Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.04.16. 08:11

kincsesm írta:Sziasztok!

Azonban az 1000-es por karcol rendesen, akárhogy vigyázok. Az a gyanúm, hogy lehet benne nagyobb szemcse a kelleténél. Egyszer olvastam valahol, hogy egy ülepítéses technikával szét lehet választani a nem oda ...


A porodat tedd egy 2.5 - 3 litres hengeres muanyag uvegbe - fele por fele viz.
Razd fel kemenyen es hagyd ulepedni .
Amikor leulepedett es tiszta lett a viz akkor szepen csapold le - fursz egy lyukat az uveg oldalara a leulepedett por felett egy picivel.
Az uveget korbevagod a leulepedett por szintjen es hagyd beszaradni (letakarni valamivel ).
Amikor mar ugy latod, hogy elegge kemeny akkor szepen az oszlop haromnegyedeig lekanalazod a csiszoloport.
Nem art ketszer haromszor megismetelni a fenti muveletet, hogy ne erjen meglepetes!
Esetleg probacsiszolas ket uveglappal es nagyitoval megvizsgalni a feluletet.
A gravitacio miatt a nagyobb meretu szemcsek az uveg aljara kerulnek.

Kép
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tamasflex 2013.04.17. 08:04-kor.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.04.16. 11:23

Mellékelem a kért polarizációs képet az elrepedt tükörről.
Van egy régi poláros monitorszűrőm erre a célra
Az este okulárral és ráccsal megnéztem a Szíriuszt a letámasztott tükörrel.
Így kb. a tükör felét tudtam tesztelni, mert a fejem betakart a fényútba.
Eléggé meglepődtem, mert a leképezés egyáltalán nem volt olyan rettenetes, mint amit
az interferogram alapján vártam.
A rácskép volt a legérdekesebb. A törésvonal két oldalán a rácsvonalak egyenesek
voltak, csak el voltak csúszva egymáshoz képest kb. fél rácsközzel.
Érdekes lesz ideiglenes tubusban kipróbálni, mert elképzelhető, hogy jó mély-eges
távcső lehet belőle közepes nagyításig.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.04.16. 21:16

kincsesm írta:Sziasztok!

Lassan de biztosan haladok az f/10 körülinek szánt 120mm es tükör csiszolásával. Azonban újabb váratlan problémával szembesültem. 600-as porral (zöld SiC) homogén, gyakorlatilag karcmentes felületet sikerült elérnem. Ezen magam is meglepődtem. Mivel 800-as port nem tudtam szerezni, csak 1000-est (szürke SiC), az volt a következő lépés. Azonban az 1000-es por karcol rendesen, akárhogy vigyázok. Az a gyanúm, hogy lehet benne nagyobb szemcse a kelleténél. Egyszer olvastam valahol, hogy egy ülepítéses technikával szét lehet választani a nem oda való szemcséktől a port. Ebben kérnék tanácsot, hogy ezt hogyan érdemes csinálni?


Üdv. Én nem vacakolnék vele az biztos. Azzal a 600-as zöld csiszolóval nagyon szépen lehet finomcsiszolni, ha teljesen eldolgozod akkor olyan, mintha 800-as porral lett volna. Nem láttam a múltkor különbséget, a zöld 600-as után már políroztam is. Semmi gond nem volt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.04.16. 21:27

berenteb írta:Az este okulárral és ráccsal megnéztem a Szíriuszt a letámasztott tükörrel.
Így kb. a tükör felét tudtam tesztelni, mert a fejem betakart a fényútba.
Eléggé meglepődtem, mert a leképezés egyáltalán nem volt olyan rettenetes, mint amit
az interferogram alapján vártam.
Érdekes lesz ideiglenes tubusban kipróbálni, mert elképzelhető, hogy jó mély-eges
távcső lehet belőle közepes nagyításig.


Tudtam én, hogy nem reménytelen a helyzet. Működik ez repedten is.
Csak azt tudnám, akkor mi a fenének idegeskedek egy kis hajszálkarc miatt? :lol:
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.06. 11:13

Sziasztok!

Végre alakulgat valami a monitor frontüvegéből :).
Eddig pihentettem a témát, mert azt teszteltem le, hogy a szurok /tüzépen vettem, ragasztó bitumen volt a nem túl bíztató neve, de az állaga nagyjából megfelelt/ jó lesz-e egyáltalán polírozáshoz. Van egy megkezdett 100-as átmérőjű tükröm /Molnár Peti zsebtükörnek hívta :)/, azt polírozgattam vele és ugyan a szurok egyelőre puhább, mint kellene, de működik, majd még teszek bele gyantát.
Így tegnap elkezdtem vele a monitor üveget polírozni, 45 perc után ilyen, én örülök neki ! :)
Picit magasabb a pereme, de inkább így legyen, mint kopott.

TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.05.09. 09:50

Objektiv okok miatt a kepen lathato Kép optikai elemeket Bucsi Gabor nem igenyli.
Amennyiben egy budapesti amator igenyli, atveheti a 13 ker. Szent László út 80 alatt.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.09. 10:37

Megkérdezhetem, hogy mik ezek pontosabban és mennyiért adod?
Köszi:
TZ
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.05.09. 10:49

TZ írta:Megkérdezhetem, hogy mik ezek pontosabban és mennyiért adod?
Köszi:
TZ


Ingyen elviheto!
Lapozz az elozo oldalra ott leirtam.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.09. 10:53

Mennyi ilyesmi lencse és egyéb lehet mindenfele, nekem is van pár darab. Gondolom másoknak is. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.09. 13:32

"Lapozz az elozo oldalra ott leirtam."

A Fáy.u-ban dolgozom, ha megbeszélünk egy időpontot, nagyon szívesen átvenném. Amit nem használok, azt pedig szívesen továbbajándékozom, majd teszek fel róla fotót én is.

TZ
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”