Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.29. 20:39

Látod ebben nem értünk egyet. Mindketten megcsináltuk azt amit szerettünk volna, és nem kizárt, hogy megcsináljuk a következő vágyunkat is. Neked lesz csillagdád, én elkezdtek tükröt csiszolni és építek egy saját távcsövet.
Túl szép ahhoz a távcsöved, hogy leértékeld!
Üdv,
L.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.29. 21:13

Mekkora tükröt tervezel készíteni ? Gondolom akkorát, hogy az bele is férjen a csillagdába ... vagy legalább a kertbe . :)

Üdv.
B
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.30. 05:26

Most még semekkorát, így is túl sok mindenbe belekezdtem... Ez egy igen komoly és precíz szakma, nem érdemes csak úgy belekapni. Biztos sok örömet is ad...
De sohase mondjuk azt, hogy soha!
Ez egy jó szakmai topic , kár lenne szét off-olni!
Bocsánat. :oops:
Üdv,
L.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.30. 20:11

Bizonyos része nagyon komoly, de mikor Tarjánban pár nap alatt soha nem csinálta emberek tökéletes tükröt készítenek, akkor azért azt a részét nem mondanám olyan nagyon komolynak, amire 10 évig kell egyetemen tanulni, utána meg 5 év szakmai után képzést végezni gyakorlatban. :)

Üdv. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe 2012.06.30. 21:12-kor.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.06.30. 20:36

Ügyes vagy, gratulálok!
A második már kicsit nehezebb lesz (ugyanakkor a mérések miatt érdekesebb is), de biztos vagyok benne, hogy menni fog.
Szeptemberben, valamikor a hónap közepén lesz a szentléleki találkozó, remélem belenézhetünk a műszerbe!

Lesz ott egy komolyabb mennyiségű házi készítésű tükör-cső. Érdemes lesz megnézni, hogy mit tud egy gondosan elkészített amatőrtávcső :)

Addig is jó munkát!

Zs. István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.30. 22:51

tobe írta:Bizonyos része nagyon komoly, de mikor Tarjánban pár nap alatt soha nem csinálta emberek tökéletes tükröt készítenek, akkor azért azt a részét nem mondanám olyan nagyon komolynak, amire 10 évig kell egyetemen tanulni, utána meg 5 év szakmai után képzést végezni gyakorlatban. :)

Üdv. :)


Komolytalan csak az ilyen hozzászólások miatt lesz. Legalább Tarjánban megmutatták, hogy képesek megvalósítani a maguk által kitűzött célt. Szorgalom és kitartás kellett hozzá. Azért, mert neked savanyú a szőlő, még nem kell lenézni valamit, hanem meg kell mutatni. Rajta, hiszen ez egy komolytalan dolog!
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.07.01. 10:08

Üdv mindenkinek! Egy kis tanácsra szorultam, és úgy gondolom ebbe topicba nem rondítok nagyon bele...
Régebben hozzájutottam anyagárban egy frissen aluzott tükörhöz. Egy hazai mester műhelyéből került ki, sokadik
tükre volt. Faltól-falig gyönyörűen polírozott.profi módon lefazettázva. Eddig rendbe lenne minden ameddig a paramétereit nem tudtam meg: 160/340 mm. Tehát f.2.1. Itt egy fotó róla, jól látszik az óriási görbülete:

[img]
163mm%20es,%20f2.2.JPG
[/img]

Itt már egy textilbakelit tükörtartóban pózol, a fotó kedvéért vettem ki a próbatubusból. Hagyományos newtonként próbáltam 50-mm es segédtükörrel, hát óriási csalódás volt!
Hihetetlenül fényes látómező, 21X-es nagyítással, kb 8 mm-es kilépő pupillával. A fókuszsík viszont olyannyira görbült, hogy a 15mm-se TV okuláromban csak a látómező középső 20%-ban volt éles kép. Ott viszont szép tűszerűek voltak a csillagok.
Tehát a kérdésem az lenne, szerintetek lehet e valami értelmes dologra használni ezt a tükröt? Kifúrni nem hiszem, hogy tanácsos, mert azonnal lehet új felületet polírozni, vagy lehet hogy csiszolni is kellene. Arra meg sajnálom hogy a polcon porosodjon.
Megtisztelnétek jó tanáccsal. Tobe barátunk meg hátha megállja, és nem kotyog közbe ostobaságokat... (Bocs Béla, de nem bírtam kihagyni :D )
Üdv: Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.01. 11:24

Látod Csaba, milyen jó, hogy nem hoztam el szerszámnak. A végén még kiderül valami megoldási lehetőség és lesz belőle egy jó távcső. Csiszolni kell hozzá egy korrekciós tagot. :)
Egyébként ezúton is köszönök neked minden segítséget, ja és a jövő héten készülök hozzád.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.01. 21:18

zozee írta:Látod Csaba, milyen jó, hogy nem hoztam el szerszámnak. A végén még kiderül valami megoldási lehetőség és lesz belőle egy jó távcső.


Én nem vagyok ilyen optimista.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.02. 00:03

mizar írta:
zozee írta:Látod Csaba, milyen jó, hogy nem hoztam el szerszámnak. A végén még kiderül valami megoldási lehetőség és lesz belőle egy jó távcső.


Én nem vagyok ilyen optimista.


Nyilván én is csak viccnek szántam. Kár, hogy olyan kevés lehetőség van házilag korrekciós optikai elem készítésére.
Egyébként van valamilyen lehetőség, amely javíthatna ilyen mértékű aberráción?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”