Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2013.05.09. 14:10

TZ írta:A Fáy.u-ban dolgozom, .....TZ


Akkor kozel vagy . Kaptal uzenetet.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.09. 16:18

Tamás,
köszi szépen még egyszer!
TZ
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.14. 11:03

Üdv mindenkinek!

Miután használható képet is tudok rögzíteni az interferométeremmel, elkezdtem próbálgatni a kiértékelő programokat, elsősorban az openFringe-t. A következő a gondom. Ahány kiértékelés, annyi eredmény. Van úgy, hogy teljes zagyvaság. Próbálgatom a különféle igram képeket is, a fringexp-hez adott demo igrammokat ki sem tudom értékelni.
Szóval: Mik a feltételei egy megbízható kiértékelésnek? Tippek, trükkök, mire kell vigyázni.
Nincs időm a helpet részletesen fordítgatni, a német könnyebb lenne, ezért egy hasznos infocsomagot szívesen elfogadnék.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.05.14. 13:24

Nekem a képrögzítés még nincs kidolgozva, de példa képeken FFT analízissel egyforma értékeket tudtam produkálni az OpenFringe-ben.
Hogy ez mennyire megbízható az más kérdés.
Te egyébként külön pontozod a vonalakat, mert azzal nekem soha nem sikerült.
De még elég gyerekcipőben jár nálam az egész interferogrammos mérés, tehát én is várom a tapasztaltabbak válaszát.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.14. 13:54

Én még csak most szedem össze az alkatrészeket egy interferométerhez és szörnyülködve olvasom, mik várnak rám, ha egyáltalán elkészülök vele !!! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.14. 14:02

Nekem is kell ilyen. :) Minél többen leszünk, annál jobban fog menni. Ebből a tükör csiszolgatásból meg lehet élni amúgy, legszívesebben ezt csinálnám ... :)

El kell mennem még venni gyantát, mert túl puha volt a szurkom. Lassan ideje lenne folytatni a tükreimet is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.14. 15:22

zozee írta:Nekem a képrögzítés még nincs kidolgozva, de példa képeken FFT analízissel egyforma értékeket tudtam produkálni az OpenFringe-ben.
Te egyébként külön pontozod a vonalakat, mert azzal nekem soha nem sikerült.
De még elég gyerekcipőben jár nálam az egész interferogrammos mérés, tehát én is várom a tapasztaltabbak válaszát.


Konkrét példa, (szigorúan csak a tanulás végett): Egy olyan szép éles if képnél, mint amit István tett fel a múltkor, más értéket kaptam ha automatikus kijelölés volt, ha kézzel pontoztam, és ha FFT analízissel néztem. És ez egy mintaszerű igram. fotó. Én ilyen szépet nem tudok, az automatikus kijelölés nem járható út, vagy csak részben. Lehet-e a kettőt kombinálni, csak kézi kijelölésnél mennyi pontot kell rakni, stb.
Egészen szar minőségű interferenciaképeket is kiértékelnek valahogy. Én már ezt sem tudom, pedig ez egy demo példa a fringexp-ből. Valamit nem jól csinálok :)

DSC04008.jpg


DSC04008.jpg RoC=1498 Diam=200 Target Conic = -1
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.05.14. 15:52

mizar írta:Üdv mindenkinek!

Miután használható képet is tudok rögzíteni az interferométeremmel, elkezdtem próbálgatni a kiértékelő programokat, elsősorban az openFringe-t. A következő a gondom. Ahány kiértékelés, annyi eredmény. Van úgy, hogy teljes zagyvaság. Próbálgatom a különféle igram képeket is, a fringexp-hez adott demo igrammokat ki sem tudom értékelni.
Szóval: Mik a feltételei egy megbízható kiértékelésnek? Tippek, trükkök, mire kell vigyázni.
Nincs időm a helpet részletesen fordítgatni, a német könnyebb lenne, ezért egy hasznos infocsomagot szívesen elfogadnék.



Szia!

Abban tudok segíteni, hogy elmondom, hogyan csinálom. Elolvastam annak idején az openfringe használati útmutatót. Nem egyszerű eset, de nagyon jó program. Én a 10-es verzióval kezdtem, most a 14-est használom, de a beállításoknál nincs alapvető különbség.

Mindig az FFT analízist használom. Ehhez azonban az általad feltöltött igram alkalmatlan.
Olyan igramot, kell csinálni, ahol sokkal több sáv van. Mondjuk 17-30. És úgy kell beállítani, hogy a széleken lévők egyenesek legyenek. Ez azt jelenti, hogy az interferométert előre és hátra kell állítani addig, amíg azt látod, hogy a két szélső rész már nem ívelt. Kb ilyen mint amit csatoltam.

Én közvetlen fényképezek bele az iméterbe, egy 100-as telével, DSRL-el. Az elkészült képen, ha látszik a két fényes lézerpötty, akkor azt kiveszem egy képfeldolgozó programmal (pl. PSP). Ügyelve arra, hogy ne változtassam meg az hajlását a sávoknak. Mielőtt beolvastatom az Op-be be állítom a tükör adatait és a mérési körülményeket(autokollimáció, gömb, parabola stb.) Majd az interferogram fülön a set ellipse pointban beállítom a kör pontjait. Aztán edge and edge, utána ha kell egy kicsit állítok, hogy középen legyen illetve a méretét. Majd az FFT analisys fülön center and resize. Ezután még pontosítok a kör méretén és pozícióján. Utána a 2.FFT-re kattintva megjelenik egy kép ahol egy kék kör van középen ill. oldalt olyanok, mint a defókuszált csillagképek.
Namost, itt be kell állítani a central mask size nyilakkal a kék kör méretét. Ha nem jó a méret akkor hülyeséget számol a program. Úgy kell beállítani, hogy a kék kör pereme , majdnem elérje a két extrafokális kép szélét. Aztán a compute surfacera kattintok.

Ha jól lett beállítva a kék kör, és jó volt az interferogramod akkor a possible unwrap errors az 200 alatt van.

Ilyenkor még meg, szokta kérdezni, hogy invertálja e a hullámfrontot. Ezt a többi teszt ismeretében kell eldönteni, hogy szükséges e.

Innen meg már ott vannak a mérési eredmények. A surface fülön át kell állítani zernike based-ra a surface presentationt.

Kb. ennyi.

Remélem ez segít.

Üdv.
Attila
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.14. 18:45

Schneyolo írta:[
Remélem ez segít.

Üdv.
Attila


Köszönöm Attila, ez nagy segítség. Viszont új interferogram képeket kell készítenem az FFT analízishez, és el kell mélyedni a program használatában.
A másik típusú kiértékelési módot is szívesen meghallgatnám a hozzáértőktől. Vagy ez, vagy az egyszer biztosan sikerül.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.15. 08:37

mizar írta:Konkrét példa, (szigorúan csak a tanulás végett): Egy olyan szép éles if képnél, mint amit István tett fel a múltkor, más értéket kaptam ha automatikus kijelölés volt, ha kézzel pontoztam, és ha FFT analízissel néztem.


Már javítom is saját magam. Az FFT analízis értelmetlen eredményt ad ennél az interferogram képnél.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”