Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.29. 21:22

Én most leálltam.. 2 hete új meló van, és csak hétvégenként vagyok a családdal! Majd egyszer meglesz a polirozás is.. max a nyáron...
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.04.30. 11:39

Én meg befejeztem.
Mármint az összes elkezdett, és félbemaradt tükrömet, egy kivételével :) Az utóbbi három hétben valami eszement tempóban nyomtam. A gyerkőc a nagyanyjánál nyaralt, asszonykám pár napig Svájcba utazott, úgyhogy rámszakadt a szabadidő, hát kihasználtam.

Interferogramot nem töltök fel, az úgyis csak vitát kavarna, de a rácsképet lefotózom este a 200/666-os tükörről. Már az is elég lesz, hogy belelkesedjetek, és koptassátok kicsit a félkész üvegeket.
(Vagy nem pontosan mértem meg a múltkor, akkor 662 volt, vagy ennyit hoszabbított a fókuszon a parabolizálás az extrém fényerő miatt, de most 666. A Sátán tükre :) )

Kis fazettázás, aztán még pár mérés, és repül a gőzölőharangba :) Már nagyon várom, hogy használatba vegyem.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.30. 12:29

Zs. Istvan írta:Én meg befejeztem.
Mármint az összes elkezdett, és félbemaradt tükrömet, egy kivételével :) Az utóbbi három hétben valami eszement tempóban nyomtam. A gyerkőc a nagyanyjánál nyaralt, asszonykám pár napig Svájcba utazott, úgyhogy rámszakadt a szabadidő, hát kihasználtam.



Mázlista... :D Bizony én is gondolkodom egy rövidebb fókuszú "valamiben" Egy F3,6-F4 körüliben. Mondjuk olyan szintén 200 körüliben!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.04.30. 19:43

Jajj István.

Meg ne mutasd a rácsképedet, mert kiveszem a tükrömet a tubusból és újra parabolizálom.
Mióta pakolom össze a csövet azóta gondolkozok rajta, hogy újra nekiállok.
Egyébként én is gratulálok. Remélem nekem is összejön egyszer valami jó fényerős korong (persze nem ennyire fényerős).
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.04.30. 20:36

Zs. Istvan írta:Interferogramot nem töltök fel, az úgyis csak vitát kavarna, de a rácsképet lefotózom este a 200/666-os tükörről.


Ne csináld István! Ez még egy normális topic. :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.04.30. 20:54

Ezen a 666-os fókuszon máris elindulnék.... abba az irányba, hogy vajon milyen oklikkal lesz használható és mekkora látómező. :D
Esetleg egy 10 lencséből álló?
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.05.01. 08:23

Nem kell annyira túlmisztifikálni a rövid fókuszokat szerintem. Nekem több F/3,5-F/4 es csövem volt, illetve szereltem össze ilyeneket. Ez a LM szélének elhúzása sem annyira veszélyes. Engem pl, soha nem zavart annyira, hogy szepukut kövessek el miatta. :-) Főleg, hogy ma már mindenféle korrektor kapható jó áron ha netán zavar. Jól emlékszem rá, hogy kb 2002 körül a Szánthó Lajos belekukkantott a 150/600-asomba egy 8ezres okli volt hozzá. 19x nagyításon nem akarta elhinni, hogy alig látott torzítást a LM szélén. Egyszerűen nem értette, hogyan lehetséges ez. Én aszondom, hogy az a 3x 6-os fókusz kihozza az állatot az emberből. :-) Meg a gx-eket és a nagy kiterjedésű ködöket. Jó lesz az. Én mindíg kedveltem a rövid csöveket, sok mélyégnél kifejezetten atom volt. Nem kellett satírozni, ha le akartam rajzolni egy nagyobb df-et vagy egy gx csoportot. És 20 centi mellett már igazán szép részleteket látni. Be a hátizsákba, azt lehet menni szétszedni vele az eget. Ezaz Pityu, csak hergeld tovább a csapatot..... :-) :-)

Jony
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.05.01. 09:30

Bozsoky írta: Ezaz Pityu, csak hergeld tovább a csapatot..... :-) :-)

Jony


Akkor István hadd jöjjön az interferó is, gerjedjünk mint állat.

Hátha segít a domború tükrömön, mert tele vele a csizmám. :lol:
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.05.01. 09:37

Peti, nem nagyon lesz benne okulár. Asztrográfnak építem meg. Persze ettől még lehet majd vizualizálni vele, de a meglévő 13-as Naglerem mellé bizonyára kell majd egy 2"-os, hosszú fókuszú példány is. Nagyobb nagyításon már nincs széltorzítás, kis nagyításnál meg a brutális LM jócskán kárpótol azért a kis kómahibáért amit majd látni lehet.
Reményeim szerint a Paracorr 1-es még elbír vele, főleg hogy fazettázás után már "csak" f/3,4 lesz.


1.JPG


3.JPG


2.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.05.01. 09:41

mizar írta:
Akkor István hadd jöjjön az interferó is, gerjedjünk mint állat.


Bizony jöjjön! :D Nem valószínű, hogy ebbe a fórumba betéved egy "troll" habár mondom én ezt, aki éppen trollhättan-ból ír! :D szerintem jöjjön az if, meg a rácskép is! (ha esetleg ezzel szeretted volna felhergelni az itt összegyülteket, akkor sikerült :D )
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”