Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.08.30. 07:53

mephi írta:
mizar írta:
mephi írta:Tudnátok olyan programot ajánlani, amivel kettőnél több tükörrel építhető távcsövet lehet összeállítani?

Szia!
Népszerű a Winspot.


Köszi, de kellene valami közelebbi elérhetőség, mert elsőre hondurasi nyaralóhelyeket és olasz téli sportokat dobott a gugli.


Nem véletlenül. Az sokkal jobb, mint többtükrös rendszereket tervezgetni. :lol:

http://www.softpedia.com/get/Others/Hom ... spot.shtml
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.30. 08:07

Köszönöm!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.02. 09:32

Szia János! (Mephi)

Találtam neked egy kis motivációs képet. :lol:

dodecashiefspiegler.jpg
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.09.02. 10:09

Éppen ilyenre gondoltam.
Sok utánajárást megspóroltál nekem. :D
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.17. 16:03

Üdv Mindenkinek!
Jövőre ezt szeretném vinni Tarjánba, csak már összeszerelve :lol:
202/600 Newton tubus, mellette pedig a tükrei.
A tubus tömege 5000g-nál nem lesz több teljesen kész állapotában sem.

Arra gondoltam, hogy ha időközben bejön a Lotto telitalálat, akkor megépítem és elviszem a fentebbi motivációs ábra alapján konstruált műszert is! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.17. 16:59

Mi a tubus anyaga, súlya, falvastagsága, stb.?

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.17. 17:16

A tubus 1,5 -es falvastagságú alumínium, amivel volt egy is kerülő, mert elromlott az AFI ívhegesztőm, így lánggal kellett végighegesztenem, de megnyugodtam, hogy húsz év után is elég jól megy még. A foglalat szintén alumínium, a tükör 18-as táblaüveg, a segéd 10-es tűzálló üveg, a foglalata szilumin.
A még nem létező tubusgyűrűk szintén lemezből lesznek, a 100 mm hosszú prizmasín -amit utálok, mert röhelyes, de így lesz mindenhova csatlakozó szabványos- szintén alumínium, ahogy a 10 bekezdésű menetes kihuzat is az. Acélból csak a pókláb készült.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.17. 17:34

Sidius írta:A tubus 1,5 -es falvastagságú alumínium, amivel volt egy is kerülő, mert elromlott az AFI ívhegesztőm, így lánggal kellett végighegesztenem, ...


Ezek szerint alu-táblából készítetted hosszvarratos csőnek?
És hogyan hajlítottad a megfelelő átmérőre?

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.17. 17:35

Rég piszkál, mikor egy "egyszerubb" pld. táblauvegből kezdesz dolgozni, valoszinuleg igyekszel feszultségmentesiteni. Anyám muveletére emlékezve jutott eszembe. Ő, ha uj uvegpoharak kerultek a házhoz, egy fazékban kifőzte és hagyta lehulni. Igaza lett, tényleg nem tőrt hamar az ilyen uvegholmi. Te mit csinálsz? Ahogy ismerlek, érdekes dolog lehet. Ha nem titok, persze.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.17. 17:38

Nem titok!
Semmit sem csinálok a csiszolástól eltekintve. Megvizsgálom a korongokat, de manapság alapból teljesen feszültségmentesek.

Attilának:
Egy ház van az én és az édesapám műhelye között, úgyhogy átsétáltam és és meghengerítettem egy teljesen motorizált hengerítőn. Ez pl. az egyik előnye, ha legalább 100 éve vasas a család. Nagyapám anno még a gőzekék szaktekintélye volt, de pl. készített/javított hegedűt is. Ma is használom. (A hegedűt pont mostanság kezdtem "kreálmányozni" magam is. Ez tényleg minden mozzanatában felér a tükörcsiszolással, Paganini, Vanessa Mae, meg a Princess meg még néhányan már felülmúlják azt, -de ez már nem a konstrukcióról szól.)

Ilyen egy jó optika:
https://www.youtube.com/watch?v=e00InJbXPLk
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”