Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.28. 21:33

Sidius írta:Egy régi üveglapos asztal 8 mm-es üvegéből már kétszer próbáltam dolgozni. Az egyik munka 85 mm, a
mizar írta:Kurucz Janinak:

másik 75 mm átmérőjű, nagyon kis eltéréssel a síktól. Asztigmatikus lesz mindegyik, bárhogyan csinálom.


Erre magam is rájöttem pár hét után :lol:
Minden esetre hamarabb is mondhattad volna.


Következtetés: táblaüveg esetén semmiképpen közel sem elég az 1:10 vastagsági arány. Lehet, hogy jobb minőségű vékony üvegből összejön a mutatvány, valószínűleg komoly eltérések vannak üveg és üveg között rugalmasság tekintetében is. .


Ez szerintem is így van. Sima táblaüvegből biztosan vastagabb kell, mint az átmérő 1/10 része, de van Zeiss üvegem ami 100 mm átmérő mellett 6 mm vastag. Ha nyomom akkor hajlik, de egyébként tartja az alakját. Az valami jobb optikai üveg lehet. A vizes teszt részleteit feltehetnéd egy kis illusztrációval, tapasztalati infóval.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.29. 11:09

Rendben, megpróbálom röviden összefoglalni a vizes teszt részleteit, csak egy kis időt kérek, mert a felszerelés ismertetéséhez fényképeznem is kell még.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.01.29. 14:10

tobe_ írta: Az Unioptiknál egy 50 mm kistengelyű segéd mennyi körül van árban ? Valaki tudna ilyet esetleg, a weblapjukon nincs ár.


A budapesti Távcső Centrumban ( http://www.tavcso.hu/ ) találsz 50 mm-es kistengelyű segédtükröt. Ára a honlap szerint 10500 Ft. De ha nagyobb felületi pontosságú tükör kell, akkor irány az Antares Optics: http://www.antaresoptics.com/SEMirrors.php vagy vedd fel a kapcsolatot az angliai Orionnal: john@orionoptics.co.uk

