Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.09. 19:42

Ő például nem sokat cicózott.. : http://www.youtube.com/watch?v=rsQE1g_y ... ure=relmfu

:D
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.10. 16:12

Befejeztem a csiszolást!

Következik a polirozás! Még meg kell csinálnom a szuroktárcsát, és hajrá! :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.04.10. 16:35

attila dezső írta:Befejeztem a csiszolást!

Következik a polirozás! Még meg kell csinálnom a szuroktárcsát, és hajrá! :D


A gyufaszálashoz, vagy a végtelenségig formázható verzióhoz kaptál kedvet? :)
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.04.11. 21:24

Nekem egyik módszer sem tetszik, de a hiba lehet, hogy nálam van :)
Maradok a pákával vágott kockáknál. Azt már igen jól kitapasztaltam, és gyorsan javítható, ha összezáródnak a barázdák.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.13. 12:55

Zs. Istvan írta:Nekem egyik módszer sem tetszik, de a hiba lehet, hogy nálam van :)
Maradok a pákával vágott kockáknál. Azt már igen jól kitapasztaltam, és gyorsan javítható, ha összezáródnak a barázdák.


A forrasztó pákás módszerrel egy bajom volt.. Ha gyakran alkalmaztam, akkor bizony a hő hatására a vájatok mentén kidiffundált a spec optikai szurokból egy anyag, ami hatással volt a keménységére! Azaz a szurok közvetlenül a vájatok mellett jobban "felkeményedett" Másrészt a szuroktárcsát 2-3 hétre félretettem, és a leírás szerint ilyen hosszú időre csak úgy lehet elrakni, hogyha víz alatt tároljuk.. No ezek együttes a hatására, amikor újra elkezdtem a polírozást, olyan egyenetlen felületet csinált, hogy csak pislogtam! Foucault teszt olyan girbe-gurba vonalakat mutatott, hogy majd sírva fakadtam.. Végül ujracsináltam a szuroktárcsát, és a szurokhoz adtam pár csepp terpentint.. Egyből jó lett! Magyarul az egész munkafolyamatban a legkritikusabb változó a szurok keménysége!
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.04.13. 16:18

Üdv!

A különböző szurkok másként viselkednek. Nekem a pákás módszerrel és a saját keverésű szurkommal soha nem volt problémám. Ha hosszabb időre eltesszük a szuroktárcsát, ne takarjuk le folpackkal vagy nylonnal, mert belesüllyed a nyoma. Inkább fadobozba tároljuk, hogy por ne mehessen rá. Mielőtt újra használnánk kézlangyos vízben hagyjuk az egész tárcsát szurokkal együtt kb 6-7L vízben állni 20 percet és utánna végezzünk egy préselést. Ha szükséges ismételjük a langyosvizes áztatást és aztán álljunk neki dolgozni vele. Én ki szoktam körömkefével tisztítani a tárcsát ha elteszem, akkor nem áll össze a polírozóanyag és nem karcol be.

Egy videón a tag gumikesztyűben, kinyjlonozva fűrésszel barázdázta be a tárcsát. Ekkor hőhatás nem érte a tárcsát. Én is csináltam. Jó megoldás csak iszonyú retkes. Páncélban, védőpajzsban kell dolgozni vele. A pákás módszernél ez nem áll fenn, mert tiszta munkát lehet végezni általa. Kinek a Pap, kinek a Papné.

Jani
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.04.14. 12:59

Bozsoky írta:Kinek a Pap, kinek a Papné.

Jani


Ez így is van rendjén :)
A szuroktárcsát hosszabb időre egyébként általában én is egy tiszta, erre a célra fenntartott fiókba teszem. Viszont sosem mosom le a polírport, sőt, kenek rá. Aztán ha előveszem, hideg vízben egy erre elkülönített körömkefével lepucolom a tetejéről. Így ha rá is esett valami, akkor is lejön a feloldódó políranyaggal, nem tud a szurokba süppedni. A gond akkor van, ha úgy gondolom, hogy nem teszem el a szurkot, mert másnap dolgozok vele, aztán mégsem, sőt harmadnap sem... szépen belepottyan egy pár kis porszem, és cseszhetem a körömkefét...
Megettem már párszor. Általában ilyenkor egyébként letakarom egy műanyag edénnyel, az segít :)
Feltéve ha steril és ha nem felejtem el ...
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.04.15. 20:35

IMG_0006.JPG
Rácskép a készülődőben lévő 200/660-as korongomról.
Semmit nem mond, de nekem nagyon tetszik...
Még nem is hűlt ki, de le kellett fotóznom :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.04.15. 20:58

Mik azok a "kör alakú foltok/buborékok" a tükrön/képen?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.04.15. 21:04

Nem semmi kis cső lesz! Hirtelen arra gondoltam minek egy ilyen rövid fókuszú cső, ha a nagy s.tükör elviszi a többletfényt, de gondolom 65mm körüli s.tükör elég lesz hozzá egy spéci alacsony kihuzattal.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”