Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.07.20. 20:43

A kritikát elfogadom, és köszönöm. Az én célom azonban az inspiráció, amit ezek szerint elértem.
Nem túlzok, ha azt mondom, hogy egy Meteornyi hosszúságot is kitenne, amennyiben mindenre kiterjedően útmutatás szerűen írnék erről, vagy bármelyik eddig általam taglalt témáról. Hidd el, ha beleférne megtenném, de ekkor is kimaradnának olyan dolgok, amik fölött elsiklok íráskor, mert a műhelyben automatikusan teszem őket, s emiatt -legalábbis számomra- hihetetlenül nehéz teljes leírást adni. Évek óta írok egy könyvet, amit a hazai távcsőépítőknek szánok. legutóbb azért hagytam abba, mert végiggondoltma, hogy mi kéne még bele, és ahhoz képest hol tartok.
Gondolj bele, csak a foglalt elkészítéséhez szükséges tudás is több kötetnyi. A sík csiszolását egyszer megpróbáltam összefoglalni. Ebben is mindent magamnak kellett megoldani, beleértve a tesztelést is. Bevallom, eddig képtelen voltam annyit gépelni, hogy az első referenciasíkok előállítását útmutatásszerűen összeszedjem, pedig nem gépelek túl lassan. Emellett ahogy írtam, szívesen nyújtok távsegítséget, ha valaki kéri.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.07.21. 08:58

Tökéletesen megértem, hogy a mély tudást pár cikkel nem lehet átadni. Mindössze a leírtak könnyebb megérthetősége miatt gondoltam jó lenne pár célirányos ábra, néha többet mond, mint száz szó. Na meg a gépészek rajzból értenek. :)

De mint mondtam alapvetően kedvelem az írásaidat, hihetetlen tapasztalatot halmoztál fel. Lenyűgöző.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.07.25. 19:30

A tapasztalat mindenkinek megmarad, aki eleget csinálja. Örülök, ha tetszik az írás, a jövőben majd próbálok több rajzot, meg ábrát összeszedni.
Még azt tartom az előbbiekhez mindenképpen fontosnak, hogy szerintem nincs olyan általános eljárás egyetlen optika készítésénél sem, ami száz százalék, hogy mindenkinek eredményt hoz. Ennek legfőbb oka, hogy rengeteg a változó, még a levegő páratartalma se mindegy, de persze jó irányelvek adhatók. Túl vagyok már több pl. F/4-es 150-es és 250-es valamint egy elég jó, hajszálnyival F/3 alatti 20 centis tükör elkészítésén is, mégse mernék pl. még egy sztenderd 200/1200-as paraboloidot se szűk időkorláttal "bevállalni".
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.08.03. 18:56

Lenyírtam a füvet az észlelőhelyem körül, most már csak egy 30-as tükröt kéne megcsiszolni, hogy legyen mivel nézni is. :)

Kiötlöttem, hogy csinálni kéne egy másik állványt is, a kert másik sarkához, mert nem nagy sávban látok ki egy helyről, így csak a csövet átvinném a másik oldalra, az állvány meg jó stabil vasból lehet a másik is, beállítva az északi pólusra is, nem kell állítgatni.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.08.04. 11:42

13886310_1345339982148184_1598530581091648820_n.jpg


Felraktam EQ5-re. Igaz tubusgyűrűvel stabilabb lenne. Majd veszek/csinálok hozzá..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.08.04. 20:33

Csinálj! Manapság olyan kevesen fognak ilyesmihez, pedig amellett, hogy jó időtöltés, még hagyományőrző is. Nálam mindig 1-0 a csinált-vett gólarány, még akkor, is ha alkalmasint -nem sűrűn- elfogultság is kell hozzá. :-)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.12. 20:27

Egy kis inspirácio. Rám határozottan hatott: http://www.instructables.com/id/Homemad ... ocuser-Re/ Magyarul ezek nem gyakoriak, precizen mukodoket csak Sidiustol olvasok. Hogy aztán tényleg mukodnek, a Tarjáni kritikákbol hallani. Meg másokét is a reprodukcios leirásokbol. A halva szuletett otlet is tanulságos, kiprobálva. Sidius nagyon idoszeru felhivására jutottak eszembe ezek. http://members.ziggo.nl/jhm.vangastel/A ... /links.htm http://www.company7.com/library/astforms.html
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2469
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.29. 21:54

Tudnátok olyan programot ajánlani, amivel kettőnél több tükörrel építhető távcsövet lehet összeállítani?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.08.30. 06:32

mephi írta:Tudnátok olyan programot ajánlani, amivel kettőnél több tükörrel építhető távcsövet lehet összeállítani?

Szia!
Népszerű a Winspot.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2469
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.30. 07:48

mizar írta:
mephi írta:Tudnátok olyan programot ajánlani, amivel kettőnél több tükörrel építhető távcsövet lehet összeállítani?

Szia!
Népszerű a Winspot.


Köszi, de kellene valami közelebbi elérhetőség, mert elsőre hondurasi nyaralóhelyeket és olasz téli sportokat dobott a gugli.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”