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.29. 21:02

A képen az „interferométer” látható, egy dipotriás kondenzorral, 45 fokban döntött üveglappal, alul pedig a piros edénnyel egy bakelit platformon, ami három db M6-os csavarral finoman dönthető, de a csavarok most nincsenek benne. A lencse legfeljebb F/5 fényerejű legyen, a 45 fokos üveglap megspórolható, a fényforrás mellől közvetlenül is látható és kontrasztosabb is a kép, de ez nagyon kényelmetlenné teszi a vizsgálatot. A szerkezet a falra van szerelve szemmagasságban, így a legkevesebb a rezgése. A vizsgálat során tükörképet látsz, erre figyelni kell, mert eleinte megkavarhat. Az edénybe helyezett üvegnek mindkét oldala jó ha átlátszó, mert így kevesebb fényt szór. Az üveget három ponton kell alátámasztani az edény fenekén, mert a legkisebb billegés is lehetetlenné teszi a vizsgálatot. Ha az üveg már stabil, ráöntesz annyi vizet, amennyi már pár mm vastagságban ellepi. Ezután egy fecskendővel elkezded eltávolítani a felesleget és kb. 1 mm vastagságot hagysz. Ez az érték nem olyan kritikus, bár sok helyen ez olvasható. Vastagabb vízréteg is működik, de van egy optimális vastagság a maximális kontraszthoz, amire majd idővel ráérzel. A víz vastagsága és –és végül is a kontraszt- a fényforrástól is függ. A neonfény üvegek között jó, de a vízhez nem igazán előnyös, ahogy az energiatakarékos lámpa sem az, bár mindkettő működik.
A felületek párhuzamosítása az első komolyabb megtanulandó folyamat. Jó ha van egy 50 mW-os züld lézer, de gyengébb is elég. Kb. 45 fokban a tálba világítva három pont jelenik meg a plafonon: a levegő-víz, víz-üveg, és üveg-víz határrétegeken. Ebből az előbbi kettőt kell fedésbe hozni, de nagyon pontosan. A fényforrást bekapcsolva pár másodperc után megjelenik valamiféle mintázat, -ha szerencséd van. Ha nem jelenik meg, akkor mérhetetlenül finom mozdulatokkal valamelyik csavaron állítasz, és kicsit vársz, megint állítasz, stb. míg nem érsz célt. Eleinte csak kísérletezz, nézd az üveglap kihagyásával a vonalakat, majd amikor már minden világosabb, akkor elég kontrasztot fogsz látni az üvegen keresztül is. Mikor sikerült képet kapni, akkor érdemes még szívni ki vizet, és figyelni, hogy mennyire olajszerűen tud viselkedni a nagyon vékony vízréteg! Itt van egy buktató. A vékonyabb vízréteg kevésbé érzékeny a rezgésre, de vigyázz, mert egy ponton túl olyan vékony lehet, hogy a peremeknél a felületi feszültség miatt hamis képet ad. Ez akár 10-20 mm szélességben is fennállhat! Különben egyszer én csináltam olyan vékony vízréteget, amelyik !!! 22 !!! másodperc alatt terült el a felületen. A víz és üveg hőmérséklete fontos, de ezt magadtól is biztos sejted, mindig kell egy kis várakozási idő, de gyönyörűen látszik is a hőkiegyenlítődés a képen.
Tippek, trükkök:
-Jó, ha a platform, amire a csavarok támaszkodnak, sima és kemény, különben nagyon nehéz beállítani a pozíciót.
-Ha a csavaroknak holtjátékuk van, akkor azt ki kell küszöbölni, mert a billegés nagyon megnehezíti az egész eljárást. Erre a célra jó lehet pl. puha szurok is.
-Ha nem vagy biztos az interferencia irányokban (domború-homorú) akkor az ujjadat tedd egy fél percre az üvegre! Mikor a víz megállapodik (kb. 10-20 másodperc alatt) rögtön látni fogod, hogy hogy is néz ki egy púp.
-Ha elég szilárd a platform, akkor az ujjad finom nyomására csak egy keveset billen. Ilyen módon megkeresheted, hogy melyik csavaron, merre érdemes próbálkozni.
-Amikor a csavart állítod, de a kép nem a kívánalmak szerint alakul, akkor állítsd vissza és próbálkozz egy másikkal, de kettővel egyszerre ne.
-A vizet egy üvegben tárold, abban a helyiségben amelyikben használni fogod, hogy ne legyen a környezettől eltérő a hőmérséklete.
-Légy körültekintő, nincs-e éppen beindult hűtőszekrény, vagy mondjuk egy csendesen tomboló ellenforradalmár a közelben, mert akkor nem lesz kép, a hiba ilyenkor nem a készülékedben van. Én egy kilométerre lakom a civilizációtól, de volt, hogy hajnali háromkor tudtam eldönteni a felületről, hogy pontosan milyen is az. Különben ha hozzászoksz, akkor lehet haladni kisebb zavarok mellett is, mert jól tudsz majd „becsülve átlagolni”. De a végső próbához nyugodtság kell.
Kb. ennyi ami nagyon fontos . Sok sikert kívánok! Aztán majd számolj be, hogy mi lett a vége.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.29. 21:25

Szia János!
Nagyon köszönöm (köszönjük) a részletes beszámolót.
Akkor egy kondenzor (sík-domború lencse) csiszolással kell kezdeni az egészet. Mennyire kritikus a minőség? Te hogyan készítetted?
És még egy kérdés. Neked mi volt a fényforrás?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.31. 19:15

Szívesen!
A továbbiak:

