Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.22. 16:26

m4k3r írta:A korong 20-30 cm-es legyen vagy 20-30mm-es üveganyag kellene?


Szia!

Az átmérője legyen 20-30 cm körüli, de nyilván a vastagsága se legyen kb. 2,5 cm-től kevesebb.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.22. 17:24

Ismer valaki olyan programot, ami megmutatná, hogy egy adott tükörrel milyen képet lehet látni pl. a Jupiterről, teszem azt van egy alapkép, ami a Hubble-lal készült nagy felbontásban, és erre számolja ki, hogy ha van egy D átmérőjű tükör, pl. gömb felülettel, f fókusszal, akkor mit lehet látni. Tehát a képpontokra kiszámítaná az Airy korongokat, plusz a tükör felületéhez hozzátartozó képpontokat, ami pl. ha nem parabola felület, hanem még csak gömb, de rövid fókusszal.

A FigureXP nevű programban pl. van szimuláció hogy hogy néz ki egy képpont, és az nagyon jó is, csak ilyen kellene egy képre pl.

Ezt meg lehet csinálni az nyilvánvaló, pl. ha a Jupiter látszó átmérőjét is megadjuk, mert attól is függ persze, ha kisebb, akkor elmosódottabb kép is.

Még azt is lehetne hogy ezt az előállított képet is megmutatná adott látószögű és fókuszú okulárt feltételezve.

Ez nagyon érdekelne, mert belenéztem a 20 centisbe most nappal, és egy 15mm es okulárral, nézve a képet látom hogy nem rossz, csak nem éles teljesen persze mert még gömb a felület nagyjából. De amúgy tetszik nagyon.
Most adatai kb.

- Kilépő pupilla 5.5 mm
- tükör fókusz 600 mm
- tükör átmérő 200 mm
- nagyítás akkor 200/5.5=36.6 akkor az okulár fókusza
- okulár fókusza 600/36.6 kb. 15mm, mert a nyílás nem 200 csak 180-190 mm kb
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.07.22. 17:31

Jól látom f/3-as lett a tükröd Béla? És úgy tudom az első tükröd?
Gratulálok a merészségedhez...

Csaba
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.07.22. 17:36

Üdv Mindenkinek!
A táblaüveg kérdéshez szólva:
Janinak ezzel kapcsolatos fejtegetésére én is csak azt mondhatom, hogy egy jó, táblaüvegből készült tükör az ég alatt sosem lesz alsóbbrendű egy "nemesebb" anyagúnál. A fotonoknak mindegy, hogy mire van gőzölve az alumínium, vagyis úgyszólván kizárt, hogy a leképezés alapján akárki különbséget tud tenni az üvegek között. Eddigi egyetlen hiperboloidomat is 12 mm-es táblából csiszoltam, ami teljesen
feszültségmentes.
Árát, hozzáférhetőségét is beszámítva pedig nyilván a táblaüveg a legjobb a nem túl tehetős amatőr (a legtöbb ember) számára.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.22. 17:56

pisza írta:Jól látom f/3-as lett a tükröd Béla? És úgy tudom az első tükröd?
Gratulálok a merészségedhez...

Csaba


Üdv

Ehhez nem kell akkora bátorság, mint az egri várat védeni a törökök ellen. Azt nem mondanám, hogy első, mert nagyon régen már játszadoztam, de csak vékonyka üvegekkel, pl. egy 10mm vastagból próbáltam 120 mm átmérőjűt, meg pár vékony üveggel, de ilyen vastag üvegem régen nem volt, meg rendes polírpor sem, stb. ezek csak utóbbi időben jelentek meg nálam. Meg ha nem megy nyílást lehet szűkíteni, meg ha nem jó sehogy sem, akkor sem dől össze a világ, legfeljebb én ... :)

Az is lehet, hogy igazándiból nem is az eredmények érdekelnek engem semmiben, hanem maga a csinálás ...
Bár meg kell hagyni annak azért örülnék néha, ha valami szépet látnék és tudnám, hogy én hoztam össze.


