Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.01. 22:58

tobe_ írta:Jó egészséget !

Most jutott eszembe, hogy a tintasugaras nyomtatókban levő encoder szalag, az nem jó rácsnak ? Elég sok osztás van benne 1mm-ben, nagyítóval látom csak. Ki kellene próbálnom.A girbe-gurba tükreim lehet csúnyán néznének ki benne. :)

Köszönöm! Sokkal finimabb és pontosabb rácsot találsz a CD, vagy DVD írókban, olvasókban! Annak a kis sárgaréz hengernek az elején van, amelyben az infra, vagy más lézer bele van nyomva. Ez a hűtése is. Olyan közel van a pontszerű diódához a rács, hogy 1m távol már 20 cm-es kör alakú rácsozatot mutat, de van köztük amely a 30 cm átmérőt is eléri. Akár egybeépítve is használható. A fényképezőgép jó ha érzi az infra sugarat, mert akkor nem kell szészedni, hogy vörös színűre cseréljed! Működik szerintem rendesen 3V-ról egy 50 Ohmos előtéttel! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.01. 23:56

Köszönöm, ezt nem is tudtam hogy abban ilyesmik vannak, majd szerzek valahonnan egy rosszat akkor és szétbarkácsolom.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.02. 08:32

Imre írta: Szerintem ezek valódi rácsképek, mert hibás esetben mutatták a peremkopást, az asztigmatizmust is.


Próbáld ki egy sima üveglapon, lencsén, vagy bármilyen felületen. Ha az eredmény az, amit most látsz, akkor nem valódi rácskép, csak egy rávetített. (Nem túlzottan jó megfogalmazás, de gondolom, érted.)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.07.02. 11:37

mizar írta:
Imre írta: Szerintem ezek valódi rácsképek, mert hibás esetben mutatták a peremkopást, az asztigmatizmust is.


Próbáld ki egy sima üveglapon, lencsén, vagy bármilyen felületen. Ha az eredmény az, amit most látsz, akkor nem valódi rácskép, csak egy rávetített. (Nem túlzottan jó megfogalmazás, de gondolom, érted.)


Kipróbáltam Imre módszerét egy 98/278-as tükrön. Még Csatlós Géza bácsi csinálta a 90-es években. Mondanom sem kell, hogy ezzel a fényerővel ez már parabola kell hogy legyen.

Íme a "rácskép", rács-vetületi kép Imre módszerével.
racs.jpg



Íme az interferogram ugyanarról a tükörről
igram.jpg


És a kiértékelése
kiert.jpg


Ezek után döntse el mindenki, hogy melyik utat járja.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.02. 15:18

Schneyolo írta:
mizar írta:
Imre írta: Szerintem ezek valódi rácsképek, mert hibás esetben mutatták a peremkopást, az asztigmatizmust is.


Próbáld ki egy sima üveglapon, lencsén, vagy bármilyen felületen. Ha az eredmény az, amit most látsz, akkor nem valódi rácskép, csak egy rávetített. (Nem túlzottan jó megfogalmazás, de gondolom, érted.)


Kipróbáltam Imre módszerét egy 98/278-as tükrön. Még Csatlós Géza bácsi csinálta a 90-es években. Mondanom sem kell, hogy ezzel a fényerővel ez már parabola kell hogy legyen.


Itt a vége, pont. ;)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.02. 22:01

IGAZATOK VAN! Valóban egy rávetített rácsról van szó! Ennek ellenére valamit mutat, de nem rácsképet, hanem a vetített rácskép ferde nézetét, mert a rácsvonalakat modulálja a felület, amit egy adott szög alatt lát a kompakt gép. Valami információ kinyerhető lenne abból a képből, de nem eléggé érzékeny amit mutat ha merőlegeshez közeli szögben nézem. Késöbb még kicsit elgondolkodom ezen, hátha rájövök, hogy mit és hogyan mutat, de hogy nem rácskép az biztos. Ebben sajnos tévedtem! Érzékenyíteni fogom, mondjuk úgy, hogy kísérletileg 45 fokban vetítem, és 45 fokban fényképezem. Egy síktükör esetében nem torzulhat. Vajon mit mutat egy szabályos gömbfelület és egy paraboloid? No de most nem erről van szó.