A lencse minősége teljesen lényegtelen, pusztán kb. párhuzamos fénysugarak létrehozása a cél. Különben lencse nélkül, tejszerű ernyőn szórt fénnyel is működik a dolog, de nehezebben értelmezhető a kép. Akkor is működik az eljárás, ha mondjuk a plafonról szórt fénnyel világítasz, csak az meg kevés a víz-üveg kombinációhoz, viszont üveg-üveg között az egész szoba interferométerként működik. :) Ilyenkor azonban néhány méterről kell nézni a képet, vagyis összességében macerás.
A lencse táblaüvegből van, ennek sík oldala a gyári felület. Kiszámolod a görbületet, nekiállsz csiszolni, és a csiszolás közben megszokott gömb ellenőrzést végzed. A polírozásnál már nem ellenőrzöl, elég, ha a szurok egyenletes, egyenletesen fényesedik, nem akadozik. Ezt érezni fogod a tükrös tapasztalataid jóvoltából. Ha szabad szemmel már nincs polírozási hiba, akkor hagyd abba, mert nincs értelme tovább simogatni.
A fényforrás a lencse fókuszpontjában van. Amit most leírok, az hosszú kísérletezés eredménye és még aránylag olcsó is lesz. :) Vásárolj HGLI (magas nyomású higany) lámpát. A leírás 80W-os változatra vonatkozik. A lámpának két fajtája van: egyik az ún. kevert fényű , ami simán működik a hálózatra kötve és izzószálat is tartalmaz. Ez nekünk semmiképpen nem jó. A másik a hagyományos, régen a közvilágításban használt, fojtótekercs előtéttel működő típus. Erre van szükséged, a fojtóval együtt! A működő lámpa ellenállása nagyon kicsi, gyakorlatilag rövidzár az áram számára, ezért ezen kiegészítő nélkül nem szabad a hálózatra kötni! A lámpa kb. 1000 Ft lehet, de az előtét lehet, hogy drágább, nekem volt elfekvőben, így nem tudom. A higanylámpa a bekapcsolás után pár perccel éri el a maximális fényerőt, de ekkorra az erősen vonalas spektruma megváltozik és szép interferenciaképet csak üveg-üveg között ad. Vízzel a bekapcsolás utáni kb. egy percig ad csodálatos, kontrasztos képet! Trükkhöz folyamodunk, a lámpával még sorba kötünk egy 40W-os fénycsőtekercset is. Ennek hatására a lámpa sohasem éri el a teljes fényerőt, folyamatosan is használható céljainkra. Szűrőt ne használj, nem sok értelme van. Jómagam kb. 30 kombinációt próbáltam ki, de a föntebb leírtak váltak be. (Biztos mert én találtam ki. :lol: )
Tippek, trükkök:
-A táblaüveg törésmutatóját nyugodtan számold 1.52-nek, én is ezzel számoltam, és teljesen pontos fókuszt kaptam.
-Nálam a fénycsőelőtét kisöntölhető egy kapcsolóval, így világításra is használhatom a lámpát. (Ez a kapcsoló csüng az interferométer jobb oldalán.)
-Ha lekapcsolod a HGLI-t, akkor csak hidegen tudod megint felkapcsolni és ez normális jelenség. Gondolj majd erre, ha munkához látsz.
-A bekapcsoláskor mindkét előtéten menjen keresztül az áram, mert a teljesen bemelegedett ívfénycső az utólagos áramcsökkenésre ki fog aludni.
-A búra eltörése után az ívfénycső általában működőképes marad. Működik az interferencia is, de a nagymennyiségű UV-tól tönkremegy a szemed. Ha ilyesmi történik, vegyél inkább másik lámpát.
- Ha tudsz, szerezz nagyon használt lámpát, amelyiknek az ívfénycsöve már sötét, és gyengén világít. Ennek az elhasználódás miatt méginkább vonalas spektruma van, ezért nekünk jobb, mint az új. A HGLI-nek különben nagyon hosszú élettartama van.
Íme a szerelvény, akasztófaszerű konzollal:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2015.02.01. 09:41

Köszönjük a részletes és igen hasznos információt. Egy írásvetítőből kioperált Fresnell lencse is alkalmas lenne kondenzornak?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.01. 11:24

Van itthon három is, először azzal próbálkoztam. Nem váltak be, nagyon rövid a fókuszuk, egy sokkal kisebb fényforrással viszont lehet, hogy érdemes kisérletezni. A nagyobb fényforrással viszont sohasem ad párhuzamos fénysugarakat. Van más probléma is, mégpedig hogy rajta keresztül nem lehet vizsgálni a képet. Az is baj, hogy a víz alatti vizsgálat aránylag sok fényt kíván, ez az alkalmatosság meg eléggé terít. Szóval biztosan felhasználható, merthogy állítólag többen is ilyennel dolgoznak, de én beszüntettem a kisérleteket. Ha lett volna referencisíkom -ahol sokkal erősebb az interferenciakép- akkor folytattam volna, azzal könnyebb dolgozni és kevés fény is elég.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.01. 19:53

Találtam egy jó kis oldalt, pár dolgot el lehet innen is lesni.

http://www.turbofast.com.au/astrotel/castirontools.html
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.04. 17:42

Üdv!
Most, hogy kerestem a képeket, néhány még előkerült. :)
Íme a segédtükör Ibad 97 bevonattal, amelyiknek az interferogramját már bemutattam:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”