Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.03.16. 21:57

Hm,nimbusz rontasrol...
A hires William Herschel nimbuszat nem lehet rontani es nem is hiszem hogy akarna is valaki.
Azert erdekes tudni hogy a Herschel ''40 labni'' 1,2 meter atmero nagy tavcso tukornek negy lambda elterese volt a parabolatol!?
Azert be kell ismerni, egy olyan tavcso meg ma napsag is oriasi kihivas.

(Off-topic:Marcius 13-an William Herschel fedezte fel Uranusz bolygot , tavcsoveben egy ''hazilag keszult fotukor'' volt).

A csepeli 50 cm-es tukor olyan kihivas volt Kulin Gyorgy szamara mint a ''40 labni tukor'' a Herschelnek.
Oriasi kihivas.
Kulin Gyorgy nimbuszat sem lehet ,sem akarja rontani valaki.Biztos vagyok benne.

Mircea
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.18. 18:09

Sziasztok!
Feltettem egy videót egy 200as tükör gépi durva csiszolásáról 60-as SIC porral. Kísérletképpen megpróbáltam módosítani az egyébként 2100-as görbületi sugarú acélszerszámot 2000-es görbületűre. Sikerült, de végig ugyanúgy ment a korong ahogy a videó mutatja, forszírozott tempóban, sok súllyal, másfél órán át. Tehát elég nehezen változik a fém görbülete. Normál mozgással simán tartja a fókuszt. http://youtu.be/2ew_KIvPU3c
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2013.03.19. 09:07

Sidius írta:Tehát elég nehezen változik a fém görbülete. Normál mozgással simán tartja a fókuszt.

Anno az Urániában a cnc-n készült fémszerszámokon csak több tucat tükör becsiszolása után volt néhány mm eltérés. Ha jól emlékszem laposabb lett a szerszám, tehát nőtt a fókusz valamennyivel! Egy hobbi célra csiszoló darabszámánál, nem fog lényegi eltérést okozni jó ideig! :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.19. 19:12

Ahogy mondod, tényleg nem tétel a változás, igazság szerint 2 pyrex kicsiszolása után ki se tudtam mérni a görbületváltozást, pedig mindkettő "sík" felületből indult és többet is jártak a szerszámon.
Vajon az Urániás gépeknek mi lett a sorsuk? Láttam a Tálentum sorozat Kulin Györgyről szóló részében (2003), ahogy Kürti Imre röviden bemutatta a durva csiszolást és a gépet, rajta a szerszámmal. De láttam ott több gépet is. Amikor az Urániában voltam tükröt vásárolni '94 tavaszán (ma is megvan, jó kis tükör) meg akartam nézni, ahogy a Heyde csövet is, de valamiért nem engedtek be.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2013.03.20. 13:52

Melohelyen most kaptam egy edmund optics katalógust! Nem pite! Bizony még paranola tükör is van benne. Lbda 8-as minöségbem! Persze nem occó! De magyon sok más cucc is van. Nézzétek meg a www.edmundoptics.com oldalt!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2013.03.21. 08:50

Sidius írta:Vajon az Urániás gépeknek mi lett a sorsuk? Láttam a Tálentum sorozat Kulin Györgyről szóló részében (2003), ahogy Kürti Imre röviden bemutatta a durva csiszolást és a gépet, rajta a szerszámmal. De láttam ott több gépet is. Amikor az Urániában voltam tükröt vásárolni '94 tavaszán (ma is megvan, jó kis tükör) meg akartam nézni, ahogy a Heyde csövet is, de valamiért nem engedtek be.

Szégyenlem a dolgot, mert annak ellenére, hogy valószínűleg valamikor mondta Imre mi lett velük, én nem emlékszem már. Arra azonban igen, hogy elavult, nehézkes, zajos gépek voltak, és eléggé nagy rezgést keltettek a műhelyben.
Ahhoz mérten, hogy egykoron csak az nem mehetett be az Urániába aki nem akart (mert ugye még a Heyde optikáját is ellopták, de meglett), az átszervezés után nagyon megváltozott ott minden, elmúlt az a jófajta nyitottság ami valamikor jellemezte.
Az említett tükör minden valószínűség szerint a Kocsi Karcsi munkája, és azok helyileg már nem ott készültek.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.21. 11:00

janwar írta:Az említett tükör minden valószínűség szerint a Kocsi Karcsi munkája, és azok helyileg már nem ott készültek.

Igen, teljesen biztosan Karesz csinálta, sikerült is bazonosítanunk.

janwar írta:Ahhoz mérten, hogy egykoron csak az nem mehetett be az Urániába aki nem akart (mert ugye még a Heyde optikáját is ellopták, de meglett), az átszervezés után nagyon megváltozott ott minden, elmúlt az a jófajta nyitottság ami valamikor jellemezte.


