Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.02.03. 09:05

Kedves Imre!

El kell, hogy szomorítsalak, mert a 202mm átmérő a 4. tükörre az már 0,5°-os vignettálatlan
látómezőre vonatkozik.

Két optikai síkot ha egymásra helyzünk, akkor párhuzamos egyenes interferencia csíkok keletkeznek
köztük. Ugyanez a helyzet két egymásba illeszkedő domború-homorú gömbnél is.
A mellékelt képen két síktükör van egymáson fehér fényben. Monokromatikus fényben még egyértelműbb
a látvány.

Üdv: Béla
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.02.03. 15:55

Sziasztok!

Van kettő darab 17"-os síkképernyős monitor képcsövem szétütve, kb 18mm vastag az eleje "sík" a hátulja 2,6 ill 2.85mm mély 200mm átmérő mentén. Plusz egy Belinea működőképes monitor nem síkképernyős kb. 15-16".

Ha valakit érdekel 5000Ft-ért odaadom az egészet.

Nekem egyébként 25mm vastag ablaküvegből 3000Ft-ért vágtak ki egy 27cm átmérőjű korongot, vízvágóval, tavaly decemberben.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.07. 13:00

Sziasztok!

A tanácsotokat szeretném kérni. Egy buborék miatt muszáj kb. 2mm vastag réteget lecsiszolnom a tükör felületéből. Csiszolóporral csinálnátok, vagy van valamilyen gazdaságosabb, esetleg gyorsabb módszer. A csiszolóport nem pazarolnám feleslegesen.

Köszönettel:
Zozee
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.07. 14:43

Szia !

Én flex-szel láttam gyorsabb tempóban lesúrolni tükröt, de ha olyan buborék van benne, akkor az meg nem lehetett egy vagyon gondolom, lehet olcsóbb helyette egy másikat beszerezni, ha abban nem lenne buborék. Gyémántszemcsés tárcsával vizesen. Persze úgy, hogy az áram meg ne üssön.
Mekkora üveg amúgy ?

Üdv Béla.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.07. 15:00

Üdv!

20 cm-es, már megsárgult jó anyag. Csak az a fránya buborék. Végig semmi gond nem volt, de egy elég mély karc kicsiszolása alatt elértem.
Azért annyira nem egyszerű jó áron szerezni 20 cm-es korongokat, ilyen jó anyagból.
Látni én is láttam már sok módszert, de engem tapasztalat érdekel.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.07. 17:15

zozee írta:Üdv!

20 cm-es, már megsárgult jó anyag. Csak az a fránya buborék. Végig semmi gond nem volt, de egy elég mély karc kicsiszolása alatt elértem.
Azért annyira nem egyszerű jó áron szerezni 20 cm-es korongokat, ilyen jó anyagból.
Látni én is láttam már sok módszert, de engem tapasztalat érdekel.


Üdv!
Domború üveget hoztam már síkra többet, nem 20 centiseket, hanem kisebbet.
Én türelmetlen vagyok az ilyen munkák tekintetében, 100%, hogy először a flex, jutna az eszembe, azzal a nagy részét lenyomnám, a maradékot egy greslapon síkra csiszolnám.
De a széle az rázós, mert homorú az üveg. Lepattogna rendesen. Ha lepattan egy jókora darab, akkor lőttek az egésznek. Úgyhogy türelemre inteném magam, és szépen lecsiszolnám 80-as porral egy greslapon. Kb 2 óra intenzív munka, de sértetlen lenne a korong.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.07. 18:53

Üdv!

Köszönöm. Na pont ilyenek miatt tettem fel a kérdést. Éppen elég nagy kudarcnak élem meg, hogy ennyire vissza kellett térni a durva csiszolásra, de ezek még éppen javítható hibák. Nem szeretnék olyan baklövést elkövetni, ami már nem javítható.
Ma egyébként vettem króm-oxidot, hogy kipróbáljam, ha elérek a polírozáshoz azzal fogom előpolírozni, mert a cérium-oxidom rohamosan fogy.
Miközben kerestem a neten a gyors durva csiszolás lehetőségeit, pár érdekes dolgot találtam, amit biztosan kifogok próbálni, persze nem a szegény 200-as korongomon.
Az alábbi linken elérhető oldalon a finom csiszolást az ürge acél alátétekkel kirakott fogorvosi cement tárcsával végzi, ha jól értelmezem.
Kiváncsi lennék az eredményre.

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Number/1840532/page/20/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.07. 20:26

Nem biztos, hogy én mondtam a tutit, valamint lehetőség még az, hogy f/4-es tükröt csinálsz, és így továbbmélyíted. :)
Van a linken lévők közül egy gyémánttárcsás változat is, az tetszik.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.07. 20:40

Flexes gyakorláshoz is egy másik vékony üveget is elővehetsz. Aztán mikor már megy, neki eshetsz a féltettnek is. :)
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.02.07. 21:02

Én is jártam már így, és ekkor mélyítettem ki a tükröt porral-amit most asztrográfként használok- f/3,3-ra. De a bubi eltűnt :)
Akkor nagyon bántam, a negyedik tükrömnek indult. Félretettem pár évre, aztán megcsináltam. Most nagyon örülök neki :)
Amúgy az összes olyan korongot amelyet síkról indítok és a húrmélysége több mint 2 mm, mindig kisfelx- szegmentált gyémántkorong párossal mélyítem. Sose volt vele gondom. Spriccolóval, vízzel kicsit hűtöm, de amúgy nem kell kapkodni, nyomni, és nem melegszik fel. Viszont az üvegport nyelni nem jó, egy pormaszk jól jön.
Egy lényeges dologra azonban figyelni kell, és ez a gyémántkorong forgásiránya. Csak úgy szabad használni, hogy az üveg pereméhez közel befelé, azaz a korong közepe felé forogjon. Így nem tépi az anyagot. De amúgy a peremet egyáltalán nem kell koptatni, vagy csak minimálisan. Ha marad is egy kis érintetlen gyűrű alakú perem, azt gyorsan le lehet koptatni porral is, a tükröt alulra téve.
A gyémántot lapos szögben kell az üveghez érinteni, és sosem szabad időzni egy ponton. Legjobb, ha forog az üveg, de ha időnként kézzel lassan elforgatjuk akkor is jó. Kézzel simogatva lehet érezni a magasabb pontokat, ott kicsit még faragni kell. Esetleg célszerű a egy a kívánt görbület ívére készített karton sablonnal ellenőrizni a felületet, így nagy meglepetés már nem érhet. Általában fél mm-en belüli pontossággal meg lehet csinálni, és egy korábban használt hasonló görbületű szerszámmal , 80-as porral hamar összecsiszolódik a két felület.

Buzdítani senkit sem akarok erre, de ha kikísérletezitek jó megoldás lehet, nekem nagyon bevált. Ha valaki mégis elhibázza, akkor ne engem okoljon, csak saját felelősségre!

Régebben már azon is gondolkodtam, hogy egy (vagy több) megfelelő görbülethez kialakított pályán mozgatva a felxet (köríven, csapágyakon támasztva a szánt), alul folyamatosan forgatva az üveget egy gyakorlatilag 0,1 mm-es felületi pontosságon belül el lehet dolgozni az üveget, de aztán nem építettem meg a berendezést, mert azzal az energiával tucatnyi tükör kimélyíthető, és nem vagyok én optikai gyár...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”