Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.19. 07:30

Igencsak valószínű, hogy az optikai ragasztók valóban alkalmasak lennének a célra. De közben már körvonalazódik egy olcsó házi kemence is. :)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.12.19. 09:19

Sidius írta:Igencsak valószínű, hogy az optikai ragasztók valóban alkalmasak lennének a célra. De közben már körvonalazódik egy olcsó házi kemence is. :)


Egy régi példa a "Föld és Ég"-ből! :-D

P1040306bb.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.19. 21:58

plamatis írta:Egy régi példa a "Föld és Ég"-ből! :-D


Azért jó látni, hogy akkoriban is folytak kísérletek az olcsóbb, jobb, vagy éppen a nincs más okán. Egyszer már én is próbálkoztam feszültségmentesítéssel, ami végül sikerült is, utána meg egy mozdulattal eltörtem a korongot.
Minden esetre félmillió forint akkor is szemtelenül magas ár egy nyers korongért, még talán akkor is ha optikai üveg.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.30. 19:49

Mi van veletek üvegművesek? Kicsit leült a topik. Csendmegtörés gyanánt írok, merthogy ma este Aldebaranilag teszteltetett a 204/600-as meglehetősen görbe üveg. Alumíniumozás következik. :D

Horace Edward Stafford Dall emlékére ezt a tükröt Horace névre fogom elkeresztelni, pedig nem szoktam efféléket "művelni". Most mégis megteszem, mert eddig akár Mr.Dall hajdan volt barátai szentimentalizmusának is hihettem ahogy Mr. Dallt emlegetik, de most már tudom, hogy valóban minden idők egyik legnagyobb optikusa volt. A nulltesztje működik. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.12.30. 23:46

Tavaly is a 15 centisemet Január 1-én kezdtem csiszolni, lehet folytatom a hagyományt és belekezdek egy újba. :) Azon is meglepődtem, hogy egyáltalán kiderült, olyan rég nem volt már éjszaka láthatóság. Ennek örömére és hogy megértük a következő évet, hajrá. :)

Elég sokat haladtál a tükreiddel, én azért olvasom a fórumot, ha nem is írtam. Figyelem a történéseket.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.03. 09:48

BÚÉK Mindenkinek !!!

Igaz, hogy keveset voltam neten, de igyekeztem haladni, ami részben sikerült is.
Na nem a tükörrel...:)
A Dall-teszthez végre sikerült összehoznom egy kompenzátort. Azzal kínlódtam a legtöbbet, hogy nem találtam a rés képét a rácson, akármilyen jól próbáltam célozni, meg néhány ledet kinyírtam /nem ismertem az adataikat/ ill. el sem értem a nyitófeszültséget. Így most egy bicajlámpa lóg a végén :) A végén azt csináltam, hogy a rést ugyanúgy a led elé lehetett tenni /és elvenni/, így rés nélkül már meg tudtam célozni a rácsot.
Valami rejtélyes módon a 120 mm fókusztávolságú lencse /gyerekkorom szeretett optikai játékából származik/ nem teríti szét a teljes tükörre a fényt, így csak részletekben látom a felületet, de megnyugtató, hogy ugyanazt jelzi, mint a sima rácskép. A lencse műanyag, így a törésmutatója biztos nem olyan, mint kellene, de még dolgozom rajta. Az első beállítást leszámítva tényleg nagyon gyorsan megy ez a Dall ! /Jani, köszi!!! :)/ A finommozgatás "mágneses" :)
A teszt azt mutatja, hogy nem elég mély a tükör, pedig rengeteget próbálkoztam vele. Kb. f4 görbületnél megállt, most filózom, mit találjak még ki, hogy haladjak. Kipróbáltam azt a módszert is, amit talán Sanyi tett fel a fórumra /http://www.astrosurf.com/gap47/T400/Machine/Utilisation_machines/utlisation_machines_eng.htm/, de a kisméretű szerszám miatt elég érdekes lett a felszín, ami biztosan nem jó. Kétségtelenül tovább mélyült f4-nél, de csak egy határig ismét. Vélhetőleg a nem megfelelő nyomás lehet a baj, mert vagy nem haladok a módszerrel, vagy zónahibás lesz. Arra gondoltam, hogy a kis szerszámmal megcsinálom a görbületet nagyjából, aztán összesimítom valahogy egy nagyobbal, puha szurokkal - de egyelőre a görbület sincs meg... :)

Tobe, az a tükröd, amivel csináltál is néhány képet, az készen van véglegesen?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.03. 10:46

Örülök, hogy alakul a dolog, ez jó is gyakorolni, hogy kézreálljon később a rendszer. De tekintve, hogy igen kényes az ellenőrzött felület, komoly lencse kell ahhoz, hogy az eredmény is jó legyen. Ha megvan, akkor is ellenőrizni kell a nem ismert törésmutató miatt, de ezután már vakon is lehet dolgozni vele. (Ha ismered a törésmutatót, akkor szerencséd van. A tükrödet valószínűleg azért nem teríti be a lencse, mert kisebb a törésmutató, vagy az átmérő -vagy mindkettő- mint kéne.) Én pillanatnyilag 250/1030-nál már biztosra megyek, a legutóbbi két tükröt is úgy hoztam be a csillagtesztről, hogy kész is van. De kell tapasztalat, meg egy jó lencse, amivel összeszoktál. A rés adatait és a grafikonok által diktált arányokat pedig tartsd be, mert azok nemcsak értelmezési, hanem megbízhatósági határok is egyben.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.01.04. 01:26

TZ írta:Tobe, az a tükröd, amivel csináltál is néhány képet, az készen van véglegesen?


Az kész van, be van ezüstözve, mostanában nem néztem bele, de most a kicsi 76/700-zal a Jupitert megnéztem, a 4 holdja sorban van egyik oldalán szépen.

Valamely tükröt majd elkezdem csiszolni, csak még nem volt időm, egyelőre van elég sok tennivalóm most egyéb, ami fontosabb.

Ez a hideg nem könnyíti meg a dolgokat simán lefagyok ha 5 percnél tovább kimegyek ... :) Tükröt tesztelni.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.11. 10:31

Képzeljétek, néhány hét próbálkozás alatt már nagyjából megtaláltam, hogy miféle szurkokkal és mozgásokkal tudom mélyíteni és visszaalakítani a monitor-tükröt, aztán pont a legsemlegesebbnek gondolt mozgással /klasszikus, jó széles W, tükör fent, amivel eddig mindig eljutottam kb. f4 görbületig és más mellékhatása nem volt/ sikerült durván lekoptatnom a peremet ugyanolyan szélességben, mint ahonnan a múltkor visszahoztam.../4,5 cm/. Egyedül az időtartam volt több /15 perc a szokott 5 helyett, hogy haladjak/, talán felmelegedett a szurok és ez okozta.
Elég elkeserítő volt, de aztán összeszedtem magam és elkezdtem visszahozni. Már "csak" 3 cm használhatatlan - így legalább ki lesz polírozva a pereme, mert ott hagytam néhány gödröt a múltkor...:). 1,5 ó alatt javítottam ki ennyit.
Bízom benne, hogy hamarabb megleszek vele, mint a múltkor, mert nem kell gömbre visszaállnom, hanem a viszonylag könnyen létrejövő f4 görbület hamarabb átharapja majd a peremkopást.
Francba... :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.14. 15:28

Úgy látszik, vigyázni kell, mert a peremkopás réme sosem alszik. De úgyse ez jut majd eszedbe, mikor az okulárba nézel. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”