Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.08. 17:17

berenteb írta:De ha valaki meglátja a saját csiszolású tükrével a Vénusz fázisát, a Hold hegyeit-völgyeit, a Jupiter felhősávjait, - az kárpótolni fogja a sok fáradtságért. Üdv: Béla


Ez a lényeg! A saját magam készítette tükörben szeretném látni!

Egy szakmai kérdésem lenne, megpróbálom röviden előadni. A piros fényű lézrmutatómat tudom fókuszálni, és defófuszálni elég tágan. Amikor közelre, azaz 5 cm-re a legélesebb, legkisebb a fénypöttye, akkor 1 m-re már egy nagyméretű folt lesz, kb 25-30 cm átmérőben. Nos itt a lényeg, hogy ez pontosan úgy működik, mint a késéltesztnél a pontszerű fényforrás, ha az 5 cm-re fókuszált képét teszem a gömb középpontjához közel! Próbátál ilyet már? Esetleg használható lenne? A jó benne, hogy erős fényt ad, és durva felületnél is már mutat valamit.

A másik. Ha a lézermutató fókuszát egyre hosszabbra állítom, hogy mondjuk néhány méterrre az éles pöttye, akkor egy félig parabólizált, azaz gömb és parabóloid közé eső felület mutatna-e vele olyan egyszerre történő elsötétedést, mint egy gömbtükör a görbületi középpontjába tett pontforrással teszi?

Ha csillagra vizsgálok parabóloid forgásfelületet, akkor azzal mint végtelenből érkező párhuzamos sugarakkal lehet paraboloid felületet tesztelni, és látom, hogy egyszerre sötétedik el a teljes felület, ha a fókuszban metszi a késél. Ebből gondolom, hogy a lézermutató egyre távolabb fókuszált módszerével követhető a parabólizásás menete, és azonnal mutatja pontosan a felületi hibát, ha van. Ez így működhet, vagy nem?

Köszönettel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.08.08. 18:24

Imre írta:A második, amit kiolvasok ebből, az az, hogy lehet kicsit mélyebb a gömbnél a finomabb porokkal csiszoltan, de ha valaki kezdő, akkor célozza meg inkább a tökéletes gömböt.

Korábban már írtad, hogy a csiszoláskor a gipszes vastagítás a deformálódás egyetlen ellenszere, ha vékony az üveg! Nos ez már a harmadik jó ötlet, és lesz még több is szerintem.

Amúgy meg csiszoltam 1964 körül, még akkoriban, ha jól emlékszem urániás beszerzésű üvegkorongból tükröt, ami félkész állapotban egy költözés során eltűnt, vagy elveszett, vagy valaki eltörte. Ezért vehetjük úgy, hogy nem csiszoltam, mert az olyan régen volt, hogy csak nyomokban emlékszem rá. Annyi dereng, hogy a mélységét a peremére élével fektetett vonalzó alá dugdosott papírszeletekkel mértem, hogy meddig kell mélyíteni. Az akkori, feltehetően Kulin könyvben leírtak szerint végeztem, amely szintén eltűnt. Emlékszem, hogy a villanyégő izzószálának W alakja egészen jól látszott nagyítva. Régen volt, és talán ezért a mostani késztetésem, hogy nyugdíjas koromban még csiszoljak egyet.


Imre!
Most csiszolni akarsz, vagy elmélkedni?
Ez így nem igaz, amiket írsz!
A finom por után gömbfelületet kell kapni! (már a 80-as után is)
Nem mélyebbet és nem laposabbat. A polírozás első 20 perce, félórája után kb meg lehet mondani, hogy mennyire tolerálható a gömbtől való eltérés. A ceruzavonalak ha egyformán koptak (ami a gömb jele) akkor is kiderülhet, hogy kicsit eltértünk a gömbtől.
A tükröket a görbületi sugárban (kétszeres fókusz) vizsgáljuk. Megfelelő műszerrel. Azt meg kell építeni. Azzal tudni kell vizsgálni, tudni kell, hogy mit látunk. A zónahiba csak azzal látható. Miért? Mert a jó Foucault mester találmánya mely zseniálisan egyszerű, fénnyel vizsgál milliószorosára nagyítva a felületet. Ronchi mesteré meg azonnal mutatja a gömbtől való eltérést.
Bozsoky mesteré (ez már nekem csak így marad) pedig mérni is tudja a zónák közötti eltérést, ami a parabolához nélkülözhetetlen.
Ezzel a három módszerrel igen jó tükröket lehet csinálni.
De úgy kell csinálni, ahogyan ezt az utat már mások kitaposták. Egy keskeny ösvényen. (Igaz Jani?)
Szerintem Imre, ha komolyan gondolod, először elméleti ismereteidet gyarapítsd, aztán tanulj meg vizsgálni és mérni, (legalább meglévő tükrödről kiderül az igazság :))
Majd csiszolj, polírozz úgy, ahogyan teszi ezt több százezer ember a világon. Ennyi ember nem tévedhet!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.08.08. 18:32

