Forgatható okulár és segédtükör tartó készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sz B
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2009.09.24. 10:55

Forgatható okulár és segédtükör tartó készítése

Hozzászólás Szerző: Sz B » 2009.09.24. 20:49

Sziasztok !

Szeretnék olyan távcsőtubust építeni, amellyel kényelmesen lehet nézelődni. Ezt legkönnyebben úgy lehet elérni, hogy az egész távcsőtubust forgatom az optikai tengely mentén. A nagy baj ezzel az, hogy nehézzé teszi a szerkezetet, és jelentősen megnöveli a méreteket is, nem beszélve arról, hogy legalább két darab nagy átmérőjű gyűrűre van szükség hozzá, csapágy minőségben, ezenkívül a távcső is jelentősen veszít a stabilitásából. Arra gondoltam, hogy mindezeket meg lehet előzni, ha a tubusnak csak az okulártartó és a segédtükör tartó részét forgatom, bár ezzel nehezebbé válik a tubus eleje. A kérdésem az lenne, hogy láttatok-e már ilyen megoldást a neten vagy máshol, és ha igen, hol találom ezt meg ? Köszönettel: Sz B
skyfoto
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.20. 06:49

Re: Forgatható okulár és segédtükör tartó készítése

Hozzászólás Szerző: skyfoto » 2009.09.25. 06:56

szia,

szerintem ezt a legkönyebb úgy megoldani, hogy a gyári tubusgyűrűk helyett csináltatsz egy pántal nyitható gyűrűt, és ott tudod forgatni az egész tubust! Bár ajánlanám azt a megoldást, hogy a kihuzatot az ellensúlytengellyel állítsd szimmetrikusan (párhuzamos legyen vele, arra nézzen), és onnan általában minden pozicióban betekinzhető lesz! A képen egy elég monstrum távcsőszett van, és így is bármikor belelátok a kihuzatba! Még zenit állásban is!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lht
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.19. 09:38

Re: Forgatható okulár és segédtükör tartó készítése

Hozzászólás Szerző: lht » 2009.09.25. 11:39

Nekem vot egy 250/1500-as newtonom, aminek a mechanikáját és tubusát Dán András építette és forgatható okulár és segédtükör tartót épített rá. A nyitott tubus elején volt egy sík felület, ahol 3x120 fokban elhelyezve műanyag siklócsapágyban forgott egy kb. 3 mm vastag és 60-70 mm-es széles lap, amire egy kb 150-180 mm-es csőszakaszban volt felszerelve az ívesen hajlított segédtükör és a fókuszírozó. Ez elforgatható volt a távcső helyzetétől függetlenül. Vizuálisan nagyon praktikus volt, de az optikai elemek jusztírozása sajnos elment. Mivel átépítettük a távcsövet dobsonra már nem volt szükség erre az elemre.
Elképzelhetőnek tartom, hogy ezt nagy pontossággal megépítve még akár a jusztírozottságot is megtartja forgatás közben. Equatoriáliioális mechanika esetén nagyon praktikus, bár szerintem egyszerűbb az egész csövet forgatni arra kiképzett tubusgyűrükben. Nem megy el a jusztír ebben az esetben. Erre több példa van az interneten.

Üdv, Laci
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”