Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.08.24. 13:04

Majd egyszer elkeszitem.


KépKépKépKép
KépKépKépKépKép
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.28. 20:46

Sziasztok!

Lenne egy technikai kérdésem.
A kérdés, hogy mennyire lóghat bele a távcsőbe a fókuszirozó za én esetemben.
A lenti képnél megadtam az adatokat. Körülbelül 34mm-re szokott belógni a fokuszirozó este éles képnél.
Szerintetek ha levágnék 1-2cm-et a csőböl, javulna a képminőség?
IMG_1855_.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.08.28. 21:11

Kedves Gyula!

Könnyen eldöntheted a kérdést, ha egy fényesebb objektumot megcélzol, fókuszálod, majd eltávolítva az okulárt a kihuzatba pillantasz. Ekkor látni fogod a főtükröt rajta a segédoptika árnyékával, és esetlegesen a fókuszírozó által is letakart területtel (már ha van ilyen). Ha a fókuszírozó belóg a sugárútba, mérget vehetsz rá, hogy ennek megszüntetése javít a képminőségen.
Ennél a távcsőnél egyébként a fókuszírozó megengedett benyúlása max. 19-mm-re adódik, a gyakorlatban azonban jobb, ha még ennél is legalább 5-10 mm-rel kevesebb.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.29. 14:18

Sikerült lefaragnom 17mm a belógásbol, azt hiszem, hogy így jobb.

Most azt szeretném tudni, hogy van értelme közelebb vinni a szemet a segédtükörhöz? változik valami?
Ha röviditek a kihuzaton kivülröl is, akkor a segédtükröt is messzebb kell vinni a fötükörtöl?
IMG_1853_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.08.29. 16:13

Az okulár közelebb helyezése az optikai tengelyhez, egyúttal a segédtükör ugyanakkora mértékű távolítását feltételezi a főtükörtől, különben a fókuszálás lehetetlenné válik. Ennek megváltoztatása az optikai teljesítményt nem befolyásolja, feltéve, hogy a segédtükör jelenlegi helyén is jól méretezett. Az optikai teljesítmény a továbbiakban a segédtükör méretének (vagy minőségének) megváltoztatásával változik.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.09.13. 19:39

Na, egy utolsó elkeseredett roham után végre kész a remekmű:
(köszönet BandiBának a tükörért + a többiért!)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.14. 10:20

Sirius ez tetszik! mennyire tartja a jusztírt különböző állásban?
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.09.14. 11:33

Kösz! Hát most még az "ismerkedési" fázisban vagyok vele, a segédtükör szépen tart, a főtükröt ma újra be kellett állítanom, de szerintem az is tartani fog. Sajnos az EQ-1-es, amin van, csak átmeneti megoldás tud lenni, mert csak azimutális módban tudom használni, amúgy nagyon instabil és a tükör mindig egyik oldalra húzza a csövet. De annyi baj legyen, a hozzá tartozó famechanika még tervezési fázisban sincs, de most amúgy is csak a távcső képminőségére vagyok kíváncsi! Ami nagyon jó, mert tegnap kivittem az ég alá! Már csak pár apróbb dolog van hátra: keresőpárhuzamosítás, harmatsapkák szerkesztése, stb.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.14. 13:59

jaja, lehet hogy érdemes majd az okulárral szembe valami kitakarást tenni és esetleg a tükör köré is egy szoknyát
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.09.30. 23:00

Üdvözlet! Felvetnék egy kérdést ha meg nem haragszotok. Tehát!

Adott egy 1 méter hosszú, 3.5 cm belső átmérőjű, viszonylag strapabírónak mondható kartonhenger. Továbbá adott egy ugyan ilyen hosszú, de 7.5 cm belső átmérőjű kartonhenger is. A kérdésem. Lehet ezekből távcsövet építeni? Ha igen, hogyan?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”