A tükör, amit políroztam, az viszont nagyon kis hibával tényleg gömb lett. Kis peremkopása van, amit majd a parabolizáláskor szépen kiszedek, ha sikerül. Elkészítettem úgy is a felvételt, hogy a pontszerű lézer az egész tükröt bevilágította, és a kompakt gép elé tettem egy korábban készített 5/mm rácsot, és az már valódi rácsképet mutatott. A CD íróból kiszedett rács is jó, de nagyon sűrű, és erősen többszörözött képet mutat, de működik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.03. 08:05

Imre írta: A tükör, amit políroztam, az viszont nagyon kis hibával tényleg gömb lett. Kis peremkopása van, amit majd a parabolizáláskor szépen kiszedek, ha sikerül. Elkészítettem úgy is a felvételt, hogy a pontszerű lézer az egész tükröt bevilágította, és a kompakt gép elé tettem egy korábban készített 5/mm rácsot, és az már valódi rácsképet mutatott. A CD íróból kiszedett rács is jó, de nagyon sűrű, és erősen többszörözött képet mutat, de működik.


Imre!
Ez attól rácskép, mert egy rács képe van rajta :)
Én is próbálkoztam ezzel, lézerrel megvilágítottam a tükröt, szemem elé tartottam a rácsot, megkerestem a fókuszt, és élveztem, hogy szépen tudom tartani a gömböt. Sokkal egyszerűbb volt így vizsgálni, mint a teszterrel. Egészen addig elhittem, amíg rá nem néztem rendes műszerrel, réssel, ráccsal. Természetesen zónahibás volt. A lézeres kukkoló átvert!
Nem tudok róla, hogy lézerrel Foucault tesztert készítenének. (Lehet, hogy van.)
Egy hagyományos lámpa-rés-rács kombináció meg fogja mutatni a tükröd hibáit. Valami miatt lézerrel ez (lehet, hogy csak nekem) nem működik.


Küldjek neked két zsilettpengét? :D
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2014.07.03. 11:50

Sziasztok!

Az sosem vezet jóra, - helyes eredményre, - ha feleslegesen túlbonyolítjuk a dolgokat.

Mi a cél?
Kitűnő optika készítése, - igaz?
Igaz.
Newton főtükörhöz ott a klasszikus Foucault és Ronchi teszt, és a csillagra való tesztelés.
Aki ezeken felül számszerű értékeket szeretne, annak ott a FringeXP és az interferométeres mérés.
Ha valaki nagyon innovatív akar lenni az eseteleg ingoványos talajra téved, - esetleg megalapozza a fizikai Nobel díját.
Lehet választani.

Üdv mindenkinek!

Béla
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.03. 19:58

mizar írta:... Valami miatt lézerrel ez (lehet, hogy csak nekem) nem működik.

Küldjek neked két zsilettpengét? :D

Köszi van pengém. Nekem működik lézerrel, igaz, hogy a párhuzamosító lencsét ki kell szedni a ceruzából, mert ha nem, akkor tényleg nem működnek a tesztek! Egy pontból kiinduló kell legyen a sugár, és megfelelően széttartó. Nagyon erősen látszik a rácskép, sőt a rács miatt egyszerre akár 5, vagy 7 kép is egymáson, ha nagyon erős a lézerfény, vagy tükröző bevonat van már a felületen. Ameddig csak az üveg felületről verődik vissza a lézerpontból a fény, addig nem zavaró a többszörös kép, mert a középső sokkal fényesebb.

Kedves Béla!
Kísérletezve tanulok. Építem az interferométer műszeremet, de ismerem a csillagtesztet is. Kerestem lézerforrást, rácsot prizmát klf. optikai eszközöket boncoltam, hogy megtudjam, miben mi van. Ennyi. Az, hogy nem mindegy, hogy hol a rács, azt már tudom, de a CD írókban ott volt a pontlézer előtt, és gondoltam, hogy hátha megfelel úgy, de nem jött össze. Egy kísérlet volt, és semmi több.

Kedves Attila! Nem buzdítottam senkit, hogy kövesse a hibás módszeremet, és azért mert kevertem a rávetített rácsképet a valódival, még nem történt semmi baj, senkinek nem okoztam vele kárt! Tanulni és kísérletezgetni még szabad, és esetleg próbálkozni eddig ismeretlen módszerekkel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.03. 20:27

Üdv!

Szerintem mindenki csak jót akart, verbálisan ezt jobban működött volna.

Sok sikert a tükrödhöz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”