Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.01.11. 06:32

K.Karcsi írta:Sziasztok! Gondolom, hogy elakadt, vagy elfogyott a mondanivalótok! Persze lehet csiszólógépe...!Üdv:Karcsi!

Kivancsisagbol kerdem - le vagyok maradva , irtad volt, hogy -"drága optikai szurokra" mennyibe kerul?
Regebben hazilag keszitettem - szurok, gyanta , mehviasz keverekebol - megfelelo aranyban keverve az anyagokat (mar nem emlekszem pontosan a receptre).
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.01.11. 07:45

Nekem annak idején sorozatban kellett gyártanom a tükröket, nem tudnám pontosan, de jóval 100 feletti db készült a nem konzervdobozzal ellenőrzöttekből. Ha nem lett volna csiszoló gép, vagy olykor az optikusunk nem készítette volna elő nekem polírozáshoz, biztos nem vállaltam volna, mert egy napnál többet nem nagyon lehetett egy tükörre ráfordítani. A nagyoló munkákhoz kell a gép, és a polírozásnál is előny egy lassú fordulatu tárcsa, mert nem kell foglalkozni a rendszeres arrébb forgatással. A felső korongot én csak kézi úton mozgattam, meg sem próbáltam géppel. Abban a kivételes helyzetben voltunk, hogy a polírozáshoz használt szurkot a MOM-ból kaptuk, pont alkalmas keménységüt és tisztaságút, ezért nekem ezzel nem kellett foglalkoznom. Tiszta papírba csomagolva porrá törtem, és a papírgalérral ellátott tükörre szórva a kívánt mennyiséget, hősugárzóval olvasztottam a korongra, ékalaku vonalzóval alakítottam ki a barázdákat rajta, többszöri kinyomással, visszamelegítéssel alakítottam ki a végső políranyag hordozó felületet. Polírozáshoz szinte kizárólag cérium oxidot használtunk, az volt a legtisztább az elérhető anyagok közül, bár a vörös vasoxiddal szebben lehetett befejezni a felületet, de a nagyon finom "karcok" elkerülhetetlennek tüntek, ezért nem bajlódtam vele.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janwar 2010.02.04. 10:43-kor.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.01.11. 21:51

Gugolz.jpg
Így néz ki a drága optikai szurok.
Nem is emlékszem pontosan mennyibe került, - talán 6-8 ezer ft.
Még nem nyúltam hozzá. Tavasszal elkezdek csiszolni egy saját tervezésű Kutter-t,
250-es toroid főtükörrel. Ahhoz feltétlenül ebből fogok olvasztani. :-)
Eddig zsákos szurkot használtam, amit fenyőgyanta hozzáadásával állítottam be a kellő keménységűre.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
K.Karcsi
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.29. 19:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: K.Karcsi » 2010.01.16. 17:04

Sziasztok! Szó ami szó: nem a drágaságról van szó /mihez képest? /Minden anyag ami a tökür elkészitéséhez kell és be kell szerezned valahogyan, mindenképpen drága!
Látjátok az egyik kérdésre már fény is derült, a fényezéshez fontos szurokra és összetételére. Igaz nem muszály "drága" optikai szurkot alkalmazni, jó a fent javasoltat kikeverni. De aki optikait használt tudja, hogy jobban tudja tartani a tervezett görbületet, gyorsabban kész lesz a fényezéssel és sokkal szebb felületet tud elérni.Én pl. három finomságú poliranyagot használok.Ahogy készül a tükör úgy használom fel. A kezdéshez durva sárga ceroxid / Uránia minőséget/, mikor már majdnem teljesen "tiszta" az üveg, folytatom a közép finommal /fehér/.Majd mikor olyan gömb /lásd az előző old. tükröt-ami tényleg kiváló gömbtükör/, a legfinomabb hófehér ceroxal befejezem, bele rakom a paraboloidot / vagy más görbületet /,persze nem egy nap alatt. Ezt viszont már csak kézzel, esetleg nagyon lassan forgó gépel /alul forog - felül kézel vezetem, ezt kell "érezni". Lehet, hogy sokan ezt akarják kiküszöbölni, de előbb- utóbb rájönnek: nem lehet! Biztos, hogy ezt a részét már sokan megpróbálták gépesiteni, de szerintem csak megközeliteni lehet. Amit láttam és sokan látták ezt gömbtükröt az elöző oldalon / tényleg szép! /. Ha igy meglehetne csinálni pozitív görbületeket /melyek rendkivüli módon "gömbnehezek"/, lehetne légréses akrot csinálni.Tulajdonképpen a lencsefényezést is géppel készítik el az optikai üzemek, persze a nem sikerült lencsék felét összetörve kidobják, visszaolvasztják. Talán a bemutatott gépel el-lehetne kezdeni a lencse készitését. Persze itt a gépnek legalább század mm pontosan kell hogy fusson! Szép és jóminőségű légréses lencsét lehetne csinálni. Elkészitése nagy-nagy feladat amatőrőknek, de nem lehetetlen! Ezért is szép ez a nagyon "unalmas" munka. Most még csak távcsőtükör készitését taglaljuk. Na-ja, van még itt miről beszélni.Üdv karcsi!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.01.16. 18:44

