Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.07.22. 10:27

Szia Misi,

Érdemes a fórumon rákeresni a témára, én ebben pl. Schné Attila írásából építkeztem:

„Azért van kikapcsolva, mert ha az interferométer rá van fókuszálva az optikára és pont optikai tengelyben vagy akkor interferencia gyűrűket látsz, viszont ha interferencia sávokat látsz, akkor az interferométer vagy a referencia felülete, valamekkora szöget zár be a mérendő optikai tengelyével. ha nem így lenne nem volnának sávok. A sávok számát az interferométer fókusza határozza meg. Ha ,meg van döntve a felület akkor ugy kóma és aszigmatizmus lép fel. Ezt kell kinullázni a programmal.
De vigyázat!Nem mindegy,hogy ez a kóma és asztigmatizmus mekkora nagyságrendű. Ha század esetleg tized nagyságrendben van akkor az beállításból adódik.Azonban, ha több tized nagyságrendű,akkor az valószínüleg az optikában van.Ha így van és ki-be kapcsolgatod az asztigmatizmus és kóma kivonást, nagymértékben változik a Streel.Ha beállításból adódik akkor 2-3%-ot változik csak.”

Attila írt a kiértékelésről is, de van másik módszer is, én ezt használom, mert valahogy így alakult :)
http://astro-foren.de/index.php/Thread/ ... 03-2-2000/

A beállításod jó kell legyen, legfeljebb kicsit kell majd igazítani rajta, az meg a kiértékeléseknél kiderül. A kiértékelés végén a Zernikes/View terms-nél tudod kapcsolgatni. Én addig állítgattam a lencsét, amíg a kapcsolgatásoknál már tényleg csak kis eltérést mutatott egy jó tükörnél.

Zoli
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2014.08.30. 22:28

Naszóval! Ezer éve nem voltam erre! Újra előkerült a tükörcsiszolás mint téma. A 2. 150/9xx tükröm félbemaradt polirozasát szeretném befelyezni. Már uton vam az optikai szurok, meg 2 fajta rács. Utana pedig tervezek egy nagyobb (250-300)-as tükröt. Esetleg egy extra fényerős 150-200(f4-4.5)-est. Vagy mindegyiket! ;-) Gondolkodtam if építésen is, de inkább maradok a zónamérésnél, meg a Foucault tesztnél!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2014.09.07. 08:53

Sziasztok!

Megérkezett Amerikából a pakk! A szurok, meg egy két apróság! Rendeltem egy 200/in osztású Ronchi teszter. Persze közben az ebay-ról is megjött a lézer kollimátor. Tegnap az idő is ideális volt a tesztelésre, így gondoltam csinálok egy tesztet a távcsövemmel, amiben a legelső csiszolt 150/965-ös tükröm van. Szóval a vegára elvégeztem a rácstesztet, ezzel a legsűrűbb rácsommal (kezdésnek 85/in használtam, de van egy125/in is) nos, még 2-3 vonalnál sem látok semmi felületi problémát! Sőt, egyvonalas, azaz Founcault tesztnél is azonnal sötétedik a teljes tükörfelület! Tehát úgy viselkedik, mint műcsillaggal egy gömbtükör, amikor a műcsillag a görbületi sugárban van! Szóval egyre biztosabb vagyok hogy elég jó optikát sikerült összehozni!

Most már gondolkodom egy nagyobb 300/f5-ben! Persze tudom, hatványozottan nagyobb kihívás! ;-)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.07. 11:18

Tényleg nagyobb kihívás, de elegendő idő meg kitartás birtokában sikerülni fog. Különben a ráccsal az ég alatt magam is szoktam operálni, de nekem csak saját készítésű van, ami késsé már viseltes is, de már hozzászoktam. Én úgy tapasztaltam, hogy ha az ég alatt a rács jót mutat, akkor az optika jó, vagy nagyon jó. De az okuláros csillagteszt még érzékenyebb. Minden esetre csak gratulálni tudok az eredményedhez!
Én egy időre biztosan befejeztem a nagyobb tükröket, -legalábbis saját részre. Most tervezem, hogy életem első, 200-as alatti, (155-ös) korongját is megcsinálom már, (ennek is pont itt az ideje :) ) valami nagyon egzotikus kivitelben. Aztán majd valamikor ha lesz anyag, meg helye a műszernek, akkor egy 40-50 cm körüli fényvödör még terveben van, a helyi egyesületünk részére.
Sok sikert!
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.10.31. 10:25

Kedves Fórumtársak!

Szeretném segítségeteket kérni, hogy kitől/honnan tudnék beszerezni teflon szalagot vagy hasonló dolgot. A Stellafane oldalon található tükör teszterhez hasonlót szeretnék megépíteni és ahhoz kellene a teflon dolog.

http://stellafane.org/tm/atm/test/tester-1.html

Előre is köszönöm a segítséget!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.31. 11:22

m4k3r írta:Kedves Fórumtársak!

Szeretném segítségeteket kérni, hogy kitől/honnan tudnék beszerezni teflon szalagot vagy hasonló dolgot. A Stellafane oldalon található tükör teszterhez hasonlót szeretnék megépíteni és ahhoz kellene a teflon dolog.

http://stellafane.org/tm/atm/test/tester-1.html

Előre is köszönöm a segítséget!


Üdv Péter!

A Kolofol weblapja a már harmadik helyen jön a google keresésre!

Ettől függetlenül én nem költenék rá, egy polietilén anyagon (hígító flakon) ugyanúgy fog csúszni.
Egyszerű, de hatékony megoldás a kétoldali ragasztócsík használata. Felragasztod, a hordozót rajtahagyod.
Ha tönkrement a sok-sok méréstől :) kicseréled.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.10.31. 13:03

mizar írta:
Üdv Péter!

A Kolofol weblapja a már harmadik helyen jön a google keresésre!

Ettől függetlenül én nem költenék rá, egy polietilén anyagon (hígító flakon) ugyanúgy fog csúszni.
Egyszerű, de hatékony megoldás a kétoldali ragasztócsík használata. Felragasztod, a hordozót rajtahagyod.
Ha tönkrement a sok-sok méréstől :) kicseréled.


Köszönöm Sándor!
Akkor feláldozok egy ásványvizes PET palackot... :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.31. 17:57

m4k3r írta:
mizar írta:
Üdv Péter!

A Kolofol weblapja a már harmadik helyen jön a google keresésre!

Ettől függetlenül én nem költenék rá, egy polietilén anyagon (hígító flakon) ugyanúgy fog csúszni.
Egyszerű, de hatékony megoldás a kétoldali ragasztócsík használata. Felragasztod, a hordozót rajtahagyod.
Ha tönkrement a sok-sok méréstől :) kicseréled.


Köszönöm Sándor!
Akkor feláldozok egy ásványvizes PET palackot... :)


Lehet, hogy a tefloncsúszkával kevesebb zónahibát mutat a műszer. :lol:
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.10.31. 18:08

mizar írta:
Lehet, hogy a tefloncsúszkával kevesebb zónahibát mutat a műszer. :lol:


Azért azt nem gondolom hogy azzal lehetne mérni zónákat...
De a késélhez meg a rácshoz szerintem megfelelő.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.31. 18:25

m4k3r írta:
mizar írta:
Lehet, hogy a tefloncsúszkával kevesebb zónahibát mutat a műszer. :lol:


Azért azt nem gondolom hogy azzal lehetne mérni zónákat...
De a késélhez meg a rácshoz szerintem megfelelő.


Pedig még interferométerhez is használják!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”