Imre írta:



Egy szakmai kérdésem lenne, megpróbálom röviden előadni. A piros fényű lézrmutatómat tudom fókuszálni, és defófuszálni elég tágan. Amikor közelre, azaz 5 cm-re a legélesebb, legkisebb a fénypöttye, akkor 1 m-re már egy nagyméretű folt lesz, kb 25-30 cm átmérőben. Nos itt a lényeg, hogy ez pontosan úgy működik, mint a késéltesztnél a pontszerű fényforrás, ha az 5 cm-re fókuszált képét teszem a gömb középpontjához közel! Próbátál ilyet már? Esetleg használható lenne? A jó benne, hogy erős fényt ad, és durva felületnél is már mutat valamit.

A másik. Ha a lézermutató fókuszát egyre hosszabbra állítom, hogy mondjuk néhány méterrre az éles pöttye, akkor egy félig parabólizált, azaz gömb és parabóloid közé eső felület mutatna-e vele olyan egyszerre történő elsötétedést, mint egy gömbtükör a görbületi középpontjába tett pontforrással teszi?

Ha csillagra vizsgálok parabóloid forgásfelületet, akkor azzal mint végtelenből érkező párhuzamos sugarakkal lehet paraboloid felületet tesztelni, és látom, hogy egyszerre sötétedik el a teljes felület, ha a fókuszban metszi a késél. Ebből gondolom, hogy a lézermutató egyre távolabb fókuszált módszerével követhető a parabólizásás menete, és azonnal mutatja pontosan a felületi hibát, ha van. Ez így működhet, vagy nem?

Köszönettel: Imre
[/quote]


Segíteni szeretnék, ezért kérlek alaposan olvasd el azt amit írok. Kérdéseidből azt veszem ki, hogy hiányosak az elméleti ismereteid a tükör teszteléssel kapcsolatban. Ha a Távcső Világa által leírt dolgokat elolvastad és emlékszel rá, akkor csak az alapvető és fontos infok töredékét ismerted meg.A csiszolás része jó, de a tesztelés része használhatatlan. Komolyabb irodalmakat (lásd alább)kell ahhoz elolvasni, hogy legalább az alapvető ismereteid meglegyenek a sikeres tükörcsiszoláshoz!

Késéltesztnél, ne pontszerű fényforrást használj, hanem rést! A rés sokkal több fényt enged át. Az hogy a tükör felületén milyen apró finom hibákat veszel észre, mennyire érzékeny a Focault- tesztered, az attól függ mekkora a fényforrásod mérete. Rés esetében nem lehet nagyobb 12 mikrométernél. Én 5mikronos rést használok. Ezzel olyan finom hibákat is észreveszek a felületen, amit már a 12 mikronos rés nem mutat.
A rést legegyszerűbb úgy elkészíteni, ha megkarcolsz szikével egy feketére exponált negatívot.

Nagyon jó és hasznos könyv. Jean Texereau, How to make a telescope.

Nem! Ha null tesztet akarsz csinálni. Egyszerre sötétedjen a tükör felülete. Akkor ki kell nullázni az adott conic constansú felületet. Parabolánál erre a legegyszerűbb az autokollimáció. Ha köztes conic constansú felületet akarsz kinullázni(oblate szferoid), akkor más null teszt kell. Ross-null, Dall-null, Waineo-null. stb.
Itt állítható a nullázó optika és a tükör távolsága, ezért bármilyen conic constansú felületet kinullázhatsz.
Persze pont ez a baja, mert ha rosszul állítod be akkor parabola helyett valami mást fogsz csinálni. Lásd űrtávcső!