A Távcső Világán nőttem fel, emlékszem, kissé csalódott voltam amiatt, hogy nem az a hangulat fogadott, amilyet a könyv alapján elképzeltem. Máig nem láttam a Heydét, de már nem is annyira fontos. Valójában hiába ugyanazok az ódon falak meg tárgyak, a lelket emberek viszik bele. (Persze ettől eltekintve szíves fogadtatásban volt részem.)
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2013.03.24. 23:12

A Távcső Világán nőttem fel, emlékszem, kissé csalódott voltam amiatt, hogy nem az a hangulat fogadott, amilyet a könyv alapján elképzeltem. Máig nem láttam a Heydét, de már nem is annyira fontos. Valójában hiába ugyanazok az ódon falak meg tárgyak, a lelket emberek viszik bele. (Persze ettől eltekintve szíves fogadtatásban volt részem.)[/quote]

Lehet, hogy újra kéne próbálkoznod!
Kb 1 éve új emberek viszik az Urániát régi-új szellemben. Szervezetileg a Planetáriumhoz tartozik. Igaz, tükröt nem csiszolnak, de a Heyde-t megnézheted (érdemes!)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.03.25. 11:07

Sziasztok!
Én kínlódtam az öntvény ellendarabon a monitor frontüveggel :)
Szerencsére ezt már múltidőben írhattam. Rengeteget küzdöttem vele és egyszerűen nem akart jobb lenni. Biztos én szúrtam el valamit, de csak tippelni tudok persze. A vége az lett, hogy az egyik korábbi javaslatotoknak megfelelően greslapot felkockáztam és öntöttem egy gipszes ellendarabot. Nem túlzok, 2 perc után éreztem, hogy végre ez jó lesz és 10 perc után már jó volt a ceruzapróba. Mire eddig jutottam, az üveglap 18mm-es vastagsága már valamivel 14mm alatti....:)
A legfinomabb szemcsém 600-as, de rendre beszedtem mély karcokat, így visszatérhettem a 320-asra...
Gyanús volt a 600-por is, ezért sima ablaküveg darabon próbát tartottam, ahol nyoma sem volt karcoknak, vagyis az ellendarab lemosása volt a bűnös...Így egész este "arccal lefelé" áztattam, kompresszorral lefújtam, keféltem, áztattam, paskoltam és közben az áztatóvíz alján néztem, marad-e szemcse. Kb. a tizedik alkalom után már nem volt.
Sikerült úgy megcsiszolnom, hogy 2-3 sekély karcom van csak, ki fog jönni polírozásnál. Viszont nem mertem eldolgozni a port rendesen, mert az eddigi tapasztalataim alapján drasztikusan nőtt mindig a karcok mennyisége.
Persze a polírozásnál derül majd ki, gömb-e....:)
Okuljon mindenki a küzdelmemből...:)
tz
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.25. 13:28

"A Távcső Világán nőttem fel, emlékszem, kissé csalódott voltam amiatt, hogy nem az a hangulat fogadott, amilyet a könyv alapján elképzeltem. Máig nem láttam a Heydét, de már nem is annyira fontos. Valójában hiába ugyanazok az ódon falak meg tárgyak, a lelket emberek viszik bele. (Persze ettől eltekintve szíves fogadtatásban volt részem.)[/quote]

Lehet, hogy újra kéne próbálkoznod!
Kb 1 éve új emberek viszik az Urániát régi-új szellemben. Szervezetileg a Planetáriumhoz tartozik. Igaz, tükröt nem csiszolnak, de a Heyde-t megnézheted (érdemes
!)"

Nem ebbe a rovatba való, de itt jelent meg a levél.
Az idő kerekét nem lehet visszaforgatni. A gellérthegyi Uránia hangulata soha sem lesz ,ár az, ami volt. Ahhoz az kellene, hogy az a társaság, aki most ott csinálja (vagy nem csinálja), abban a közvetlen légkörben élt volna, ami ott egykor volt. Valaha az nem egy csillagászati "hivatal" volt, hanem klub, ahol mindig volt egy-két három tapasztaltabb, akivel bárki megbeszélhette a problémáit. És a távcsövek soha sem voltak kihasználatlanok, ment a változó, a bolygó és Hold, alkalmanként az üstökös észlelés is.
Egyébként nem tetszik nekem ez az új topc-rendszer.
Üdv: Lajos
Re: Heyde. No, azt nem megnézni, hanem belenézni kell!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”