Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.16. 18:25

Budjács Márton (Bogáncs) hsz-át kifejezetten rosszindulatúnak, piszkálódónak tartom. Nem vártam volna ezt ettől a fórumtól, különösen nem ebben a topicban, ahol a hangvétel korábban mindig normális volt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.16. 19:44

SzZoli írta:Budjács Márton (Bogáncs) hsz-át kifejezetten rosszindulatúnak, piszkálódónak tartom. Nem vártam volna ezt ettől a fórumtól, különösen nem ebben a topicban, ahol a hangvétel korábban mindig normális volt.


Szia Zoli!

Mi az összefüggés? Nem értem!
A többieknek (és nekem) mi közünk van ehhez?
(Egy biztos, az Astrotreffen ezt már csípőből kimoderálják, mert ott ez is működik.)

mpt megmondta a helyes választ, ha forgatják, még parabolába is beállnak a folyadékok, ha higannyal csinálják, akkor tükörként működik. Nem mondtál butaságot.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2012.10.16. 19:47-kor.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.10.16. 19:45

http://www.youtube.com/watch?v=TIAqTV2n ... re=related
Ha kicsit nyugodtabb, rezgésmentesebb helyen próbálkozik az ember, ettől jobban is sikerül.
Még nem próbáltam, de nyilván egy nagy referencia sík jobb eredményt ad. Fél liter víz viszont nem olyan nagy kiadás :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.16. 19:56

Zs. Istvan írta:Ha kicsit nyugodtabb, rezgésmentesebb helyen próbálkozik az ember, ettől jobban is sikerül.
Még nem próbáltam, de nyilván egy nagy referencia sík jobb eredményt ad. Fél liter víz viszont nem olyan nagy kiadás :)


Azért elég meggyőzően mutatja, hogy a teszt jól működik.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.16. 20:21

Elnézve a videót. Olyan feelingem van, hogy sűrűbb (kevésbé viszkózus) folyadékot használva lehet, hogy nyugodtabb volna a kép. Olyan mintha hullámozna a vízfelszín
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.10.16. 20:51

Próbálgatok mérni egy víz alatt elhelyezett síknak mondott eredeti Zeiss síküveg lapot. Ezt korábban referenciának használták kisméretű sik oldalú lencsék ellenőrzésére. Szerintem azért nem látok csak rettenetesen halvány vonalakat, mert nincs hibája, vagy mert valamit nem jól csinálok. A kérdésem, hogy a felület felett hány milliméter víz kellene legyen? Most 2 körül van. A másik, hogy nem zöld, hanem vörös lézerrel próbálgatom. Az asztalra tett edénybe belefektettem a síküveget, nincs bevonata, és addig töltöttem fel vízzel az edényt, ameddig el nem lepte kb. 2 mm magasságban az üveg felületét. Ez után vízszintezni kellett, amely eléggé nagy gondot jelentett, de megoldottam. Annyit még, hogy pontosan alattunk halad a metró alagútja, és amikor elmegy egy szerelvény a víz erősen hullámzik. A közlekedő járművek is okoznak gondot, de van néhány nyugodt másodperc, és az alatt lehet vizsgálódni. Sajnos a fényképezés egyáltalán nem akar sikerülni, pedig szemmel halványan, de látni csíkokat bizonyos szög alatt benézve. Lehet, hogy nem kellene teljesen párhuzamosra állítani a víz felülettel az üveg felületét?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.16. 21:25

Imre írta: Szerintem azért nem látok csak rettenetesen halvány vonalakat, mert nincs hibája, vagy mert valamit nem jól csinálok. A kérdésem, hogy a felület felett hány milliméter víz kellene legyen?


Az, hogy mennyire jó a felület vagy nem, nem befolyásolja az interferencia sávok láthatóságát. Az a gond , hogy sok a víz. A leírás szerint 0.76mm vastagságban kellene hogy ellepje az üveget a víz.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.10.17. 08:38

Schneyolo írta:
Imre írta: Szerintem azért nem látok csak rettenetesen halvány vonalakat, mert nincs hibája, vagy mert valamit nem jól csinálok. A kérdésem, hogy a felület felett hány milliméter víz kellene legyen?


Az, hogy mennyire jó a felület vagy nem, nem befolyásolja az interferencia sávok láthatóságát. Az a gond , hogy sok a víz. A leírás szerint 0.76mm vastagságban kellene hogy ellepje az üveget a víz.


Nem találom a cikket, ahol szépen le van írva komplett rendszerek tesztelése. Víz helyett olajat használnak, éppen a rezgések kiküszöbölése végett. Azt hiszem, hogy a piros lézer a legkevésbé használható erre a célra.
Ha mégis megtaláltam az olajos tesztet, akkor felteszem.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.10.17. 19:33

Én az egyszerű pingpong labdába vágott lyukba toltam az 50 mW-os zöld lézerpointeremet, majd a vízbe tett gőzöletlen tükröt felülről, vagy 50 centiről megvilágítva láttam interferencia-vonalakat. De nagyon nehéz beállítani, hogy szépen látszódjanak a sávok. Viszont a 7. emeleti lakásomban nem lehet olyan rezgésmentes pillanatokat elkapni, amikor összeállna, és nem mozogna a kép, pedig éjjel próbáltam.
Már régen ki akartam próbálni, és egy kísérletet megért :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.10.21. 16:58

Hm.. Lassan nekem is be kéne fejeznem a másik 150-es tükröt.. Már "csak" a polir és a parabolizálás lenne hátra.. A szuroktárcsa nem lesz egyszerű.. Valamennyi terpenollal meg kellene higitanom a szurkot.. Csak kérdés, mennyi az az "valamennyi". Idöm most úgy néz ki lesz rá..
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”