Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.05.06. 17:01

Zs. Istvan írta:
janwar írta:
István, nem akarlak kiábrándítani, de a Paracorr Type I.-nek már az f/4 is határeset...


Elméletileg f/3,5-től korrigál. Reményeim szerint a kellően pontosan megmunkált főtükör, és a profi segédtükör már félsiker. A többit majd meglátjuk.
Legrosszabb esetben lesz egy nagylátómezejű nézelődős távcsövem, vagy végső esetben valamelyik komolyabb korrektorral rendelkező amatőrtársunk tulajdona lesz :)
Mindenesetre nem tervezem az újabb korrektor beszerzését, a gatyám rámegy a fotózásra így is ...
Tehát kísérletezek azzal ami van, aztán majd kiderül.


Nem tudom lenne-e értelme esetleg magát a főtükröt eleve a korrektorhoz igazítani, ámbár ha közelít a főtükör felülete az ideálishoz, akkor kell lennie egy pontnak ahol jól korrigál. Nálam eleve azzal kezdődött a nehézség, hogy sem a gyárilag megadott, sem a másoktól gyakorlati tapasztalat útján ajánlott hézag nem adta a legjobb korrekciót, úgy kellett megkeresni a saját távolságát, pedig ez a tükröm most tényleg nagyon jó.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.05.06. 18:57

Még csak gőzölés alatt van az optika, de azt hiszem az egyesületünk észlelőtanyáján fogom tesztelni a jószágot ha megépült.
Ugyan a város peremén van, és elég nagy a fényszennyezés, de a lapostető és az eszterga között 12 méter az út :)
Így szerintem lassanként csökkentve a jelenlegi távtartó vastagságát előbb-utóbb kiderül a helyes beállítás.
A többiektől elnézést az offért.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.06.23. 21:16

De nagy lett a csend.
Senki nem csiszol semmit? Vagy mindenki nyaralni ment?

Ismét lesz Tarjánban tükörcsiszolás.
Aki jön, és szeretne csiszolni, az hozza magával a cuccait. Dörzsölgetünk megint egy kicsit :)
Van még két korong is ha kell valakinek, és természetesen viszek porokat, szurkot is hozzá. Megint hosszú tábor lesz, talán most mindenki befejezi amit elkezd, vagy elkezdett korábban.
Én azon leszek, hogy sikerüljön.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.24. 00:43

Úgy látszik egyre olcsóbb a bolti kész tükör és még lusta is mindenki. :)
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.06.24. 01:17

Én éppen most fogok bele a következőbe.
A korábban csiszolt 170-es korong szerszám-párját szeretném megcsinálni, kb. f/5 - f/6 körülire.
Annyi vele a gondom, hogy a szélén néhány helyen megsérült az üveg, úgyhogy először körbe kellene csiszolni a palástját, de nincs gépem. Alternatívaként még van egy 165-ös párom, de az kevésbé tűnik jó anyagnak, és hát az a fél centi is fél centi.
A nemrég elkészült 170/1300-as tükör nagyon jól szuperál, csak kellene mellé egy fényerősebb.
Aztán ha ez is kész lesz, és jól sikerül, akkor egy 200-as körülit szeretnék. Persze ahhoz alapanyag is kellene, úgyhogy ha valaki tud 200mm körüli üvegkorongot az ne kíméljen.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.24. 08:45

zozee írta:úgyhogy ha valaki tud 200mm körüli üvegkorongot az ne kíméljen.


Ezt még régen találtam, nem tudom milyen lehet:
http://www.mindenuveg.hu/arak/sikuvegek.html
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.06.24. 15:37

Én is figyeltem, hogy jó ideje megállt az élet a topicban.
Mivel eladósorba került a 25cm-es Yolo-m, és a párját hosszabb idő kicsiszolni, ezért előtte kicsiszolok egy 250/5-6000-es Dall-Kirkham Cassegaint, - ehhez van majdnem kész tubusom is.
A 250/1000-es főtükör csiszolásával készen vagyok, a polírozást egyenlőre akadályozza a kánikula.
Legrosszabb esetben éjjel a szabadban fogok polírozni... :-)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.06.24. 16:34

Idő hiányában nem tudok foglalkozni a tükörcsiszolással, pedig az alapanyagot, a porokat már réges-régen beszereztem. Vannak még hiányosságok, mert tapasztaltabb csiszoló(k) tanácsára (amit megfogadok és türelmesen várok hónapokat is ha kell) addig nem fogok bele kezdeni, amíg meg nem tapasztalom ki az optikai-próbák miben létét. Erre a célra már beszereztem egy 70 mm átmérőjű bikonkáv szóró lencsét. A tesztelésekhez szükséges padot kell elkészíteni.

Egy 28x50 cm méretű 19-20mm-es float-üveg táblám van erre a célra. Sokáig a 2x130mm + 2x180mm-es korongok kivágása lebegett a szemem előtt, ezekhez el is készítettem a kivágó szerszámokat. DE! Újra gondoltam a tábla ésszerű felhasználását és új koncepció született. Ennek köszönhetően az elkészült 130-as és 180-as kivágó szerszámok egy jó darabig nemigen kellenek. Helyettük készíthetem a 100-as 150-es és 240-es szerszámokat.

Mire nekem lesz tükröm lehet karácsony is lesz :) Addig marad a binokulár, az 5 centis lencsés távcső.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.06.24. 17:18

Üdv!
Nálam továbbra is tubusra vár a 200/4200-as Cassegrain, van egy befejezetlen 250/1000-es korongom és egy segédtükröm, amiket a csiszolóhelyiség rendbetétele előtt már nem is folytatok. Van továbbá két db befejezetlen mechanikám, egy db befejezetlen motorvezérlésem, néhány régebben készült használatlan öntőformám (fekete szenet meg már nemigen találok a környéken, úgyhogy valószínűleg majd gázos kohót építek), ezen kívül van sok munka is a ház körül...
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.24. 17:24

"250/5-6000-es Dall-Kirkham Cassegaint"

Egy ilyennek mi a folyamata, nehéz megcsinálni ? Gondolom nem kezdő szint, de maga az elkészítési módszer érdekes lehet másnak is, ha ráérnél, kedves Béla, elolvasnánk, ha éppen nem a hűs éjszakai levegőn polírozol éppen. :)

Üdv. Béla.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”