Ez egy kicsit hasonlít a műcsillagos tesztre. Ha nincs elég messze a műcsillag(nem a végtelenbe van), akkor valamilyen mértékű szférikus abberációt fog belevinni a tesztbe.(Star testing astronomical telescopes, Dick Suiter).

Ha nem párhuzamos fénynyaláb érkezik a parabola felületre, akkor szférikus abberáció lép fel. Ha erre korrigálod a tükrödet, akkor nem parabolát csinálsz hanem valami mást. És a párhuzamos fénnyalábnál nem lesz jó.

A siker érdekében ajánlom elolvasni az említett könyveket. Alapvető fontos infokat tartalmaznak.

Focault- teszternek a Dakin féle tesztert ajánlom, nagyon kompakt, a fény együtt mozog a késéllel. És RÉST, használni, ami természetesen párhuzamos a késéllel.
Az elején nehéz belőni. De megéri a fáradságot, mert nagyon érzékeny tesztet lehet vele csinálni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.08. 19:58

mizar írta:Imre!
Most csiszolni akarsz, vagy elmélkedni?
...
Szerintem Imre, ha komolyan gondolod, először elméleti ismereteidet gyarapítsd, aztán tanulj meg vizsgálni és mérni, (legalább meglévő tükrödről kiderül az igazság :))

Kedves Sándor!
Mindkettőt, azaz érdekel az, hogy mit és hogyan, meg miért.... azért kérdezgetek! Én inkább a tudományos érvekre vagyok kíváncsi, és nem az elmélkedésekre.

Kedves Attila!
Köszönöm az értékes tanácsokat, olvasom az ajánlott irodalmat. Egyelőre a különféle forgásfelületek összehasonlításánál tartok, hogy melyik milyen jellemzőkkel rendelkezik, mennyivel tér el, illetve egyezik a görbületük, mekkora hibával helyettesíthető egyik a másikkal, és hogyan lehet ellenőrizni, kimérni, hogy egy adott ismeretlen felület, vajon gömb, ellipszoid, parabóloid, vagy hiperbóloid. Folyamatosan olvasgatok is, tesztekről, és egyebekről, és ismerkedem a várható nehézségekkel, azok gykorlati megoldásával, illetve ha lehet, akkor megelőzésével. Nem szoktam elkapkodni a dolgokat, de amit elterveztem, azt eddig sikerült mevalósítani úgy, hogy nem sokszor mentem fejjel a falnak... Most sem akarok zsákutcába kerülni, és ezért inkább többet kérdezek, de ha ez valakit zavar, akkor nyugodtan jelezze.

Ott tartottam, hogy a felületeket hasonlítom össze és tanulmányozom. Egy kis ábrát is készítettem, csak emlékeztetőnek. Ezt mutatom alább, és kérdezem, hogy ez így helytálló? A hiperbóloidra mi a szabály?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.08.08. 20:26

Kedves Imre!

Jó az ábra. Jól látszik az, hogy ha az ellipszoidot akarod nullázni, akkor a fényforrásnak az egyik fókuszban kell lennie, a másikban meg a teszternek. A paraboloidnál párhuzamos fénynyaláb, a fókuszpontban ad nullát. A gömbnél a görbületi középpontból, kiinduló fénysugár ugyanoda visszaverődve ad nullát. Eddig ok!

A hiperbola trükkös. Mélyebb, mint a parabola. Síktükörrel nem nullázható, mert nem ad pontszerű képet a párhuzamos fénynyalábra. Azt kell elérni, hogy a parabolához képesti conic constans többletét kell pluszba bevinni a tesztbe, ahhoz, hogy ki lehessen nullázni. Igazából a hiperbolának nincs olyan fókuszpontja ahova pontszerű fényforrást helyezve egy másik pontban tudnád tesztelni, mert az a felület mögött van.

A conic constansokról itt egy kép.Jól látszanak a fókuszpontok is.A hiperbola másik fókusza a felület mögött van.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.08.09. 08:51

Sziasztok!

Nem sokáig leszek elérhető, majd csak valamikor 1 hónap múlva, talán sikerül ránéznem még a topicra. Látom pörögtök. :-)

Szeretnék gartulálni az esztétikusan kivágott TV koronghoz Sándornak. Valszeg a Tv cső szuper anyag. A 22cm 13mm vastagságban működhet, csak nagyon kényes lesz a megmunkálása. Kívánom, hogy sikerüljön. Az Attila által leírtakat érdemes megfontolnia mindenkinek.

