Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.07.11. 20:29

Sziasztok!

Érdekes, vagy inkább bosszantó dologgal találkoztam.
Van vagy 10 db hulladék minőségű segédtükröm. L/0,5-L/1 közöttiek, de legalább szép szalámi alakúak.
Meg van egy 90-es nyolcszögletű, valamilyen optikai berendezésből, ami szintén alkalmatlan jelen állapotában csillagászati műszerben képalkotó elemként (max dobson távcső hátuljára súlynak :) ).

Szóval már régóta tervezgetem, hogy csiszolok síkot, nosza volt egy kis időm, gondoltam lemaratom ezekről az elfuserált üvegekről a gőzölést, és felragasztom szépen síktárcsára a szélén sok támaszanyaggal együtt, aztán kitapasztalom a síktükör polírozás mikéntjét.

És máris elakadtam :evil:

A gőzölés eltávolítása eddig sosem okozott gondot. Ipari tisztítószerrel, ami elég durva lúg, 1-2 óra, max. 1 nap alatt minden gőzölés eddig lejött. Most is így volt a kisméretű szalámikkal, az első egy óra alatt megadta magát, de az utolsó is megvolt 3 óra alatt. Ki is szedtem mindet, de a nagy tükörnél még nyoma sem volt a gőzölés fogyásának. Gondoltam majd másnapra lejön, és benne hagytam a lében. Na ez volt közel két hete, és még mindig rajta van a 90%-a.
Egy kisebb folton megindult pár nap után, és bemattult egy pár mm2-es terület, majd innét lassan levált a réteg, de alatta nem látszik tökéletesen polírozottnak, ezért szerintem még van rajta valami.

A felület nagyobbik részén még mindig sértetlen ez a valami, ami egyébként szemből nézve átlátszó, de kicsit megdöntve kékes-lilás színű, és tükröz.

Időm mint a tenger, pontosabban nincs egy percem se erre, tehát a végtelenségig ázhat, de nagyon érdekelne, hogy mi a túróért nem jön le ez az anyag. Már 30%-os sósavba is beletettem pár órára, hátha az csinál vele valamit, de aztán visszakerült a lúgba.
Van némi foszforsavam. Esetleg bepróbálkozzak azzal?

Találkozott már valaki ilyennel?

Így nem szeretném elkezdeni a polírozást, mert attól tartok, hogy a gőzölt és a gőzöletlen felület más sebességgel kopik, és úgy eltoszom a felületet, hogy porral kell nekiesni. Azt meg most kihagynám :)
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.11. 20:40

Hát én biztosan salétromsavval próbálkoznék. Még nem voltak ilyen durva gőzöléseim, de eddig minden mást egy órán belül megevett. Sőt egyik alkalommal a kesztyűm is megsérült és a tűhegynyi lyukon beszivárogva a kezemet is hazavágtam. Még most is van rajta elszineződés, pedig nem most történt a dolog. Hogy mi lehet a bevonat, arról lövésem sincs.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.11. 21:47

Bár a végén nem vegyész lettem, de mintha úgy rémlene, hogy a savakból nem mindig a tömény old bizonyos anyagokat, hanem éppen a hígabb oldat. Olyan nem lehet, hogy ráadásul valami kvarc vagy nem tudom milyen réteg is van rajta, amit eleve nem sok minden oldhat ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.07.11. 23:05

Üdvözlet mindenkinek. Ahogy István hozzászólását olvastam eszembe jutott, hogy kb. 16 éve egy haveromnak újítottam fel egy diszkóba használt méregdrága fényeffektet. Abban voltak olyan tükrök, melyek különböző színű nyalábokat vertek vissza a normál fehér fémhalogén fényből. Sima, szemből gőzölt tükrök voltak, viszont egy tizedmm vastagságú különböző színű üveggel még be voltak futtatva. Na azt sem lehetett volna lemaratni semmivel...(Esetleg csak fluorsavval)
Én azt azért megnézném, hogy sima nátronlúgba áztatva van e némi jele az aluminát-képződésnek, ugyanis az alumíniumnak és a nátrium hidroxidnak a reakciójából ez jön elő. (Na3(Al(OH)6)) Mert ha van , akkor valóban felületi alumíniummal van dolgod, maximum csak valami komoly védőréteg rajta.
A salétromsav sem járható út az alumínumra, mert oldódás közben egy oxidréteg vonódik rá és a további oldódást gátolja. (Ez a fémek passzivizálódása).
Amíg nem tudni a védőréteg miből áll, nehéz az ellenszert megtalálni.
Kisflex gyémántkoronggal? :D :D

Tisza Csaba
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.07.12. 09:41

Üdv István!
Nem úgy írok, mint a ki tudja a megoldást, mer én se próbálkoztam még ilyesmivel. Mindazonáltal az említett lúg ezek szerint megtámadja a bevonatot, csak nagyon lassan dolgozik. Mi lenne, ha megpróbálkoznál az egész lé + tükör lassú melegítésével? Felteszem mondjuk 50-60 fokon már sokszorta erősebbek és gyorsabbak is a vegyi folyamatok.