Béla.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.22. 19:18

Ha összejönnénk annyian, hogy egy négyzetméteres darabot elosztanánk, abba is beszálnék. Szerintem.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.22. 20:36

Siasztok Tükörcsiszolók!
Van egy nagy monitorból származó olyan üvegem, amely egyik fele sík, ez volt a külső része, a belső fele meg homorú, a mélysége 6 mm körüli. Megmértem, és egy 250-es tükör ki is jönne belőle, de hogyan lehet kör alakúra kiszabni úgy, hogy ne repedjen el, és ne nagyon kelljen utólag sokat lecsiszolni belőle? Vajon mekkora fókuszra csiszolható a legkevesebb munkával? A kerülete mentén még rajta az acélabroncs a fülekkel, amivel jól megfogható, azaz lecsavarható akár egy asztallapra is, persze alátétezni kell, hogy maga az üveg ne feszüljön rá a lapra, esetleg egy filcalátétet érdemes alátenni, amelyre támaszkodhat? Ebben kérek tanácsot a szakemberektől. Érzésem szerint még nagyon sok régi kiszuperált monitor van olyan, amely egyik felén teljesen sík, vagy nagyon kis görbületű ernyővel készült, esetleg ilyenekből érdemes lenne próbálkozni tükröt csiszolni, hiszen eredendően is feszültségmentesek elvileg, illetve igencsak vastagok voltak, hogy a nagy nyomást elbírják, mert ugye belül vákuum volt. Ez egy 20" átlójú nagy monitor képernyője volt lánykorában, ma már a ballonja nélkül várja a más irányú felhasználását. Ellendarabnak meg van egy másik, aminek a külső görbülete szinte gömb, és éppen 6 mm a domborulata, feltehetően a vastagsága egyenletes. Ez még egyben van, ezt esetleg az acélpánt felett kellene elvágni? Esetleg kionteni gipsszel, és úgy használni ellendarabnak? Ez járható lenne? Előre is köszönöm! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.07.22. 21:18

Talán vízzel lehetne kivágatni... Ha van értelme. Az anyaga biztosan jó lehet, de a vastagsága kérdéses.
25 cm-nél a kb 5 mm-es húrmélység az szerintem hasraütésre úgy f/3-as lehet, vagyis nem biztos, hogy egyszerű mutatvány lenne.

Nem tartozik szorosan a tükörcsiszoláshoz, de mivel itt mutattam meg pár korábbi rácsképet a 200(197)/666-os készülőfélben lévő tükrömről, így a majdnem kész távcsőről is töltenék ide pár kockát.
Még csak kézben tartva látott csillagfényt, a fókusz belövése miatt, de hamarosan "mechanikaérett" lesz és ha az időjárás engedi kipróbálom élesben is.
Még pár apróság hátravan, tekerő a kihuzatra, tubusgyűrű lakkozás, néhány belső csavar festése stb. De már nagyjából elérte a végső állapotát.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.22. 22:15

Zs. Istvan írta:Talán vízzel lehetne kivágatni... Ha van értelme. Az anyaga biztosan jó lehet, de a vastagsága kérdéses.
25 cm-nél a kb 5 mm-es húrmélység az szerintem hasraütésre úgy f/3-as lehet, vagyis nem biztos, hogy egyszerű mutatvány lenne.


Köszönöm, és ha esetleg tudnál egy címet is adni, ahol elfogadható árért körbevágják, azt is megköszönném! Én szívesen kipróbálnám ezt a monitor üveget, legfeljebb nem sikerül, de a tapasztalat miatt érdekes lehet esetleg másoknak is, hiszen ha sikerül, akkor szinte minimális erőkifejtéssel lehetne nagyon fényerős tükröt készíteni. Ezeknek a monitoroknak nagyon egyforma a sorozatgyártott képernyője, az anyaga szerinted is jó lehet, és remélhetőleg buborékmentesek is, sőt feszültségmentesek, ha minden igaz. A vastagsága is elegendő lehet, úgy szemre is 20 mm középen. Az ellendarabot meg akár többször is lehet használni újabb monitorernyőhöz, ha mondjuk nem veszi el a sikertelenség a kedvemet. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.23. 18:39

Sziasztok!

Annak idején 2002-ben velük vágattam ki.

http://www.woldem.hu

Azóta a környékünkön is van két vízvágós, így nem kell messze mennem.


Üdv.

Schné Attila
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”