Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2015.06.21. 17:32

géza írta:Meguntam a RA tekergetést a 3.2mm okulár óta. A BRESSER 3 (?) fejen lévő fogaskerék 141 fog.


Az EQ5 (és LXD55, LXD75, Celestron CAM(?) stb.) csigakereke 144 fogú. Ez viszonyslag közel van az említett 141 foghoz, vizuálisan megteheti az ezekre való óragép is, ha sikerül rászerkeszteni valahogy. Ha abszolút pontos arány kell, vagy még a GoTo se probléma, akkor érdemes lehet beszerezni egy alsóbb szériás MEADE goto mechanikát pl. a DS szériából, de még jobb lehet az ETX. Ugyanúgy némi barkácsolással felműthetőek a motorok, és a #497-es Autostarban már szabadon paraméterezhető az áttétel. Ezzel viszonylag alacsony költségvetéssel nem csak óragép, de GoTo is lesz a távcsövön. Egész jó irodalom található erről az interneten, kiindulásnak: http://bedair.org/ScopeStuff.html
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.21. 18:51

Tibor, köszönöm. Amiket ajánlasz, léptetők. Egyszerűbb lenne jó pld. az EQ2 (11.600 Ft) amit néztem. Nézegetésre, nem komolyabb tervem lenne vele, de ez a tiz tizenkét másodperces utánállítgatás az őrületbe kerget. Nem tudom, ez a jelzett elég erővel rendelkezik, hogy agyonmelegedés nélkül mozgasson 2.8 kg hatvancentis csövet. A potméter sem örökélet, tudom. Elég lenne, ha a kép ezentúl pár percig bennmaradna. Ezeket tudva mit javasolnál. Közben aztán felvilágosítottak, ezek a kapható EQ1-2 motorok kész pénzkidobás, nagyon gyengék. Kéne egy olyan motor, amit a mezei csillagász olcsón, biztonsággal felapplikálhat első (és igy talán nem utolsó) csövére. A fesz/fordulat pedig a gyakoribb határokon belül egyenáramúlag nagyjából szabályozható lenne potméterrel. Az alapkészlet állványok nagyobbacska nagyításkor folyton rezegnek a gyakori utánállításoktól. Keresek, nem akad meg a szemem ilyen motoron a kínálatban. Milyen jó lenne pedig a civil csillagnézegetőnek, talán nem is únná meg hamar a csillagászást. Álmodozom erről a boltban kapható nagyon egyszerű motorról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.24. 00:46

Most este 3d printeltem egy Bahtinov maskot a 76/70 csövemre, jó lesz ez, működik a dolog, ilyesmiket tudok készíteni, ha kell valakinek. Egyedi formájút is, meg lehet rajzolni CAD programmal és nyomtatható.

PICT2657_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.25. 00:24

Ma este készítettem egy tubusba dugható verziót, jó is lett passzosan belemegy, ki is próbáltam segítségével beélesítettem egy fényes csillagot, jól működik is, majd ha lesz valami látnivaló , lehet kamerával felvételkor a képélesség a segedelmével megfelelő lesz remélhetőleg.

PICT2661_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.25. 07:47

Jól néz ki!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.25. 08:10

tobe_ írta:Ma este készítettem egy tubusba dugható verziót, ...


Csak egy javaslat: a gyűrű-rész jó, ha vastag (mint a képen), mert masszívabb, de a homlok-részt, amin a nyílások is vannak, azt célszerűbb volna minél vékonyabbra printelni (akár csak néhány tized milliméteres vastagságúra), vagy ha vastagabb, akkor pedig késél-szerűen levékonyítani a rések felé mindenhol, mert az elhajlási kép sokkal kontrasztosabban és határozottabban látszik úgy.

Csak gondolj bele: a tubus belső árnyékológyűrűi is nagyon vékony lemezek, vannak akik még meg is élezik a belső élüket...

Továbbá a rések végeit talán jobb, ha félkör alakkal zárod le, mert az tovább javíthat az elhajlási képen és Airy korongon.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.25. 14:15

Szia !


Kösz a tanácsot. Megteszteltem ég alatt is és működött szépen, majd még kamerával valami képet is csinálok, lehet ma este ha lesz tiszta ég egyáltalán.

Ha az első réteget kicsit lejjebb eresztem nyomtatáskor, akkor eleve az kilaposodik, de a felette rétegek keskenyebbek utána így eleve van egy éle, illetve a nyomtatáskor az első rétegnél az asztal melegítve van emiatt alul szélesebb, tehát eleve van egy éle.

Üdv Béla.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.07.25. 19:58

Tobe

Gratulalok,ezen a teruleten uttoro vagy.
Augusztusban harom evve lesz hogy ''Cloudy Nights'' drukker vagyok , ''ziridava'' nev allat.
Ha mar ismered ezt a temat,elnezesedet kerem.

http://www.cloudynights.com/topic/50557 ... try6690489

Csak 3D printelesrol van szo.
En nem ertek ezekhez a dolgokhoz,mondjuk azt hogy darwinista hoza alasom van a komputer dolgokal szemben... tobb ujjam van,sok gombok vannak elottem...nyomom!


Off-topic : ujra itt van a ''Tomorrowland'' !

http://www.ministryofsound.com/radio#Fu ... kKofi4b.97

tomorrowland.png


Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.26. 01:31

Kedves Mircea !

Köszönöm a linket, ki is mentem olvasgatni, nem láttam még ezt. Próbálgatom a dolgokat, amikhez hozzá férek, illetve amik érdekelnek, ilyen jellegű felhasználásra is, mint a távcső téma. Pár dolgot biztos lehet a segítségével készíteni, ami használható minőségű lesz.

Üdv Béla.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.21. 21:37

Tobe

It van a file egy 60mm objektiv foglalat 3D printelesehez:

lenscell.zip


Tobb reszlet itt van a Cloudy Nights ''ATM,Optics and DIY'' forumban:

http://www.cloudynights.com/topic/50804 ... lens-cell/

A belga Chriske keszitete es az o engedelyevel feltotom a file-t ide.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”