Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.09.15. 15:01

tobe_ írta:Úgy néz ki, hogy elérkezett az ideális távcsőtükör csiszolásra alkalmas időjárás, ilyenkor mást nemigen lehet csinálni, elég átláthatatlan a légkör.


Tiszteletem mindenkinek!

Bizony, bizony mostanában kicsit borongós az idő, így nekem is volt pár szabad órácskám. Ezt kihasználva gondoltam teszek valami "hasznosat" ezért ujjra digitalizáltam a neten már rég elérhető (de gyenge minőségű felbontásban) Kulin György - Távcsőtükör házi készítése c. könyvecskéjét.
Az "eredeti" itt tekinthető meg:
http://www.uniware.hu/KGy/
Itt pedig a digitalizált verzió PDF formátumban:
http://data.hu/get/6938085/Kulin_Gyorgy ... zitese.pdf

Remélem így jobban olvashatóvá válik a tartalom és élvezhetőbb a tanulás is. Az eredeti szövegen semmit nem változtattam, tehát pár aprócska részlet mint pl: hogy mennyibe kerül egy-egy lencse illetve hol kapható ma már nem aktuális.

Jó olvasgatást, csiszolást mindenkinek.

Üdvözlettel: Sz. A.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Perseus84 2013.09.16. 10:55-kor.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.15. 22:33

Sidius írta:A műcsillag jó ha nem nagyobb 0,01-0,02 mm -nél.
Most mértem meg egy üvegkábel belső erét. A külső üvegcső mérete, amiben a vezető belső üvegszl fut, az 0,2 mmm a belső szál mérete 0,1 mm volt. Megpróbáltam gázláng felett megnyújtani a szálat, és sikerült. A vége, ahol elszakadt még mikroszkóp alatt is tűnek nézett ki! Igen ám, de elvesztette a hajlékonyságát, és ahogy kiszedtem a mikroszkóp alól, a kis vége saqjnos letört Ezért mot nincs tovább mivel kísérletezni, mert az egész szál hossza 2 cm volt. Nagyon hirtelen hűlt le, ha csupán kiemeltem a lángból, és feltehetően beedződött, és törékennyé vált. A másik végéről bevilágítva iszonyú erős és kisméretű fénypontot lehetne létrehozni 1 sima nagyfényerejű LED-del ezzel az elvékonyított szállal, mert a fény ami bemegy a 0,1 mm-es végén, az csak a mikron méretre elkeskenyedett szál legvégén tud kijutni! A kis szálat akár kátránnyal is lehetne rögzíteni egy kicsike furatban egy kis henger alján, és a mechanikai védelem miatt egy külön magasított rész óvná, amin van egy kissé nagyobb lyuk. A kérdésem, hogy kell-e a LED elé kondenzor lencse, vagy elegendő lehet az is, ha simán az üvegszál "vastag" végéhez illesztem? Milyen fényes szokott lenni egy műcsillag? Érdemes az üvegszál belső végét vörös lézerceruzával, vagy zöld lézermutatóval megvilágítani? Simán úgy, hogy a ceruza végére egy kis csőbe helyezem az elvékonyított szálat, és azt ráhúzom a lézermutatóra? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.16. 09:23

Én nem használok lézert, terített fény kell a tükörfelületre. Egy nagy fényerejű fehér led 1-2 mm-re a kiszúrt fólia mögött elég erős fényű, de még erősebb se ártana. Ezt úgy oldottam meg, hogy vörös-kék-fehér színre váltható a műcsillagom, és nappali fénynél pl. nem fehéret használok, így jobban látható a kép. Egyébként 95 százalékban rést használok, az elég fényes. Sötétben még csökkenteni is kell a fényerőt. Nagyon jó a lakásvilágításra használt ledfüzérekből egy kis téglalap felületen, közel egyenletesen világító fehér led is.
A szálas megoldás szerintem működhet, csak teríteni kell fényt, pl. a szál végének mattításával. Szóval elég munkaigényes megoldás lehet belőle, de születhetnek furfangos módszerek rá. A lézert különben könnyű belefókuszálni egy üvegszálba, így biztos extra fényerő is létrejöhet. Az is fontos, hogy szabályos kör alakú legyen a műcsillag.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.09.16. 13:33