Sziasztok!

Hozzászólnék én is a témához! Jelenleg az első tükrömet csiszolom, István hathatós interneten keresztüli segítségével. Előtte nagyon sokszor elolvastam a távcső világában leirt cikkeket, meg a neten is sokat "bolyongtam" Ennek ellenére volt jópár homályos pont, amiben Isván megvilágosított. Igaz a tükör még nincs kész, jelenleg gömbfelület, ami ki van polirozva, és a parabolizálás van hátra Ez egy 150/960-as lesz. Sajna még nincs meg a mérőpadom, jelenleg készül.. Talán valakinek segít, én innen szereztem be az anyagokat: http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM_Supplies.htm
Itt lehet mindent venni, még szurkot is.. Szerintem relative nem drága.. Persze a postaköltség nem olcsó.. Gyorsak, megbizhatóak, nekem kevesebb mint két hét alatt itt voltak a cuccok (mármint Svédbe). A magyar postáról nem sok jót hallotam, de talán a szurkot nem lopják el. Én "kitben" vettem és csomagolnak bőven, persze ezt nem tudtam, és biztonság kedvéért rendeltem még egy két fokozatból pluszba..(mármint csiszolóport) Igy a durvább porokból még 2-3 tükörre elég van, a finomakból meg még több.. :) Cérium oxidból meg nagyon-nagyon sok.. :) Ha valaki kiváncsi a részletekre, akkor makszutov forumában megtalálhatja.. Mégegyszer nem akarom leírni.. :)
pleonat
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.01.25. 19:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pleonat » 2010.01.26. 17:43

Üdvözletem!
Nem teljesen idevaló, de a összefügg a témával.
Segítséget szeretnék kérni, ha valaki tud, adjon tanácsot.
Szeretnék tükröt alumíniumoztatni, valamint védőréteggel bevonatni.
Hol lehet ezt megtenni?
Ha itt reklámnak menne, akkor a krizsanp@freemail.hu címre küldje a választ.
Nagyon köszönöm.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.02.02. 17:29

Veszem eszre, hogy le van parkirozva a topik.
Iranyitsatok el valahova ahol az interferometerekrol van szo.
Szoval a tukrok vizsgalatara gondolok.
Nem mind ha hirtelen reamjott volna a tukorcsiszolas, viszont azt hiszem, hogy meg van mindenem hozza es lehet, hogy epitek egyet.
Itt kozulletek mar epitettek es szeretnem latni az eredmenyeket.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.02.02. 19:41

Én nem dolgoztam sajnos interferométerrel, de abban biztos vagyok, akkor érdemes elővenni, ha már az a kérdés, hogy a jónál tudok e mégjobbat csinálni. Természetesen fontos a mérés, és ha lehet akkor abból is a legjobb módszer kell, de csak ha már mással nem lehet eldönteni, hogy mennyire jó az optika.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.02.03. 21:24

Kedves tamasflex!

"Szoval a tukrok vizsgalatara gondolok.
Nem mind ha hirtelen reamjott volna a tukorcsiszolas, viszont azt hiszem, hogy meg van mindenem hozza es lehet, hogy epitek egyet."

A neten rá kell keresni. "Bath interferometer".
Ez az interferométer az amit talán legkönnyebb megépíteni.
A neten részletes leírások vannak.
A Yahoo-nak van interferométeres levlistája is.
A neten való tájékozódás után, ha már konkrétra fordul a dolog, szívesen segítek.

"Itt kozulletek mar epitettek es szeretnem latni az eredmenyeket."

Eredményeket lehet látni a Galériában, az interfeométer albumban. Ide raktam ki néhány
érdekes mérést.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.02.04. 09:20

Koszonom uraim az eligazitast.


Keresgeles kozben kaptam az optikai meresekrol egy jo kis oldal:

http://astro.uni-tuebingen.de/~grzy/index.html

Kép
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”