Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.10. 13:14

Ugyan Imre!
Nem a fejlődés útját állom azzal, ha én is a Földön maradok. Pusztán azt gondolom, hogy ha dollármilliókkal (milliárdokkal)gazdálkodó optikusok, mérnökök hada még mindig nem találta fel a 20 dekás, hőtágulásmentes kétméteres tükör alapanyagát (márpedig az űrtávcsövek optikái ma is több tonnát nyomnak), akkor mi a pincében egy hőlégfúvóval , hogy Sanyi szavait emlegessem, és egy habarcsos vödörrel nem valószínű, hogy többre jutunk. Nincs nagyolvasztónk, sem üveghabosítónk, de még sorolhatnám mi minden nincs.

Szerintem előbb tényleg kanyarítanod kellene egy 15-20 centis, közepes fényerejű üvegtükröt, és a tapasztalatok fényében más szemszögből néznéd a dolgot.

Abban tökéletesen igazad van, hogy bármi megtörténhet, akárki kitalálhatja a receptet, csak igen valószínűtlen, hogy a mi szintünkön. De ha elérhető árú lesz az új anyag, akkor ezt azonnal észrevesszük, mert a kínaiak tutira ellopják, és sorozatgyártják majd :)

János, én is nyitva hagyom az összes távcsövem végét, és csak akkor zárom be, ha kezd túlhűlni. Ekkor ugyanis lecsapódik rá a pára, ami sokkal rosszabb...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.10. 15:06

Zs. Istvan írta:Ekkor ugyanis lecsapódik rá a pára, ami sokkal rosszabb...

Ezt az elragadó jelenséget ne is emlegetsd mert szörnyű! Ráadásul szemüveges vagyok, a párás éjszakákon nem mindig tudom elsőre, hogy melyik optikai elemmel kezdjem a szárítást. Ha leveszem azért nem látok, ha felveszem akkor meg azért... :) Egy kellően asztigmatikus tükör lenne a megoldás... :lol:
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.03.10. 16:40

Sidius írta: Ha leveszem azért nem látok, ha felveszem akkor meg azért... :) Egy kellően asztigmatikus tükör lenne a megoldás... :lol:


Akkor Neked a Yolo a megoldás, csak hozzá kell polírozni a segédhez a szemed asztigmáját is. :D

Bocs nem tudtam kihagyni... ;)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.03.10. 19:56

Másnak az egészségi dolgaival nem illik viccelődni, de talán nem sértődsz meg. :-)
Ha kellő mértékben és jó irányban asztigmatikus a szemed, - akkor lehet, hogy nem is kell toroid a segédtükörbe! :lol:
Egyébként az én szememben is van egy kis asztigmatizmus.
De a viccet félretéve, - kétségtelen, hogy a Yolo-val, - csak a jusztírozással - ki lehet kompenzálni a szem
asztigmatizmusát. Természetesen a webcam már nem vevő erre...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.10. 20:00

Amúgy tényleg, ezt a távcsőtükröt is szoftveresen kellene már megoldani, nem hardver tükörrel :)
Most meg egy haveromnak odaadtam a WIFI-s routerem tápját, amíg az övét meg nem csinálom, úgyhogy addig a tükröt se csináltam hétvégén, majd hátha márc15-re ezzel ünneplek, mellesleg a hölgyeknek meg boldog nőnapot kívánok, utólag is.

A router tápomnak meg annyi a köze a tükörhöz, hogy WIFI-n keresztül kapnám a képét bent a meleg szobában távvezérelve az állványt, így anélkül, nem tudtam volna úgyse használni, még ha ki is lenne tökéletesen polírozva is, meg beezüstözve. :)

Off:

Az én szememben csak egy szálka van, amiatt nem látom a csillagos erdőt esténként. :)

On:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.03.10. 20:21-kor.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.10. 20:14

Nagyszerű! Akkor a probléma nehezebbik része megoldva, azaz megszületett az elv! Már csak a Yolo-t kell megcsinálni-esetleg egyszerűsített segédtükörrel! Semmiség...! :lol:
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.10. 21:07

Esetleg lézeres beavatkozással kellene a szemet hozzáigazítani az adott főtükörhöz, és máris könnyebb lenne a dolog :)
Mondjuk a betekintés helyzete itt eléggé fontos lenne...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.11. 19:22

Sziasztok!

Nézegettem a Béla által felrakott if. méréseket, köztük a Vaskúti tükör eredményeit.
Az if. színskála alapján úgy látszik, hogy a tükör közepe a legjobb, éppen ott, ahol a segédtükör majd kitakar. Megkértem Bélát, hogy készítsen egy kiértékelést úgy, hogy a kép közepét kitakarja. Az eredmény pozitív változást hozott, javult a strehl érték, a színskála alapján L/3-as felületekből L/5-L/8-as felületek lettek.
Akkor most ki-kivel van? Szóval, megoszthatnátok velem a pontos magyarázatot.

Üdv.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.11. 19:55

Ezzel először nekem is volt gondom.
A program a legalacsonyabb helyhez viszonyít, akkor is, ha akárhol találja azt. Mivel a kitakarás nélküliben középen van a viszonyítási alap, a kitakarásosnál meg máshová viszonyít, ezért látod a nagy eltérést.
(A P-V érték meg nem veszi tekintetbe, hogy mekkora felületen ekkora az eltérés. Ha mindössze egy négyzetmillis terület mondjuk L/2 eltérést mutat a referenciától, akkor a tükör L/2-es lesz akkor is, ha átlagban ennél sokkal jobb. Ezért mérték L. helyett a Strehl. Ha azt is megnézed, ott mindjárt kibújik a szög a zsákból.)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.11. 20:38

Köszönöm Sidius.
Érdekes akkor is, mert sem a Foucault sem a rácskép alapján nem mondanám jó tükörnek ezt a 200/1120-ast, enek ellenére mégis diffr. határolt az if. szerint. Kíváncsi lennék, egy zónamérés eredménye mit mutatna.
Látszik az oldalnézeti 3D képen, hogy a tükör össz. felülete nem nagyon változik, csak valóban, a viszonyítási pontok helyeződtek át máshová. Persze az if. ettől jó, hogy nem részletekben, hanem egyben mutatja a tükör minőségét.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”