Sziasztok,

A polírozáshoz készítendő szurokhoz, annak keményítéséhez használatos fenyőgyantát hol szerzitek be? Kb. milyen az ára?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.09.16. 14:41

Pl. Budapesten a Ferenc koruti metromegallohoz kozeli Vegyszerboltban is kaphato.
Pontos arara nem emlekszem, nagysagrendileg 1000 ft/kg.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.16. 15:59

Sidius írta:...A szálas megoldás szerintem működhet, csak teríteni kell fényt, pl. a szál végének mattításával. Szóval elég munkaigényes megoldás lehet belőle, de születhetnek furfangos módszerek rá. A lézert különben könnyű belefókuszálni egy üvegszálba, így biztos extra fényerő is létrejöhet. Az is fontos, hogy szabályos kör alakú legyen a műcsillag.
Ez utóbbi biztosan teljesül, ha gázlángban egy 0,1 mm-es üvegszálat tovább nyújtok. Ha sikerül ennek a szálnak egy darabkáját 10 szeresen megnyújtani, akkor feltételezve azt, hogy a megnyúlás a melegítés helyén középen a legnagyobnb, és a szélek felé folyamatosan kisebb. Ha a szálacska melegített részén a megnyúlás 10-szeres méretű, akkor a nyúlás legnagyobb helyén az átmérő csökkenés eléri a 20-szoros mértéket. Ez a 0,1 mm vastag szál esetében 0,005 mm-re adódik. Ha egy ilyen vékony szálat egy cérnaorsó méretű hengerben középre helyezve szurokkal kiöntenék, egészen a legvékonyabb szálrészig, majd a kis szálat letörve és a felületet a szurokkal együtt egy üveglapon 1000-es porral lecsiszolva, feltehetően elegendő szóródása lenne. Szerintem a csőben a szurok megtartja, és ez a cső ráhúzható egy lézermutatóra, és kész is a műcsillag. A szurok jól védi teljes hosszában a szálat, fekete, és megfelelően tapad, az üvegre, és a henger belső falára is. Akár egy nagyfényű leddel is beönthető, ha szálat a ledre előzetesen ráragasztom. a led lehet fehér, piros, kék, vagy zöld is. Én nem látom egy adott méretű csőben a szál középre helyezését és szurokkal történő kiöntést nagyon bonyolultnak. Egy gondom van, hogy a szálat honnan szerezzem be ilyen kis hosszban? A kábelezők pont akkorát dobáltak ki évekkel korábban, mint amekkora nekem most bőven elég lenne! Kapható viszont 200 Ft körüli áron rövid csatlakozóvéggel szerelt kábel, mely talán a fény bevezetési problémát is megoldja. 5 cm-re a csatlakozótól megkopasztott kábel belső ere megnyújtható és ha sikerül, akkor egy 8-10 cm hosszú csőben a kiöntés is elvégezhető. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.16. 16:12

Elnézést, lehet, hogy lemaradtam valamiről, de a klasszikus csapágygolyó nem alkalmas műcsillagnak?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.16. 19:21

Vizi Péter írta:Elnézést, lehet, hogy lemaradtam valamiről, de a klasszikus csapágygolyó nem alkalmas műcsillagnak?
Próbáltad már?, vagy csak egy tipp a részedről? Különben nekem tetszik az ötleted, de csak akkor működik, ha a megvilágítás is pontszerű forrásból történik, mert ha egy nagy felület adja a fényt, akkor nincs olyan kis golyó, amelyről ne tükröződne magának a fényforrásnak a felülete, igaz kicsinyítve, de a fénye is igencsak csökkentve irányulna a távcső felé! Szerintem nem működne jól. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.09.16. 20:00

Imre írta:Szerintem nem működne jól.


Pedig hasznaltak/hasznaljak. Igen, nem diffuz fenyforrassal.

--mpt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.16. 20:11

Láttam használni, pl. Tarjánban is. Egy konzervdobozban lévő LED a fényforrás, ami egy pici (kis szeggel ütött, mm-nél talán kisebb) lukon át világít ki a dobozból a kb. 10-20 centire lévő néhány mm-es csapágygolyóra. Ez pár méterről már teljesen pontszerű. Semmi precíz kivitel, abszolút sufni minőség, de jó.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”