Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.06.29. 15:17

kincsesm írta:Sziasztok,

Lassan esedékessé válik a polírozás, emiatt szétnéztem egy kicsit polírpor ügyben, mert nem vagyok elégedett teljes mértékben a készleteimmel. :D

Van kilós vörös vas-oxid pigmentem (kb. 7-800 Ft). Téglavörös színű. Szinte minden festékboltban kapható. A gond vele, hogy első ránézésre durva, és vízzel keverve rendkívül gyorsan ülepedik (mint egy 400-as SiC por, vagy még rosszabb). 1 perc alatt letisztul a vízzel való keverés után. A maradék vizes rész halvány színű. Ezzel polírozni?!

Van króm-oxid (zöld) pigment (ebből olyan 1400 Ft negyed kg). Lassan ülepedik, ha vízzel kevere legalább egy óra mire letisztul. (Ülepíteni valószínüleg kell).

Van titán-dioxid fehér pigment. Ez elég nagy tisztaságú, szemcseméretét pontosan nem tudom, de emlékeim szerint 0,3-0,6 mikrométer (kb. 2200 Ft/kg). Előpolírozni szerintem jó lesz (ezt festékboltban nem nagyon kapni).

Találtam egy érdekes zacskót a boltban. Fehér színű, rendkívül finom pigment volt. Az összetétele cink-szulfid és Bárium-szulfát. Nem vettem. Tudja valaki, hogy ennek milyen lehet a szemcsemérete, jó-e valamire?

Van akvamarinkék pigment (vas-oxid ez is). Olyan a csomagolás, hogy nem tudni milyen a szemcsemérete. Valaki ismeri, hogy milyen?

Bár interneten elég sokféle políranyagot lehet rendelni, beleértve a cérium-oxidot, és a gyémántot is (árban hasonlók), a Texereu könyv pl. nem ajánlja a cérium-oxidot, és nem mellesleg viszonylag drága is. Vas-oxidot javasol. Aki vas-oxiddal poíroz, milyet használ?


A másik kérdésem a zsákos szurok (bitumen). Van, de kemény. 4,5 mm-t süllyed be 5 perc alatt a "szurokmérő hegy" (1 kg). De 140°C alatt nem lehet kiönteni a bödönből (160°C-on pedig megindul a buborékképződés). Azt írják terpentin hígító kell hozzá. Érdemes terpentint használni?


Üdv,
Misi


Szia!

Anno a Berente Bélával hasonló árban vettünk vas-oxidot. Bayferrox 130 vörös porfesték.
Van még belőle vagy 4 kiló.Soha sem fog elfogyni. Keverni szoktam narancsos színű cerium oxiddal. Mert kezelhetőbb. Rendkívűl finom felületet visz, megfelelő technikát alkalmazva. A cérium oxidot, én egy fürdőszobatükör készítőtől kaptam.

A zöld króm oxid rendkívvűl gyorsan políroz. Viszont a szurok nagyon beszívja. Ha váltasz vas oxidra csak órák múlva tűnik el a zöld szín. Előpolírozni jó. Bár arra a sima cerium is jó.

A szurokba mehet a terpenol higító, meglágyítja.

A többiről nem tudok nyilatkozni, nem próbáltam.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.06.30. 13:16

Imre írta:Kedves Sándor! OpenFringe program alkalmas a kiértékelésre? Beirányítottam egy másik, 80/640mm méretű gömbtükörről készíttt sűrűbb vonalas képet, és amit mutatott, az az alábbi képen látható. Üdv. Imre

Kedves Imre!
Látod, hogy alkalmas.

De miért nem beszélsz kicsit bővebben a projektedről?
Eltűntél, majd előjössz egy tökéletes gömbtükör rácsképével, ami egy interferogram kép, vagy photoshop kép. Megcsiszoltad, kipolíroztad hibátlanul, van interferométered, de kérdezed, hogy mivel értékeld ki azt, amit ránézésre sem kell kiértékelni, mert látszik, hogy jó.
Csak egy kis képzavar van nálam, mutathatnál hagyományos rácsképet is, (egy olyan valódit, tudod, ahol látszik az üveg, meg a pereme) No meg itt van a hogyan tovább a domború parabolához. Írhatsz ezekről, ha bennünket is be akarsz avatni.
Üdv.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.06.30. 22:43

Schneyolo írta:
kincsesm írta:Sziasztok,
A többiről nem tudok nyilatkozni, nem próbáltam.


Üdv, készül a 40 centis Yolo, hogy a 28-ast eladod ? :)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.07.01. 11:25

[/quote]

Üdv, készül a 40 centis Yolo, hogy a 28-ast eladod ? :)[/quote]

Szia!

Nincs szándékomban nagyobb Yolo-t készíteni. De ha lenne minimum 45 centis lenne, csak azért, hogy a legnagyobb legyen a világon. :D

Mindenesetre úgy néz ki 28-30 centi az a határ ami még használható és stabil.
Én viszont nem használom, mert nincs energiám észlelni, ezért adom el.
Igazi obszervatóriumi műszer.....
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.01. 20:49

mizar írta:Eltűntél, majd előjössz egy tökéletes gömbtükör rácsképével, ami egy interferogram kép, vagy photoshop kép.

