Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.04.11. 00:38

tamasflex írta:Képvisszaállítóval ellátott lencsés távcső.

Bontott optikai keszulekekbol vagy bolhapiacon vett optikai elemek kozt sokszor talalunk kismeretu akromatikus lencseket 10 - 100 mm -es gyujtotavolsaggal.
Kép
Az ilyen kis lencsek alkalmazasara mutat peldat az alabbi kepen lathato rajz, amelyen egy kepvisszaallitoval ellatott tavcso elvi rajza, valamint egy gyari ugynevezett "terresztikus adapter" metszete lathato (gondolom, hogy igy nezhet ki).
Kép
Az ilyen es hasonlo terrestrikus adaptert egyszeruen egy meglevo csillagaszati tavcso okular helyebe csusztatva, foldi megfigyelesek is vegezhetoek.
Az abrakon lathato rajzok csak elvileg mutatjak be a dolgokat.
Nincs meretezes, mindenki a sajat lencse adataibol kindulva szerkeszti meg az egyes optikai elemek foglalasahoz szukseges tavolsagokat.
Az abrakon latszik a sugarmenet es a tavolsagok jelzesei amibol lehet kovetkeztetni, hogy mi hova kerul.
A kepvisszaalitoval ellatot tavcso rajzan lathatoan az (L1) lencse akarmilyen hosszabb gyujtotavolsagu objektiv lehet.
Legyen az, egy regi nagyformatumu fenykepezogep objektiv (1) egy jo minosegu akromat (2) vagy egy regi fenykepezogep teleobjektivja (3) (a (3) kepen egy TAIR-3-PhS 300mm 1:4.5 szovjet gyartmanyu tele lathato) .
Lenyegeben fantazia kerdese, hogy ki mit alkalmaz objektivnek, csak feleljen meg.
Tapasztalatom szerint a teleobjetivek es a rego fenykepezogep objektivek kimondottan jo kepet mutatnak meg nagy nagyitas mellett is.
A rajzon lathato egyenletekkel gyorsan egyszeruen szamithato lesz egy adott tavso kombinacio nagyitasa.
Egy peldan keresztul alkalmazva az egyenleteket:
Legyen f1 = 300 mm ; f2 = 40 mm ; f3 = 60 mm es f4 = 10 mm.
A kepvisszaalito lencsek egymashoz viszonyitott tavolsaga a (4) egyenlet szerint d = 50 mm .
A megfelelo tavolsagok betartasaval a rendszer nagyitasa az (1 -2 - 3) egyenletek valamelyikevel kiszamitva 45 x -es re adodik.
A kepvisszaallito rendszert es az okulart egy kozos csobe celszeu szerelni.
Az igy kialakitot ugymond "terresztikus okular" elore hatra mozgatasaval lehet a kepelesseget bealitani.
A kepvisszaallito lencsek kozott helyezkedo rekesz meretet kiserletileg erdemes meghatarozni.
Kivalo minosegu akromatikus lencsek eseteben elhanyagolhato, de altalaban alkalmazzak a lekepzett kep minosegenek javitasa erdekeben.
A kepviszaallito lencses tavcsovek jellemzoje a nagy szerkezeti hossz.
A gyakorlatban mint periszkopokKép, celzotavcsovek Kép,
a filmfelvevo kamerakban Kép mint kepkereso, valamint orvosi celokra
az emberi test belo reszeinek vizsgalatara nyernek alkalmazast Kép.
A kepvisszaallitasnak lencsevel torteno megoldasara tobb fele rendszer dolgoztak ki.
Az itt bemutatott ketlencses kepvisszaallito a leggyakoribb rendszer.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.04.11. 01:02

Én is ilyen TAIR 4,5/300 teleobjektívből készítettem távcsövet,huszonhárom éve.A képfordítás kérdése magától megoldódott.Kicsi volt a nagyítás( 8x,14x),szerettem volna többet látni a bolygókból és a holdból.Egy Helios 2/58 objektívvel 5x !fókusznyújtást értem el,a következőképpen:a teleobjektívre feltettem egy 6cm-es fordító közgyűrűt,erre került az 58mm-es objektív,és innen kb.40cm-re az okulár.Mivel pozitív lencsével történt a fókusznyújtás,így a kapott kép egyenes állású lett.Az ötlet,Kulin György:A távcső világa c.könyvéből származik.Azóta is használom ezt a"távcsövet".
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.04.11. 09:48

Gépirtó írta:Én is ilyen TAIR 4,5/300 teleobjektívből készítettem távcsövet,huszonhárom éve...