Üdv:Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.08.09. 10:26

Sziasztok!

Találtam egy jó linket a Texereau könyvről.

http://www.scribd.com/doc/39916277/howT ... e-Texereau

Imre! Biztos vagyok benne, hogy a te precíz és lelkiismeretes hozzáállásoddal jó tükröt fogsz készíteni.
Bár nem a legkönnyebb módját választottad a kezdésnek. Vastag fesz. mentes üvegnél legalább az üveg anyagának hibájával nem kell számolni. Simán belebuktam emiatt a kondenzorlencse projektembe. A széle úgy elhajlott a legkisebb préseléskor is mint a nádszál. (a többi negatívumról nem beszélve) A 150-es Kutter félbehagyott segédtükre 8 mm-es üveg 80 mm átmérővel. Még ez is macerás, nagyon oda kell figyelni rá polírozáskor.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.09. 12:56

Schneyolo írta:Focault- teszternek a Dakin féle tesztert ajánlom, nagyon kompakt, a fény együtt mozog a késéllel. És RÉST, használni, ami természetesen párhuzamos a késéllel.
Az elején nehéz belőni. De megéri a fáradságot, mert nagyon érzékeny tesztet lehet vele csinálni.


Erről a Dakin-féle teszterről honnan tudnék leírést találni?
Nekem még a teszter megépítése van hátra, hogy nekilássak a tükör készítéshez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.08.09. 18:38

m4k3r írta:Erről a Dakin-féle teszterről honnan tudnék leírést találni?
Nekem még a teszter megépítése van hátra, hogy nekilássak a tükör készítéshez.



Hirtelen nem találtam az interneten meg. 1967-es Sky -ban benne van.33, 45 oldal.

A lényege, hogy a késélbe van beépítve a fényforrás. Emiatt együtt mozog a késsel, viszont a rés és a kés él távolsága, kb. 1,5-2mm. Nálam a kés élétől kb. 1,5mm-re fúrtam egy furatot, kb. 2mm átmérőjű. Ez a kés magasságának felénél van. A furat elé ragasztottam a rést, amit a filmre karcoltam. Hátulról, meg egy fénykábel van odavezetve. Olyan fajta aminek nem a végén jön ki a fény, hanem a vége előtt fél milliméterre oldalt. De nagy fényerejű diódát is tehetsz oda. A lényeg, hogy nekem a kés él az optikai tengelytől jobbra van és jobbról is jön be. Az árnyékok úgy alakulnak, mint amikor a fényforrás a késtől balra van és jobbról jön a fény. Arra kell figyelni, hogy amikor a fényforrás együtt mozog a késsel akkor fele akkora távolságokat kell mérni a zónamérésnél.

A kis rés és kés él távolság miatt fényerős tükrök is jól tesztelhetők, asztigmatizmus nélkül.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.08.11. 15:59

Háát nem tudom! :D

Személyes véleményem szerint, az első tükörnél nem ártana "megbízható" forrásból származó összetevőkkel dolgozni.. Pl, üveganyag, de talán még a szurok is... Így magára a munkafolyamatra tudunk koncentrálni, és legalább tudjuk, hogy ha valami nem oké, akkor csak a "technikánkban" lehet a hiba.. A gyakorlat pedig gyökeresen más, hiába tudja az ember oda vissza az olvasott elméletet.. Másrészt csak megerősíteni tudom, azt, hogy először egy max 150-es tükörrel kezdjen, és mondjuk F8-as vagy nagyobb fényerővel.. Itt a jól sikerült gömb is diffrakció-határolt optikát jelent.. Az internet korában nem olyan nehéz megfelelő anyagokhoz jutni.. pl: http://www.stathis-firstlight.de/spiege ... ialeng.htm
Ez német oldal, és pl egy 130-as 15mm vastag korong 21 euro. Ez szerintem mindenképp jó "kezdő" anyag.. Mellé van "kitben" van csiszoló-polirozó anyag, szintén 21 euróért. (El kell mondanom, hogy én is "kitet" rendeltem, más forrásból (amerikából), és nem "fukarkodnak" a mennyiséggel! A középfinom és a finom porok, de a polir anyag is legalább 4-5 tükörre elég lehet, ha az ember egy kis odafigyeléssel használja.. Persze lehet kísérletezni, de véleményem szerint az első sikerélmény meghatározó..
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”