Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Gyimó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.01.02. 13:54

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gyimó » 2013.05.17. 18:28

Sziasztok!
A minap szétszedtem egy karcos kéttagú lencsét, és örömmel konstatáltam, hogy az egyik darab (igencsak) parabolid. Azt kérdezem, lenne e értelme ebből egy kis távcsövet építeni. (Átmérője 50 mm.)
Köszi: Mikeás
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.05.17. 18:55

mizar írta:
mizar írta:Konkrét példa, (szigorúan csak a tanulás végett): Egy olyan szép éles if képnél, mint amit István tett fel a múltkor, más értéket kaptam ha automatikus kijelölés volt, ha kézzel pontoztam, és ha FFT analízissel néztem.


Már javítom is saját magam. Az FFT analízis értelmetlen eredményt ad ennél az interferogram képnél.



Szia Sanyi!

Én is kiértékeltem FFT-vel Zs.Pista igramját, de nekem jó eredményt adott. Szinte ugyanazt, mint a Janinak. Pistának természetesen gratulálok a kitűnő tükörhöz!
Streel 98,4% RMS 1/49,9.

Lehet, hogy valamit nem állítottál be jól?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.17. 19:09

Szia Gyimó!
Furcsa amit írsz, mert a lencsék többnyire gömb felületekkel készülnek. Persze lehet kivétel, de akkor is elég erős görbület szokott benne lenni, vagyis elég rövid fókuszt ad tükörként használva. Ha véletlenül minden klappol, akkor működhet távcsőként, de nem sok értelme van szerintem, hacsak nem a kísérletezési kedv. Szerintem 100 mm fölött van értelme tükrösben gondolkodni. De ha kísérletezni akarsz, munkára fel! El ne tántorulj! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.17. 20:25

Schneyolo írta:Lehet, hogy valamit nem állítottál be jól?


Én állítgattam rosszul a dolgokat, de már alakul!
Még egyszer köszönöm a segítségedet, Attila!
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.05.19. 20:44

Sziasztok,

Bár még messze vagyok a készülő 120 mm-es tükröm polírozásától (még kell dolgoznom a gömb alakhoz úgy érzem), az 1000-es por 3x ülepítése után úgy gondoltam, ülepítem a vas-oxidot is, és elteszem későbbre... Azonban a vas-oxid tapintásra legalább olyan durvának tűnik, mint az 1000-es por, persze emellett jelen van egy nagyon finom szemcseméret tartomány is, amit alig lehet lemosni.

Lehet, hogy rossz fajta vas-oxidot vettem? Ti milyet használtok?

Feltöltöttem a doboz képét is (a por sötét téglavörös).

Köszönöm a segítséget.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.19. 21:23

Szia!
A Bayferrox gyártmányú port érdemes használni, a régi motorosok is ezt ajánlják. Én újabban szűrős papírtölcsért szoktam vásárolni a festékboltban, és erős felkeverés után azonnal átöntöm rajta a szuszpenziót. Ezután leülepítem az egészet, leöntöm a vizet, majd a felső kétharmadot leszedem kiskanállal és azt használom a továbbiakban. Esetleg be lehet még iktatni egy felkeverés, fél perc ülepítés, kétharmadnyi leöntés metódust is. Szerintem ha ügyesen csinálod, nem lesz vele gond. A módszer nekem eddig mindig bejött, emiatt még nem volt karcom.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.06.11. 20:18

Sziasztok,

Az üvegkorongokat hol szerzitek be tükörkészítéshez, ill. milyen típusok a jók? Neten szétnézve csak kevés céget találtam, akik még akár kvarcüvegből is készítenek korongot ("egyedi műszaki üvegek"), ha kéri az ember, de feltételezem horror áron.

A gondom, hogy nincsenek tartalék üvegkorongjaim, főleg nem pyrex, vagy hasonló. Ill. ha később szeretnék egy nagyobbat (akár 20 cm vagy afölötti) készíteni, akkor is kell majd.

Köszi
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.11. 22:03

Szia!
Nekem bejött a táblaüveg, csak nagyon figyelni kellett a vizsgálatok előtti pihentetésre. Ez ellene szól. Viszont mikor elkészült még azt se mondanám, hogy a pyrexhez képest nagyon észrevehető, hogy lassan hűl. Pedig elég fényerős, 247/1030 lett a vége. Teljesen feszültségmentes és a legkönnyebben elérhető anyag helyi szinten. Egyszer szeretnék kipróbálni direkt erre célra készült üveget, mert kíváncsi vagyok, de nem valószínű, hogy sorozatban vásárolnék belőle a táblaüveg helyett.
(Ha megkeresel privátban, 150 és 200 mm-ben azonnal tudok segíteni, nagyobb több időbe telik.)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2013.06.19. 21:32

Sidius írta:Szia!
Egyszer szeretnék kipróbálni direkt erre célra készült üveget, mert kíváncsi vagyok, de nem valószínű, hogy sorozatban vásárolnék belőle a táblaüveg helyett.


Hát pedig lenne rá mód.. :D
http://www.ebay.com/itm/LOT-OF-6-NEW-un ... 1c30a87006

6db 200-as öntött, szerintem pyrex üveg 550 dodo, plusz posta. Darabja olyan 140 dolcsira jön ki... :)
Mondjuk nem olcsobb mintha innen rendelnéd:

http://firsthanddiscovery.com/8-inch-te ... blank.html

Én csiszoltam 150-es öntött pzrex korongot... Kemény mint a fene, de épp az benne a jó. Nagyon jó dolgozni vele..
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.19. 22:14

Jó, hogy megszólaltatok, most jutott eszembe, hogy vegyek még gyantát a szurkomhoz, pont ma pedig voltam abban a boltban, ahol már vettem, de nem jutott eszembe.

A polírozásnál igencsak túl puha volt és újra bele kellene fogni. Nem is ártana egy kis mozgás, kézzel, mert kezdek terebélyesedni ... :)

Fel is írom itt a cetlimre, holnap el ne felejtsem.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”