Kedves Sándor! Ez valóban egy rácskép! Nem interferogram, és nem photoshop kép. Egy kis kompakt géppel fényképeztem. A rács egy CD íróból való, és egy vörös lézerceruza kitekert lencséje helyére téve 60 cm-ről kb. 100 mm átmérőben világít egy kör alakú sűrű vonalas képet. Ezt a pontszerű lézert tettem a tükör görbületi sugarának megfelelő távolságra, és a felületről visszavert rácsképet, a fókusz elött, után is le tudtam fotózni, igencsak élesen. A vonalak sűrűsége a gömb középponthoz közelítve ritkult. A kompakt gépet optikai nyújtásban kell használni, hogy a 83mm-es felületről 60 cm-ről fényképezve a kép mérete megfelelően nagy legyen. Állványra kell tenni a gépet, mert kézből nagyon nehéz fényképezni. Szerintem, ha gömb a felület, akkor a rácskép is szép párhuzamos. De szerintem ez nem interferogram kép, hanem egy pontszerű lézerrel egy optikai rács felületről kivetülő képe. Szerintem a gömbfelület által alkotott képet fotózom le a géppel. Ezért írtam, hogy rácskép. Osztóprizma kéne, akkor lenne már interferométerem. A domború előfúrt felület is ugyan ilyen pontos, mert egymáshoz szorítva a homorú és domború polírozott felületet teljesen szabályos koncentrikus kör alakú interferencia látható. Sehol egy horpadás, és szép egyenletes sűrűségűek a körök. Az a kép viszont igen halvány, fehér fénnyel színes szélű köröket mutat, de sikerült róla fényképet készíteni. Eltüntem, mert hónapokig súlyos betegen kórházban voltam. A fényképezés elrendezését alább mutatom. Ezért kérdeztem, hogy ezt a képet mivel lehet szabályosan, számszerűen kiértékelni. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.07.01. 21:17

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schneyolo 2014.07.01. 23:30-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.01. 21:56

Imre írta:[ Eltüntem, mert hónapokig súlyos betegen kórházban voltam.


Kedves Imre! Ez nem számonkérés volt, remélem, jól vagy! Csupán hangosan gondolkodtam.
A kiegészítést megnézve egyértelműbb a dolog, több mint valószínű, hogy rossz úton jársz. Javaslom a vizsgálatnál a jól bevált hagyományos módszereket, az nem fog tévútra vezetni. A tükröd biztosan elkészíthető, de nem könnyű feladat. Ha egy hagyományos rácsképet le tudnál fotózni, előbbre járnál, hidd el.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.01. 21:58

A Gray kódtárcsa tervezete (a távcső helyzet jelző lelke) felett látható két előfúrt és domború gömbre polírozott üveg, középen meg egy homorú. Ebből készül a paraboloid tesztfelület. Miután a két domborút is parabolizáltam, véglegesen átfúrom, és tesztelem elhúzódásra, és ha kell, akkor javítom is. Hidd el, hogy nem shoppolt képepet mutattam! A kifúrt domború paraboloid tükör a behajtható segédtükörrel fókusznyújtott távcső része lesz. F/5,4/18, vagy 20-as. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.01. 22:35

Jó egészséget !

Most jutott eszembe, hogy a tintasugaras nyomtatókban levő encoder szalag, az nem jó rácsnak ? Elég sok osztás van benne 1mm-ben, nagyítóval látom csak. Ki kellene próbálnom.A girbe-gurba tükreim lehet csúnyán néznének ki benne. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.01. 22:48

mizar írta:... remélem, jól vagy! Csupán hangosan gondolkodtam.
A kiegészítést megnézve egyértelműbb a dolog, több mint valószínű, hogy rossz úton jársz.

Kedves Sándor! Nagyjából rendben vagyok, túléltem! Küldök még két képet. Szerintem ezek valódi rácsképek, mert hibás esetben mutatták a peremkopást, az asztigmatizmust is. Ugyan úgy sűrűsödnek a fókusztól távolodva, és a fókuszban a teljes felület sötét, vagy világos lett. Nem is tudott már gép a mintázatra fókuszálni, de ha elég sok vonal látszott, az éles volt, és a program szépen értékelte is. Igaz, hogy nem interferencia kép, de a rács az preciziós, és nagyon sűrű! Ebből gondoltam, hogy talán nagyon nagy hasonlóságot mutathat a valódi interferogram és ez a prcíz rácskép a kiértékeléskor. Érdekes lesz, ha majd összehozom a saját interferométeremet, és azzal is bemérem a tükröt. Az majd eldönti, hogy használható-e ez így, mert ez tényleg nagyon egyszerű lenne, avagy sem. Tényleg ott mutatta a magasaabb részt, ahol volt, és az asztigmatizmust is szépen mutatta a korábbi állapotában, sőt azt az ici-pici peremkopást is, ami egy helyen benne is van. Polírozáskor gyakran fényképeztem, és a végén 3-4 gyengéd kézi húzással sikerült beállítani azt az igen pontosnak tűnő felületet. Most addig szünet, ameddig nincs bemérve interferogrammal is. Nem akarok zsákutcába jutni, de ha ez a módszer használható, akkor az hatalmas előnye lesz az amatőröknek, mert rettenetesen egyszerű, olcsó és nem kell hozzá semmi extra drága dolog! Még csak annyit, hogy ha erőm engedi, akkor ezzel a módszerrel meg fogom mérni hamarosan a paraboloid főtükröt, amelyről van hiteles interferogram is. Ha azonosat, vagy nagyon hasonlót mutat, akkor elfogadható tesztnek. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”