta:
A neten láttam, hogy fényosztó prizmát buheráltak két derékszögű prizma összeillesztésével.
Működik a dolog az biztos.


Kísérleteztem vele, de a Tento binokliból maradt prizmák nem jók ehhez. Bevonat van azon az oldalán, amelyiken át kellene engednie a fényt, és emiatt bizony nem engedi...
De szerencsére már érkezett az USA-ból kifejezetten erre készített darab (SZ.L. jóvoltából) és tökéletesen megfelel. Ugyanonnan lehet rendelni megfelelő minőségű síktükröt, lencsét is. Utóbbi jelenleg nem elérhető, de ez nem okozhat itthon sem gondot.
http://www.surplusshed.com/pages/item/l2046d.html
http://www.surplusshed.com/pages/item/pm1012.html
http://www.surplusshed.com/pages/item/pl1034.html

A blendézett lézermodul is jónak tűnik, de még nem volt időm letesztelni, próbálgatni. Két hete született kisfiam jócskán leköti az időmet :-)

Egy képet beollózok az eddigi eredményről.

DSC00188 (Large).JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.02.07. 18:44

Kedves István!

Gratulálok a gyermeked születéséhez!
Ez a nagyszerű esemény az interferométer építést időben kissé eltolja biztosan.
De ami késik, nem múlik!

Üdv: Béla
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.02.07. 19:44

Köszönöm Béla!

De ami azt illeti miközben aludt a csöppség nem bírtam magammal, és elővettem egy félkész, vagy legalábbis még szerintem nem tökéletes tükrömet, és elkezdtem kicsit játszadozni a frissen összeállított szerkezettel.
Szerintem mellém álltak az istenek, vagy csak mázlim van, de egy óra ténykedés és tapasztalatszerzés után sikerült egy interferencia-képet készítenem :D :D :D
Hogy használható-e nem tudom, de talán majd Te megmondod. Az biztos, hogy a lencse kicsit rövid fókuszú, ezért elég nagy korongot csinál a nyalábból. Emiatt piros a háttér, és kevésbé kontrasztos a kép. Ráadásul non-leasing üzemben működött a dióda, ezért több másodperces expóval készült. De elsőnek nagyon örülök ennek is. :P

IMG_5547 (WinCE).jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.02.07. 20:31

Elsőre nem is rossz!!
Mik a tükör paraméterei?
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.02.07. 20:40

Ha jól emlékszem 174/992. :-)
De még nem vagyok vele elégedett. Ha jól emlékszem utoljára vagy 4 hónapja mértem, és mélyebb kicsit a kelleténél.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.02.09. 09:15

Szia István!

Tegnap végül is én is beszáltam a "félkész" tükröd if-jének kiértékelésébe. Mire végeztem te már kiléptél. Szóval követtem az utasításokat és én 0,952 stelth-et kaptam. Openfringle prg-vel. Levente is ugyanennyit mért, MJ pedig 0,97-et. Szal elég közel voltak az eredmények egymáshoz. Ugyhogy nem rossz ez a tükör. Lehet hogy én is épitek egy ilyen if-et. Megrendelem a cuccokat amcsibol. :) Tudnál nekem küldeni egy nagyjáboli rajzot, hogy milyen elemekből áll az if-ed?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”