Utólag még eszembe jutott, hogy lehetne próbálkozni trisó telített, melegített oldatával is. Elég agresszív anyag. (Én egészen más célra, melegítve használom, csak nagyon védeni kell az embernek a szuszogóját.) :)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.12. 11:04

Szia István!

Akármi is van a felületen, ha most nekiállsz polírozni egyenetlen lesz a felület.
Ha alu van rajt akkor próbáld ki a green rivert. Ez nem bántja az üveget, melegen kissé jobban dolgozik, napokig is benne lehet hagyni a tükröt, nem lesz semmi baja.
A receptje:

13 gramm rézszulfát(ha jól emlékszem rézgálicnak hívják,permetszer én ezt használom)
2 liter csapvíz( nem desztillált, nem ion cserélt)
400ml 30%-os sósav.

Ez a lötty minden védőréteges alu bevonatot leold.
Ha viszont krómot gőzöltek az alu bevonat alá, jobb tapadás miatt szokták. Akkor azt csak hidrogén fluoriddal tudod lemarni, az meg tönkreteszi az üveget.Vagy fordított elektrolízissel, tamponálva.A króm kissé barnás szürkés színű. Néha acélszürke, ha vékonyabb.Esetleg valami dielektrikum réteg lehet még közvetlen az üvegen, de annak nem sok értelmét látom az alu réteg alatt.
Ha ez nem segít marad a króm oxid polírozóanyag, az leviszi, de egyenetlen lesz. Lehet hogy jobban jársz, ha inkább megcsiszolod az egészet 500-as fokozattal és felpolírozod újra, szerintem hamarabb végzel.

Egyébként a higitott savak tényleg jobban megkezdik a fémeket.

Egyszer találkoztam egy Zygo referencia tükörrel, amin volt egy bevonat, amit még királyvízzel sem tudtam megkezdeni. Lehet, hogy neked ugyanilyen bevonat van a tükrödön.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.12. 18:05

Zs. Istvan írta:Sziasztok!


A felület nagyobbik részén még mindig sértetlen ez a valami, ami egyébként szemből nézve átlátszó, de kicsit megdöntve kékes-lilás színű, és tükröz.



Ez a kékes lilás szín a nem oldott alu rétegen van?
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.07.13. 10:17

Az üvegre- alu alá gőzölt krómba én is belefutottam jópár éve.
A leszedéshez mindent bevetettem ami volt a konyhában. :D
cc HNO3, H2SO4, HCl, NaOH oldat, végül csak a csiszolópor segített.
Az eős lúgokkal vigyáznék (NaOH, KOH) mivel ezek egy idő után oldják az üveget.
De ha már ott az az istenverte króm, miért nem lehet még 1x alut gőzölni rá?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.13. 10:38

A Jupiter-Hold találkán lesz aki új saját tükröt avat fel ? Csinálni kellene egy Guinness rekordot, aznap reggel elővéve egy 10 centis korongpárt, amit estére készre polírozva be lehetne vetni, akár egy 1:10 nyílással, hogy parabolázni ne kelljen, egy gömb is elég lenne.

Versenyben is lehetne, mindegy milyen állapotban van estére, azzal kell képet készíteni és akién látszik egyáltalán valami, netán még a Jupiter sávjai is kivehetőek, az nyert. :)

Ha nem is most, de egy adandó alkalommal esetleg vidékre szállítva és vissza futárral egy kétnapos versenyt rendezni. A nyertes kap hozzá egy Televue 100 ezer forintos jó fajta okulárt pl. :)

A vissza küldött tükröket egy zsűri vizsgálná és értékelné, teszem azt.

Közben lenne egy kérdésem:

Amennyiben van egy gömbre kipolírozott, de még nem parabolizált 1:3 tükröm, akkor ha egy sávot használok belőle, mint leképező felület, milyen széles lehet ez a gyűrű, ha a szélét használom pl. ami még a gömbtől nem tér el annyira, hogy életlen legyen a kép, tehát a legélesebb kép optimumát keresem, arra egy számadatot. Van erre valami egyszerű képlet ? 200mm a tükör átmérő.

A válaszokat előre is köszönöm szépen.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.13. 16:35

berenteb írta:De ha már ott az az istenverte króm, miért nem lehet még 1x alut gőzölni rá?


Rá lehet gőzölni, csak a tapadás a kérdéses. Ha a króm már oxidálódott, akkor erre az oxidra, fog rámenni az alu. Emiatt az oxid miatt nem lehet szinte semmivel lemarni a krómot. Na ezért nem gőzölök én krómot az alu alá. Amikor először párologtatják a krómot, a tiszta üvegre, akkor a vákuumban nem tud oxidálódni, mehet rá az alu, és jól tapad. Ha lemaratod róla az alut. akkor oxidálódik. Megoldás lehet a szokásos tisztítás után vákuumban közvetlen az alu párologtatása előtt ion nyalábbal megmarni. Segítheti az alu tapadását, de ezt ki kell próbálni.

Istvánnak inkább az a baja, hogy meg kell políroznia a felületet, mert nem sík a "sík". A króm meg, ha az van az alu alatt, "útban" van.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”