Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.20. 21:11

Nagyon köszönöm Mindegyikőtöknek, akik voltak szívesek és segítségemre siettetek a platform anyaga kapcsán!

A mai napom azzal ment el, hogy a meglévő, használaton kívüli öreg Jávorka-féle mechanikát valamilyen szinten hadra fogható állapotba hozzam. Mivel a csapágyak közzé a kenőanyag is be volt teljesen öregedve, így azok se működtek tökéletesen. Megszorultak. Ezekkel kezdtem el foglalkozni elsőként, majd a távcsőtubus felfogatását kellett még a mai napon megoldanom. Valamint a ollós finom mozgatást szabályoztam be. Következő lépés a csiga, csigakerék megtisztítása, beállítása lesz. Nagy fába vágtam a fejszét, amikor ezzel elkezdtem foglalkozni, mert ez mire készen lesz, addig biztos eltelik vagy egy év is. De ilyen időjárás mellett úgy se lehet észlelni, de legalább lefoglalom magamat egy kicsit. Fényképekkel hamarosan jelentkezek.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.21. 21:08

Most vettem észre, a Baader megint kihozott valami praktikus dolgot. Szép is. http://www.baader-planetarium.de/sektion/s35/s35.htm
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.22. 17:47

Pár nappal ezelőtt belekezdtem egy parallaktikus, német mechanikának a felújításába. A csapágyainak a bejáratása közben szembesültem azzal, hogy a meglévő csapágyakat cserélni kell, mert kotyognak.

Jelenleg egy 172 mm-es tükrös távcső van a mechanikán. Ennek a súlya a keresővel, okulárral együtt 15 kg. Ehhez még hozzá jön az ellensúly tömege.

A mechanika annak idején a Távcső Világában közöltek alapján lett legyártva. Túl nagy elvárásom nincs ettől a mechanikától, csupán annyi, hogy egy jól átgondolt, a lehetőségek figyelembe vétele mellett megtervezett, vizuális észleléshez jól használható óramű kerüljön rá. Mindegyik csapágy két oldalt zárt lenne, rozsdamentes anyagból készület raknék be. Milyen elrendezésű csapágyakat lenne érdemes az óra és a deklinációs tengelyekbe elhelyezni a mostaniak helyett?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.06.23. 20:02

Léteznek az un. ferde hatásvonalú csapágyak. Ezek azért jók, mert axiális és radiális irányban is teherbíróak. A csőbe viszont úgy célszerű behelyezni, hogy a használatkor tartósan alul lévő tengelyirányú ellentartása nagyobb legyen, mint az felül lévőnek. A két csapágy közé a tengelyre távtaró cső kell, ha jól gondolom, sőt valamelyik oldalra előfeszíthető rögzítés is a kotyogásmentes megtartásához. Kis vázlatban mutatom. A tengelyre húzott távtartó cső anyaga rugalmas, kissé összenyomható, az előfeszítési erőt az adja majd. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.06.23. 21:42

A saját megoldásom mutatom, amit évek óta használok. A 120 fogú csigakereket egymenetű csigaorsó hajtja egyenáramú motorral áttételen keresztül. Az egyik áttétel keréken sztroboszkópos visszaszabályozás működik, amelyet egy kapcsolgatható oszó által beállított kvarcalapú jellel hasonlít össze a fázis/fordulatszám összehasonlító. A hosszú idejű pontossága napi 2 ívmásodperc, a rövid idejű +/- 5 ívmásodperc. Pl. a Vénusz 500 szoros nagyítással 10 perc vídeófelvétel esetében alig láthatóan mozdul el a videó ernyő közepéről! Persze ez elsősorban a csigakerék és orsó, valamint az orsón lévő első hajtott áttételkerék centrikusságától és pontosságuktól függ!!! Nagymértékű javulás érhető el, ha bekoptatjuk az orsót és a csigakereket! A periódikus hiba az orsón lévő hajtott kerék centrikusságától függ, és annak változtatásával +/- 2 ívmásodpercre is pontosítható!! Az eredmény sajnos nem lesz örök életű, de érdemes egyszer beállítani. Még hosszú vídeófelvétel készítésre is tökéletes lesz a szerkezet. A csigaorsó végére egy 40 fogú csigakareket tettem, kb. 0,2 milliméternyit excentrikusan állíthatóan. Ennyi kellett a periódikus hiba "kinullázásához". Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.25. 18:51

