Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.05.01. 09:49

Amíg pögyögtem, felraktad a képeket.. :D Erre csak Barbitól tudnék idézni: WAAAAOOOO :D
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.05.02. 12:27

Sziasztok!

Most pakolok fel a www.makszutov.hu-ra néhány eladó angol nyelvű optikai könyvemet.
Ezek nagyrészt alapművek.
Írok ide is, mert szeretném ha a könyvek értő kezekbe kerülnének.

Üdv: béla
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.05.03. 19:27

A közeljövőben rendelek egy jó gyorsan polírozó cériumoxid-keveréket.
Olcsónak nem olcsó, de jó gyors, így eleve sokkal kevesebb kell belőle egy tükörhöz. Persze a befejezéshez nem használható, ahhoz egy finomabb anyagot kell használni.
A legkisebb rendelhető mennyiség 5 Kg. Ezt én be is vállalom, de ha nektek is kell, akkor van lehetőség több rendelésére, vagy van 20 kg-os is.

Szóval akinek kellene, dobjon egy privát üzenetet, megbeszéljük a részleteket, és az igény szerinti méretben megrendelem.

Van optikai szurok is, különböző keménységgel. Ez utóbbi engem nem foglalkoztat, de egy helyről jön, így ha valakinek ilyen kellene, akkor azt is megrendelem egyúttal.

Az árak a rendelt mennyiségtől függőek.

Üdv: Zs. István
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.05.04. 19:02

Örök igazság. A jó munkához, jó alapanyagok és előkészület kell. Ezek a profi polírozóanyagok megkönnyítik a csiszoló munkáit. Az optikai cégek minőségi munkája jórészt ezeken a polírozóanyagokon, szurkon és megfelelő felkészültségen, szerszámozottságon múlnak. Hihetetlen, de sokan azért nem tudják elkészíteni sokadszori nekifutásnak a tükreiket, mert azt hiszik, hogy felkészültek és tudják az alapokat...... Aztán jönnek sorra a pofonok és az optika megtanítja tisztelni a csiszolót az optikakészítés iránt. Sokmindent csak a gyakorlás közben lehet megtanulni, hiába van leírva bármilyen profin a dolog. Akkor válik bármi élővé, ha műveljük a "szakmákat"
Most egy kicsit nosztalgikus, filozófikus hangulatban vagyok. :-)
Legjobb tudomásom szerint, ezekkel az optikai szurkokkal és "gyors" cériummal kb 3-4x gyorsabban, szebben lehet dolgozni, mint hagyományosabb alapanyagokkal. Talán korábban már megemlítettem, de újra felhozom a példa kedvéért. Egy 300/1500-as jól előkészített tükröt, jó szerszámtesten gyári szurokkal, polírruzzsal kb 4-5 óra alatt makulátlanra ki lehet polírozni gömbre. Ez RMS-re kb L/30-at jelent. Durva mi? Különben a szériagyártásban és a csúcsoptika gyártásban mi a fenéért érné meg tükröket, optikákat készíteni. Na így csinálják. István ajánlatával éljen, aki tud, mert később nem bánja meg. Ja igen! És ezért a "reklámért" nem kapok jutalékot! :-)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.05.04. 21:04

Én is biztos vagyok benne, hogy főképp kezdésnél bizony jobb, ha jó alapanyagok vannak! Ezért rendeltem "optikai" minőségű cérium-oxidot, és spec szurkot.. Bizony nem bántam meg! Nem árt ha üveg terén is inkább kisebbel kezd az ember, de az inkább biztos forrásból! Ha kész van egy jó minőségű tükör, akkor lehet már kisérletezni, mert akkor legalább már sejthetjük, hogy a hiba nem a technikában van! :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.04. 21:55

Csak nehogy annyian jelentkezzenek a polír anyagra, hogy kamionnal kell szállíttatni ... :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.05.05. 09:17

tobe írta:Csak nehogy annyian jelentkezzenek a polír anyagra, hogy kamionnal kell szállíttatni ... :)

Poliranyagbol nekem kb 30-40 deka van.. abból ha elhasználtam 4-5 dekát akkor sokat mondok.. Ráadásul elég pazarló voltam.. Igaz én kézzel polirozok, ami nagyságrendekkel takarékosabb mint a gép polirozás (szerintem) Amúgy Bála, itt a jó idő! Kész a tükör? :D
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.05.05. 09:44

Zs. Istvan írta:Peti, nem nagyon lesz benne okulár. Asztrográfnak építem meg. Persze ettől még lehet majd vizualizálni vele, de a meglévő 13-as Naglerem mellé bizonyára kell majd egy 2"-os, hosszú fókuszú példány is. Nagyobb nagyításon már nincs széltorzítás, kis nagyításnál meg a brutális LM jócskán kárpótol azért a kis kómahibáért amit majd látni lehet.
Reményeim szerint a Paracorr 1-es még elbír vele, főleg hogy fazettázás után már "csak" f/3,4 lesz.


István, nem akarlak kiábrándítani, de a Paracorr Type I.-nek már az f/4 is határeset, tízszeresen érzékenyebb a hézagolásra és a párhuzamra mint egy f/5, akkor vajon miként viselkedik egy f/3,4-el(?). Nekem hosszú hetekbe telt míg rájöttem az ideális hézagra, szinte tizedmilliméterekre is érzékeny, ill.a kollimálásához nem elég annyi amit elsőre elégnek gondol az ember. Egyszóval igen szívatós dolog beállítani, hogy se kóma, se elmosódott diffrakciós tüske ne legyen a sarkokban a felvételeken.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.05. 14:11

attila dezső írta:Igaz én kézzel polirozok, ami nagyságrendekkel takarékosabb mint a gép polirozás (szerintem) Amúgy Bála, itt a jó idő! Kész a tükör? :D


Lehet a gépről le kéne venni a motort és annak az árából valaki cserébe adna nekem egy kész L/20-as 300mm es 99%-os visszaverésű tükröt... :)

A polír anyagot és a többit elővettem már, készülődik az akció a helyiségben ahogy rendezkedek, szerintem a maja 2012 világvége elmaradásának végéig meg is tudom polírozni.

Amúgy meg közben a távcső forgatásomhoz éppen csináltam még pár szervó motor vezérlést, mert az a döcögős léptető nem tetszik ...
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.05.06. 16:29

janwar írta:
István, nem akarlak kiábrándítani, de a Paracorr Type I.-nek már az f/4 is határeset...


Elméletileg f/3,5-től korrigál. Reményeim szerint a kellően pontosan megmunkált főtükör, és a profi segédtükör már félsiker. A többit majd meglátjuk.
Legrosszabb esetben lesz egy nagylátómezejű nézelődős távcsövem, vagy végső esetben valamelyik komolyabb korrektorral rendelkező amatőrtársunk tulajdona lesz :)
Mindenesetre nem tervezem az újabb korrektor beszerzését, a gatyám rámegy a fotózásra így is ...
Tehát kísérletezek azzal ami van, aztán majd kiderül.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”