Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.04.23. 17:51

Köszönöm a linkeket, remélem, könnyebb lesz így belekezdenem a majdani nagy távcsőépítésbe, hogy vannak viszonyítási alapok.
Egyébként mai nap a papírtávcsöveim eljutottak evolúciós létrájuk csúcsára, elkészült a 31/200-as TS akromátom papír objektívtartója, ezáltal kész a harmadik papírtávcsövem is. Tubusa ugyanolyan varrodai papírcső, csak sokkal rövidebb, az okulár és kihuzata megegyezik az előzőével. A nagyítása 4x-es, a képalkotása pedig hibátlan! Kicsit büszke is vagyok magamra :)
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.04.23. 21:00

Azokról a papirtávcsövekről nyomhatnál néhány fotót!
A nagyvilágban, ahogy látszik, ennek a dobsonépítésnek hatalmas lendülete van. Itthon, a dunaujvárosi / kiskun csoport lelkes, weblap készítésre képes és hajlandó tagjainak tudnék ám házifeladatot adni! : :evil: kellene némi segítség dokumentálni a dolgokat. (BAZ megyéért nem aggódok… :D )
Még egy példa marosvásárhelyről, a képek önmagukért beszélnek:
http://mures.astroclubul.org/Articole/tel38.html

sp.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.04.24. 06:58

Még egy példa marosvásárhelyről, a képek önmagukért beszélnek:
http://mures.astroclubul.org/Articole/tel38.html
sp.

No comment! :!: :!: :!:
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.04.24. 08:22

To sp.:
Ha párat visszalapozol, találsz képeket a papírtávcsöveimről! Ez a mostani, harmadik, szinte tök ugyanúgy néz ki, mint a második (leopárdmintás háttérrel), csak fele olyan rövid a tubusa. Ez a harmadik viszont maga a csúcs, legfőképp képminőségben!
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.04.24. 10:22

Üdv!
A tavaszi nagytakarításkor nem kell kidobni a pókhálót! :lol: Vasárnapi könyv 1935. Robi.
Pókfonál a tudomány szolgűlatában 1.gif
Pókfonál a tudomány szolgálatában 2.gif
Pókfonál a tudomány szolgálatában 3.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
trebor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.04.29. 21:45

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: trebor » 2010.04.30. 17:15

Sziasztok! Van egy 3,6/415-ös optikám,ami 115mm átmérőjű.Valami vetítőgép szerűségből lett kiszedve.Használható ez valamire?Lehet ebből építeni egy távcsövet?A mechanikai részek legyártása nem gond....ebben dolgozom,csak nem tudom érdemes-e belefognom.Ha tudtok segítsetek!!!!!Köszönöm
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.30. 18:19

Attól tertok nem igen alkalmas távcső optikának. A vetítő, nagyító, stb. optikák arra vann tervezve, hogy egy közeli sík felület képét egy távoli síkra képezzék le. (Vagyis fordítottan működik, mint a távcső objektív.) Ezért a gömbi korrekciójuk aránylag gyenge, hiszen a leképezendő felület (film) aránylag kicsii, amit egy nagy felszínre kell leképeznie. Többnyire a szini korrekciójuk is gyengébb. Nekem is volt egy nagyon szép 2 x 2 tagú vetítő objektívem, nem tudtam belőle jó műszert készíteni: a középen még tűrhető képet adott, de már a látótér kíijjeb eső részein színes és eltorzított volt. Nem árt, ha kipróbálod, pl. egy paípr-hengerbe beerősíted, és a fókuszban, csak úgy kézben tartott okulárral megnézed a képet. (Vagy egy a fókusszal kb. azonos hosszú deszkára erősíted, és a másik végénél csak úgy kézből fogott okulárral nézel, elég a távolabbi lámpát, vagy pl. a kelő vagy nyugvó holdat becélozni.) BQ
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.04.30. 19:43

Szerény véleményem szerint ha nem ad jó képet,főleg a széleknél,próbáld meg rekeszelni.Ebbe a 3,6-nyílásviszonyba még belefér egy kis blendézés.
Ha így sem működik,még lehet belőle egy jó fényerős keresőtávcső,kis nagyítással.Nekem egy 2,8/80mm-es Pentacon diavetítő objektívből készített keresőm volt,3x nagyítással.Ezzel a fényerővel nem is kellett a szálkeresztet megvilágítanom,az égbolt háttérfénye előtt látszott.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.05.02. 17:02

Hirdetnek most egy vetítő objektívet, "Jelenlegi formájában nem alkalmas távcsőnek, de némi csiszolással, átalakítással bizonyára jó lehet..." Hát nem tudom. Akkor inkább GyP csiszoljon nekem egy korrekt lencsét... ;) (Nekem is van egy szódásüvegem. A feneke némi csiszolással, átalakítással bizonyára jó lehet :lol: ) De az alant említett - és minél kisebb nagyítású - keresőként felhasználni elképzelhető lehetőség. Mindig is gondolkodtam egy, a szokásosnál, meglevőnél több fényt összegyűjtő kereső barkácsolásán.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”