Hat igen, a regi idok emlekei amikor meg volt az embernek kedve es lehetosege butykolni.
Amennyiben jol szamolok es az altalad adott 40 cm - es keptavolasag (k) eseteben a fokusznyujtas erteke:

β = k - f (helios) / f (helios) = 400 - 58 / 58 = 342 / 58 = 5.89 x

A fentiek szerint az ossz gyujtotavolsaga a rendszernek:

Σf = 5.89 * 300 = 1794 mm

Tehat lenyegeben egy 1749 mm - es objektivnek felel meg a rendszer.
Egy akarmilyen 25mm - es okularral a nagyitasa a tavcsonek:

N = Σf / f (okular) = ~ 72 x

Ez mar egy szep ertek.

A fokusznyustas erteket a k - ra kifejezve:

k = (β + 1 ) * f (helios)

A fenti ertekekkel :

k = (5.89 + 1 ) * 58 = 400 mm.

Az eddigiekre vonatkozo es a gyakorlatban alkalmazhato egyenleteket az alabbi kepen lathatod:

Kép

Minden esetre egy kepet beszurhatnal a kesz tavcsovedrol (megfelelo meretben)!
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.04.11. 23:33

Amint lesz időm,lefotózom és beszúrom a képet,bár nem lesz épületes látvány.A nyújtó objektívig még gyárinak néz ki,de az okulárig csak PVC csövekkel tudtam megoldani,no de ez van.Több előnye is van a rendszernek,lehet blendézni(ami a Holdnál és a Vénusznál ajánlott),és bármikor könnyen szétszedhető pl. ha szállítani akarom,vagy ha fotózáshoz kellenek az optikák.Egyszerű földmérő állványon szoktam használni ami azimutális.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.04.19. 23:45

Itt van néhány kép a régi,,csőről",megérdemelne már egy festést.Újabban egy Mikar/S 4,5/55-nagyítógép objektívet használok fókusznyújtásra.A Helios optika jobb volt,csak nehezen bírta az utolsó tagot,és az okulárt.Sajnos egy kicsit színezi a holdat és a bolygókat,de a csillagoknál nem észrevehető.Rekeszeléssel,vagy sárga szűrővel szoktam rajta segíteni.
P1220132.JPG
P1220150.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.04.20. 08:38

Üdv!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy tud-e valaki olyan oldalt a neten, ahol házi készítésű dobsonokat mutatnak be? Ugyanis egyik jóbarátomtól kapni fogok egy tükröt és dobsont akarok csinálni. Előre is köszönöm.

U.I.: hamarosan elkészül a harmadik, akromatikus objektíves távcsövem! :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.20. 09:03

tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.04.20. 18:15

Gépirtó írta:Itt van néhány kép a régi,,csőről",megérdemelne már egy festést....


Mar vartam (vartuk) a kepeket, szepen osszehoztad, minden elismeresem!
Remelem masok is kedvet kapnak egy kis barkacsolasra !
Gondolom, hogy a Mikar objektivet forditva szerelted a fenyutba.
Szoval a hatso felevel az objektiv fele.
Sajnos a szinezes nagyobb nagyitasoknal fellepik.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.04.20. 20:02

Sirius írta:Üdv!

Lenne egy... U.I.: hamarosan elkészül a harmadik, akromatikus objektíves távcsövem! :)


Hat elokerultel Krétai srac!
Gondolom tele elmenyekkel.
Ahogyan kiveszem egy komolyabb tavcsoves munkaba akarsz belevagni.
Minden esetre varjuk a fejlemenyeket!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.04.20. 20:50

Nos igen, előkerültem és azt kell mondjam, csodálatos út volt a krétai expedíciónk. A táj vadregényes volt, az idő jó, az Omega Centauri szabad szemmel, 3 magnival üvöltött. Lesznek hosszabb élménybeszámolók, szerintem ide a Csillagvárosra is fognak kerülni, bár majd meglátjuk.
Nos, alighanem holnap elkezdem csinálni az akromatikus távcsövem objektívtartóját, ha kész lesz, gyakorlatilag meg is lesz a harmadik távcsövem, hiszen a tubus már kész, az okulár és kihuzata pedig már adott (a második papírtávcsövemből).
Az igazán komoly munka csak akkor kezdődik, ha megkapom az ominózus 125/1000-es tükröt...nos, abból lesz érdekes Dobsont készíteni. Majd fellapozom a Távcső világát is, hátha találok benne is valami értékes infót ezzel kapcsolatban...
Nézegettem a Molnár Péter küldte linket, a képeket, esetleg Te ismersz hasonló (akár külföldi) házi készítésű Dobsonokkal foglalkozó oldalakat?

U.I.: amint eléggé besötétedik, kiviszem a 13x-osat az ég alá és megnézek vele egypár dolgot, majd frissítem ezt a kommentet, nem nyitok a távcsőtesztnek még egy hsz-t.

UPDATE: sajna a vulkáni hamu és a növekvő Hold betett. A csillagoknak udvara van a por és hamu miatt, de a Szaturnuszt és a Holdat gyönyörű élesen mutatja a távcső, bár jelentős színezés volt a Holdkorong szélén.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”