Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.06.05. 09:36

A kihuzata egy egyszerű cső, ami tetszőleges pozícióban rögzíthető. A Dall által kieszelt trükk az, hogy a segédtükörrel lehet fókuszálni. Ő ezt másképpen oldotta meg, de ebben az esetben a segédet tartó gerinc egy csúszka, amely 50 mm-t képes mozogni. Ezzel továbbfejlesztettem az eredeti koncepciót, ugyanis a segéd távolabbi pozíciójában a fókusz már a főtükör elé esik, így lehet lencsés képfordítót használni nappal. A bejutó kóbor fényeket a képfordító -mint kis refraktor- ki tudja zárni. Ezzel a nyújtás is csökken, a korrekció romlik, de nappalra teljesen tökéletes. Éjjel a képfordító nem kell, a kép a tükör mögött 150 mm-re keletkezik, a korrekció ekkor tökéletes, a fókusz 1800 mm. Ezek a további kiegészítők sajnos még hiányoznak.

Ezt rendszert pl. a Takahashi forgalmazza elég borsos áron. A modellek között van ilyen teljesen nyitott is, ami elsősorban a bolygókhoz előnyös. Stefan Buda is D-K műszerrel operál csak az egy kicsit nagyobb, 40 cm-es :lol: .

Nagyon köszönöm Géza, de én csak egy türelmes mechanikus vagyok. :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.05. 09:51

Igen, Jànos. Belöletek kevés van.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.06.05. 10:36

Sidius írta:A kihuzata egy egyszerű cső, ami tetszőleges pozícióban rögzíthető. A Dall által kieszelt trükk az, hogy a segédtükörrel lehet fókuszálni. Ő ezt másképpen oldotta meg, de ebben az esetben a segédet tartó gerinc egy csúszka, amely 50 mm-t képes mozogni. Ezzel továbbfejlesztettem az eredeti koncepciót, ugyanis a segéd távolabbi pozíciójában a fókusz már a főtükör elé esik, így lehet lencsés képfordítót használni nappal. A bejutó kóbor fényeket a képfordító -mint kis refraktor- ki tudja zárni. Ezzel a nyújtás is csökken, a korrekció romlik, de nappalra teljesen tökéletes. Éjjel a képfordító nem kell, a kép a tükör mögött 150 mm-re keletkezik, a korrekció ekkor tökéletes, a fókusz 1800 mm. Ezek a további kiegészítők sajnos még hiányoznak.

Ezt rendszert pl. a Takahashi forgalmazza elég borsos áron. A modellek között van ilyen teljesen nyitott is, ami elsősorban a bolygókhoz előnyös. Stefan Buda is D-K műszerrel operál csak az egy kicsit nagyobb, 40 cm-es :lol: .

Nagyon köszönöm Géza, de én csak egy türelmes mechanikus vagyok. :)

Van is egy friss mérés Ausztriából: http://interferometrie.blogspot.hu/
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.05. 11:35

Izgalmas ez az osztràk leiràs. Közben eszemben jàrt Tamàs gondolata (mellékelt). A teszteket olvasva az ember kezd képtelen elvàràst müszerparkjàtol. Akkor hol huz hatàrt a gyakorlatiassàg? Csak hogy ne lovalljuk bele magunkat a gyàrtok örömére.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.05. 13:20

Érdekesek a leírások, a bemérési eredmények. Végül is azt tükrözte bennem az anyag, amire számítottam. Géza, mára már a high-tech mindenki számára elérhetővé vált, kérdés persze az, hogy ezt akarjuk e alkalmazni ill. meg e kívánjuk fizetni és van e rá egyáltalán igénye az adott személynek. Egy egy minőségileg kimagasló termék nem csak a gyártónak vagy éppen a készítőjének jelent örömet, hanem a felhasználója is annak a tudatában lehet, hogy pillanatnyilag egy csúcstechnológiai végtermék van a kezében. Gyakorlatban mindenkinek saját magának kell meghúznia azt a mércét, hogy meddig kíván ebben elmenni. Persze létezik olyan dolog is, amit sokkal egyszerűbben el lehet készíteni a gyári társához viszonyítva és ugyan azt a célt szolgálja. Ere nagyon szép példa Jánosunknak az új műszere. Szerintem ő még a későbbiek folyamán elő rukkol sok érdekességgel, megoldással ha az elkezdett utat tovább építi - amihez kívánok neki ezúton is sok erőt és kitartást!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.06.05. 14:12

Sidius írta:Elég lassan, de elkészült a 152/1800-as Dall Kirkham.


