Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.26. 10:23

pergerg írta:Sikerült úgy megcsiszolnom, hogy 2-3 sekély karcom van csak, ki fog jönni polírozásnál. Viszont nem mertem eldolgozni a port rendesen, mert az eddigi tapasztalataim alapján drasztikusan nőtt mindig a karcok mennyisége.


Szia!
Sokszor okoz goromba karcot a fazetta hiánya, vagy leginkább annak durva volta. Gondolom nálad nem hiányzik, de lehet, hogy durva. Onnan ismerszik meg a probléma, hogy a karcok nagy része a peremből indul ki, vagy annak közelében van. Érdemes a finom, 400-as körüli porral egy lemezdarabbal, vagy finom kaszakővel befejezni a fazettát. A 600-as után simán ki lehet fényezni az üveget, de jól el kell dolgozni, mert hosszú etap lehet belőle.

astrohist írta:Nem ebbe a rovatba való, de itt jelent meg a levél.
.
Ez valóban igaz, csak elméláztam egy kicsit. :(
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.03.26. 13:10

"fazetta hiánya, vagy leginkább annak durva volta"

Köszi a véleményezést! :)
Bizony volt, amikor hiányzott, de ezt arról vettem észre, hogy kitört a szélén egy-egy kagyló...
A 600-as por előtt eszembe jutott a fazetta finomítása, így azt a kétrétegű kövem finomabb oldalával is megcsináltam, szóval igyekeztem a hibalehetőségeket csökkenteni. A karcok kis része volt csak a perem közelében, jellemző volt az egy hosszú és durva valahol a belsejében, ezért gondoltam, hogy valami gipsz-üregből került elő.
A polírozós etap hosszú lesz, mert nem mertem eldolgozni a 600-ast, örülök, hogy alig van karc. Bár az üveg furcsa módon puhának tűnik, a 600-assal 10 perc után egyenletesen átcsiszoltnak látszott, így lehet, hogy viszonylag hamar megleszek vele. Zsámba István 25 percén belül mindegyik fázisnál végeztem vele, direkt kipróbáltam és örültem neki, mert azelőtt hajlamos voltam órákig reszelni...:)
Tegnap is akartam már képet küldeni róla, de nem ment, talán most. Súrló fényben már tükröz.


tz
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.03.26. 13:19

Ha jól sejtem ez a monitor üvegből van. Úgy néz ki akkor ez is puha üveg. Korábban már irtam, hogy nemrég egy tükröt 4-szer csiszoltam újra , a karcok miatt, az is a puha üvegnek tudható be. Sajnos a puha üveg nehezebben is polírozódik. Gondolom azért mert mélyebb nyomokat hagy maga után a csiszolópor.

Hiába no, a kemény üveg jobb. Az elején nehéz elérni a görbületi mélységet, de utána kevesebb a gond vele.

Kíváncsi leszek, hogy mennyi idő alatt tisztul majd ki polírozáskor. Én egyenlőre jegelem a két monitor üvegemet, ki sem vágatom korongnak. A legvégén még érdekes lesz majd megfigyelni, milyen a hőtágulása.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.26. 13:42

Én se igen találkoztam még ezek szerint kemény üveggel, mert mindegyik karcolt eddig, akárhogy fazettáztam tisztaságra ügyeltem. A gyárakban valahogy mindent jól csinálnak, vagy eleve csak jó anyaggal dolgoznak ? Gondolom ott nem kezdenek egy tükröt 4-szer újra csiszolni.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.03.26. 16:09

Igen, ez a monitor üvege.
Nem igazán örülök a nehezebb polírozódásnak, épp eleget küzdöttem már vele eddig is, de ez egy ilyen sport...:)
Az előző tükröm polírozásánál a levegőben lévő porszemcsékre is gyanakodtam, ezért csináltam "tisztaszobát" :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.26. 20:58

Zoli! Nekem nincs tisztaszobám, és van karcom néha. Nem néha, sokszor...
de ez nem a szobán múlik.
Inkább a por tisztaságán, meg a fazettán. Illetve, hogy a tükör felül, vagy alul van-e.

Amit a képen látok az viszont nem túl jó. Szerintem nagyon kevés a gránitkocka a szerszámon. Már nem szeretnék fotózni, a gyerek most aludt el. De a keresztrejtvényhez hasonlítanám a megfelelő kinézetet. Vagy sakktáblához.
szóval a kockák szinte összeérnek, köztük csak pici rés van, és azt is minden por után körömkefével folyó vízben kisúrolom, majd új réteg gipsszel betakarom.

Mielőtt a gipsz teljesen megköt, egy tiszta, vizes ronggyal letörlöm a felesleget.
Kizárt, hogy innen bármilyen szemcse kiessen.

Ha a kockák között mély árok van, akkor a 25 perces szabály nem ér...
Nem őrlődik fel ugyanis a szemcse, mert van bőven utánpótlás.

A 600-as porról való polírozás meg szerintem nagyon durva plusz meló.
Példaként említeném, hogy a közelmúltban egy 160-as korongot 800-as, jól eldolgozott por után 3 óra alatt tökéletesen kipolíroztam, és ennek végére a parabola felület is beállt. Ez 600-as porról indítva + 6-7 óra szerintem.
A finomabb porral eltöltött idő nem plusz meló, sokkal hamarabb lesz vége a polírozásnak.


Jó munkát!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.27. 07:58

Miért lesz jó a házi tükör?
Azért, mert amikor már majdnem készen van a polírozás, jön egy szép nagy karc, amit ismét ki kell polírozni. És ez megismétlődik háromszor, négyszer. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.03.27. 13:02

"új réteg gipsszel betakarom."
Ez igazán eszembe juthatott volna nekem is....:)
Sajnos 600-as a legfinomabb porom, nem lehet kapni 800-ast a Kucsáéknál, de ha így kifugázom az ellendarabot, akkor már el merem dolgozni alaposan legalább a 600-ast.
A következő gránitszerszámom már katonásan szabályos lesz...:)
Köszi:
tz
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.27. 13:17

Azt hiszem nekem is 600 a legfinomabb, kucsakeres, de azzal is ki lehetett polírozni, az egyéb hibák már nem amiatt vannak még benne, ami még folytatásra vár, mert pl mélyítés helyett lapítottam, és onnan kell majd folytatni.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2013.03.28. 11:35

TZ írta:A következő gránitszerszámom már katonásan szabályos lesz...:)
Köszi:
tz


IMG_5341 (Small).JPG


Ezen tegnap este dolgoztam. 320-as az átmérője. Az első ilyet interneten láttam, de ott nagyobb, szabálytalan darabokkal készítették. Aztán Fereczi Béla mutatott egy általa kipróbált szerszámot. Az nagyban hasonlított ehhez. A Béla féle gránitszerszámot a saját tapasztalataimmal ötvözve alakult ki a mai napig használatos módszer, ami nekem tökéletesen bevált. De az első példányoknál nagyon sokat szívtam a karcolódással.

Az egyik lényeges dolog, hogy nem szabad semmilyen stukatur meg egyéb olcsó gipszeket használni, csakis modellgipsz jöhet szóba. Abból is az elérhető legjobb minőség.

Meg az is fontos, hogy a túl sűrűre kevert gipsz ugyan jobban fogja a kockákat, de nem folyik be a résekbe. Ezért a picit beolajozott üvegre felfektetve a kockákat, először egy kevés hígra kevert gipsszel öntöm be a réseket. Ha megkötött nagyjából, akkor mehet rá a sűrűbbre kevert gipsz, ami a tartást adja.

Zs.I.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”