Egy kicsit el voltam keseredve, mivel több ismert távcsőépítő személy is úgy nyilatkozott, hogy nem mer neki fogni a meglévő mechanikám korszerűsítésének. Félve attól, hogy megfog szorulni bizonyos állás mellett majd a tengelyrendszer. Ennek ellenére kerestem egy helybeli, jó képességű esztergályos, marós, műszerész mestert, akivel péntek délelőtt darabjaira is szedtük a régi Jávorka-féle mechanikát. Elég nehéz volt a megindulás, mivel se ő se én nem ismertük a tengelyrendszer pontos kialakítását, csapágyazását. A távcső világa alapján lett tervezve, de attól kialakításban mégis csak eltér. Elsőnek a esztergagépen történő csapágy lehúzását gondoltuk megvalósítani, (nyereggel történő kinyomás) de az illesztés pontossága miatt inkább a rögzített nyereg mozdult hátra. Ezért más elgondolás alapján kellett a csapágyakat kiszednünk. Végül is a satu és a bronz kalapács segítségével értük el azt, hogy a meglévő csapágyazást is ki tudjuk szedni. A csapágyak golyói közzé benyomott zsír egy része már meg volt keményedve, ill elég sok por is jutott a nyitott csapágyakba, ezért úgy döntöttem, hogy kimosni úgy se tudom semmilyen anyaggal tökéletesen, ezért inkább új csapágyakat veszek bele. Másrészt pedig egyik másik csapágy se mozgott tökéletesen, megszorultak, be álltak. A csapágyak kivételével a többi fém alkatrészeket megtakarítom ill. így darabjaira szedve beviszem az egészet egy galván üzembe, felületkezelésre mielőtt megkapja a tengelyrendszer majd a festését. Az alaplemeznek a mai kialakítása se volt tökéletes, mivel a tengelyrendszer se volt jusztírozható a tartó állványon. Ennek a megoldását is meg kell oldani a következő napokban.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.06.27. 22:54

Ha fixen oszlopra teszed, akkor ajánlom az elfordulás gátolt 4 rozsdamentes acélgolyós 4 csavaros állítható szerelést, ahol semmit nem kell változtatni az eredeti tartón! Egy közdarab kell csak és lyukfúrás. A rajzát megtalálod a csőtartóval foglalkozó rovatban. A saját erkélyemen is így szereltem fel a tengelykeresztet. Ha jól emlékszem, még fenyképet is közreadtam róla. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.28. 23:41

Imre írta:Ha fixen oszlopra teszed, akkor ajánlom az elfordulás gátolt 4 rozsdamentes acélgolyós 4 csavaros állítható szerelést, ahol semmit nem kell változtatni az eredeti tartón! Egy közdarab kell csak és lyukfúrás. A rajzát megtalálod a csőtartóval foglalkozó rovatban. A saját erkélyemen is így szereltem fel a tengelykeresztet. Ha jól emlékszem, még fenyképet is közreadtam róla. Üdv. Imre


Kedves Imre!

Gemini állványon szeretném a továbbiakban is használni a mechanikát, amit még annak idején a műszerhez kaptam.

Egy régebbi képet rakok fől az állványról, mechanikáról. Jelenleg kaskában szétszedve hever az egész mechanika. Sajnos még nem jutottam oda, hogy új csapágyakat vegyek hozzá :(

Gemini állvány.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.30. 11:13

Kedves Imre, bogarat tettél a fülembe ezzel a stroboskópos dologgal. Vajon a régi Pioneer hasonló vezérlésű lemezjátszóm motorja jó lenne nekem meghajtónak? Nincs elképzelésem a motorerőről. Szerk.,..............találtam közben, ideteszem, elfér : http://www.homebuiltastronomy.com/stool ... rMount.htm. Épp egy reddotot próbálok valahogy felfogatni, esztergálások nélkül. Keresgélek....
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.07.18. 10:00

Sidius írta:
mephi írta:A METEOR-ban folytatod a cikksorozatot?


Szándékomban áll folytatni, csak nem tudom, hogy mikor tudom megírni, meg aztán végleges szerelésben eddig összesen két estényi tapasztalatom van vele. Sokszor választanom kell, hogy távcsövet építek, vagy írok.

Egy hónapja fejeztem be egy légköri fénytörés korrektort, most ezt a cikket küldtem be. Sikerült már többször is tesztelni, nem volt hiábavaló erőfeszítés, és prizmák csiszolásával, esztergálással együtt alig volt két hét az elkészülési idő. Valójában kb. 10-12 óra ment rá :D -szerintem ez saját időrekord lesz. (Alább van egy kép a szerkezetről.)

mizar írta:Ez szép kis trió!

TZ írta:Jani, gyönyörű képek!!! :)

Köszi! Igyekszik az ember, de lehet még jobb is, mert a nyugodtság stabilan 6-os körül volt.


Olvastam a cikket a Meteorban. Szeretem ezeket a leírásokat, inspirálóan hatnak.
Lenne azért egy kritikai észrevételem. (Nem csak ezzel a cikkel kapcsolatban, hanem általában az ilyen típusúakkal.) Jobb lenne több magyarázó ábra, ami világos módon szinkronban van a szöveggel. Aki rengeteg időt beleölt az adott szerkezet elkészítésébe, az érti, amit a szövegbe leírt, de aki most találkozik az adott dologgal először elég nehézkes, vagy néha lehetetlen követnie a leírtakat.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”