Jani! Ez a maga egyszerűségében NAGYSZERŰ! (Ha négyszemközt lennénk, azt mondanám, hogy fasza lett!)

Tarjánban beállok a sorba az biztos!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.05. 18:14

Valahogy több örömöm van a Bresser 10x50enben, miota romlott. Monokulàr lesz belöle, most méretezgetem és töröm a fejem, hogy is. Sokoldalu keresö, vagy apro spektiv? Hogy kerül bele a szölöi zöldpok hàlofonala stabilan, mert ugye papirbol a dolog. Ez volt a mai kellemes napom. Ugyis folyton dörgött villàmlott. Nagyon izgat, Mephiékkel mi van, a kisérlet miatt. Szerk.,....................................06.07. A Bresser okular optikai tömbjét a végén sikerült kitekernem a konyhai szerszàmmal. Ezt ragasztopapir csikkal "centralizàlva" (az a fehér gyürüség) betolhatom a régi filmtarto dobozkàba jobbra a feketébe, ami passzol a zenittükörbe. Ezen probàlkozom majd a szàlkeresztel. Hogy aztàn azt hogy fogom élesbe àllitani?.....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.06.07. 19:58-kor.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.05. 20:35

géza írta:Valahogy több örömöm van a Bresser 10x50enben, miota romlott. Monokulàr lesz belöle, most méretezgetem és töröm a fejem, hogy is. Sokoldalu keresö, vagy apro spektiv? Hogy kerül bele a szölöi zöldpok hàlofonala stabilan, mert ugye papirbol a dolog. Ez volt a mai kellemes napom. Ugyis folyton dörgött villàmlott. Nagyon izgat, Mephiékkel mi van, a kisérlet miatt.


Alkotásra való volt a mai nap, egész nap szinte esett, szitált az eső... A papírcsövet mivel impregnálod, hogy a nedvesség ne bántsa?
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.05. 20:46

Aceton - etilacetàtos nitrolakkal. Körömlakk. Höre nem làgyulo müanyag tulajdonsàgu . Ebben az esetben itt sajna esztergàlàs is lesz. Vagy csak az. Még nem biztos, meglàtom. Ha keresö jobb a fém és a cserélhetö nagyitàsok....egy olcsobb zoomra is gondoltam. Nem tudom. Szerk.,.................................még annyit, ez a higitott oldat teljesen àtitatja a papirt ez adja a tartàst. Smirglizve is alakithato lesz. Tehàt nem csak felületi bevonàs. Kicsit ügyeskedve menet is alakithato, némelyik strapàt is bir. A mintamenetet ( müag is lehet) kicsit zsirozni szoktam ilyenkor, nem ragad össze. Szerk.,................06.07. gondolom, a papir beitatàshoz tulajdonképen minden körömlakkszagu festék alkalmas. Higitva esetleg. Amit hasznàlok, ilyesmi. Nem tudom.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.06.08. 21:19

Üdv Mindenkinek!
Sikerült végre tesztelni elég tűrhető viszonyok között, 5-7 között változó nyugodtságnál. Szerintem megvan az Encke-rés is, de határeset. Elégedett vagyok, de a fókuszírozó vezetése nem elég pontos, úgyhogy még kell némi energiaráfordítás. (Balról-jobbra: Mars, Jupiter, Szaturnusz, 152/1800-as Dall-Kirkham primer fókuszában, mind nagyjából 500 frameből összerakva. A képeken kizárólag fényerő növelést és élesítést végeztem.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”