Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.04. 17:50

Találtam mást is:
Ez egy földfúró, amelyik szintén házi gyártású. Oszlopok, fóliabordák számára lehet vele 80 cm mély és 18 cm átmérőjű lyukakat fúrni. Mára elfogyott az építkezés, csak úgy árválkodott, úgyhogy főtükrök anyagának forgatására szereltem át, amiket sarokcsiszolóra szerelt gyémánt szerszámmal mélyítettem durva méretre, még a nyáron, a szabadban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.02.05. 10:42

Jani!

Az üvegkorong széle a kivágástól néz ki rétegesnek, vagy valami ragasztott példány?

Zoli
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.05. 11:34

A kivágószerszám hagyta a nyomokat. Egyébként nem szívesen próbálkoznék ragasztással.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.05. 18:04

Tegnap jól kipolíroztam a 160-as tükröt, most egy kis parabola alakot még teszek bele, hogy ne csak l/4-es legyen, hanem lehetőleg kicsit jobb, még este ha kész lennék és tiszta ég van, akkor előbb megtesztelem, ha OK, meg bevonom ezüsttel, ez a terv mára.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.05. 19:46

Megnéztem mire jutott tegnap, sajnos teljes a kudarc. A géppel políroztam, hogy közben más dolgomat végezhessem, az OK, hogy szép sima lett a felület, a gödrök eltűntek, de annyira sávos lett, hogy az árkokba egy ember is elbújhatna ... A forgó mozgás túl gyors, régen is ez volt a gond, pedig most lassítottam rajta, bár lehet rosszul emlékeztem. Még sokkal jobban le kell lassítani, mondjuk kilengést csinálni egy percig és csak utána mozdítani rajta egy keveset körbe. Most nem tudom van e értelme folytatni, vagy inkább csiszoljam ki finom porral, mert 5-6 órákig ment ez és attól félek annyira mély gödrök lettek, hogy ugyanennyi idő lenne kisimítani. Na, mindegy valamit kitalálok, pedig most be is akartam már ezüstözni ma, de így az biztos elmarad. Bár egy órát megnézem kilengéssel polírozva tovább, hátha hamarabb kimegy a gödör, mert az újra felpolírozás se kevés idő, mire ennyire fényes lenne megint.

Velem nem fog kiszúrni ez a gép szerkezet.

Újra csiszoltam 400-tól.

A gépen is változtattam, a forgó mozgásra írtam egy kis programot ARDUINO panelre, ami azt csinálja, hogy a toló mozgások állandó működése mellett, a forgó asztalon időnként fordít egyet, így nem kerülhet bele zóna hiba ilyen féle legalábbis.

Azonkívül a szuroktárcsát is apróbb sávokkal is elláttam megint, mert nem volt az normálisan felfeküdve sem, így most látszik, hogy mindenhol éri azonos módon. De ez amúgy is egy másik probléma, ami előfordul mindig, másnál is úgy láttam.

Kényelmi szempontból ezt a mozgató programot ellátom még pár potméter bemenettel, ami alapján az időzítéseket csinálja majd, mozgás, nem mozgás, meg sípolás, megállás, mikor valamennyit ment, az azért kell, hogy ilyenkor kell megszórni csiszolóporral, vagy polír pasztát rákenni. Így közben lehet egyébbel foglalkozni.

https://www.youtube.com/watch?v=pdcIF0HVjQs&feature=youtu.be
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.06. 20:27

Szia Béla!
Remélem nem veszed rossz néven, mert segíteni szeretnék. :)
A políranyag szemre soknak tűnik, igazából az a jó, ha a szurok barázdái által hagyott csíkban látszik csak a políranyag színe, a kockák mögött hagyott nyomon nem, vagy alig.
A gépet szerintem ne hagyd magára. Azt enyém ennék jóval bonyolultabb mozgásokat is végez, és már parabolizáltam is pl. vele, de egy F/5 nyílásviszonynál már másodpercre mérni kell a futási időt. Ha rám hallgatsz, akkor a parabolizálást kézzel csinálod, de már a gömbfelületnél is eleinte 15, később 30, majd ha minden rendben megy, 45 percenként ellenőrzöd a felületet.
Igazából mindig is azt fogom hangoztatni, hogy az első egy-két tükör teljes egészében kézzel való elkészítése a legjobb garancia, hogy egy géppel belátható idő alatt jó eredményre juthass.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.06. 23:11

Kösz, a políranyagot hígabbra kellene venni ? Csak parabolizálásnál, vagy mikor még gömböt csinálok akkor is ?

Most króm oxiddal kezdtem megint polírozni, eddig vas oxiddal csináltam, ez talán gyorsabb így. Meg a tükröt alulra tettem és úgy, mert a közepe kezdett jobban mélyülni, a szuroktárcsa pedig felfekszik mindenhol szépen. Viszont van egy olyan dolog, hogy a szuroktárcsám, vagy 5 mm-rel kisebb, mint a tükör, lehet az se túl jó ötlet, inkább nagyobb lenne lehet úgy jobb lenne.

Pár dolgot még tökéletesíteni kell az biztos, de ha egy jól kitalált technológia megvan, akkor ha a szükséges körülmények azonosak és megvannak a követelményeknek megfelelően, akkor ugyanazt kellene neki produkálni megbízhatóan, erre törekszem.

A csiszolással már boldogulok, de ez a polírozás még a mumusom idáig. :)

Akár hogy csinálom ezzel a géppel sávos lesz, meg közepe túlmélyül.

Most azon gondolkodtam, hogy mikor kézzel políroztam, amikor jó lett meg a gépi közt mi a különbség.
Mikor géppel megy, ott nincs rátéve súly és lehet nem érintkezik megfelelően a szuroktárcsával, ezt gondolom most okának, egyéb különbséget nem látok, ami miatt ennyire szar lesz.

Ugyanazt csinálja a gép is, akkor miért nem jó, valami olyan oka lehet, ami nem ugyanúgy zajlik, mint mikor kézzel csinálom. Holnap megint kicsiszolom gömbre és megnézem kézzel egy órát, hogy úgy jó e, ha igen, akkor inkább kézzel csinálom végig, közben meg a gépre ráteszek egy másikat majd, azon kísérletezek, meg súlyt kellene rátenni, mert lehet csak ennyi az oka, de már kezd meghülyíteni, hogy ennyire nem akar menni.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.07. 07:12

-Általában igaz, hogy akkor a leghatékonyabb a polírozás, ha csak kevés anyag van a felületen.
-A krómoxid gyorsabb, de a végeredmény -a felület alakja- annyi változótól függ, hogy szerintem felsorolni se lehetne.
-A háton polírozást általában el szoktuk kerülni, kivéve a kis szerszám és nagy tükör kombinációnál.
-A szerszám nálam is sokszor kisebb egy kicsit, de ettől még működnie kell a dolognak.
-A kézi és gépi eljárás között óriási különbség van, még ha nem is látszik elsőre: Kézzel változó nyomással és lökettel dolgozol, míg a gép mindig ugyanazt csinálja. Géppel nem érzékeled, ha a tükör tapadó-súrlódó ellenállása megváltozik pl. mondjuk mert a korongok részben elvesztik a kapcsolatot.
Valamint a gépi meghajtás több hőt is termel, mert nem fog megállni pihenni, mint ahogy a kezednek muszáj pihenni, viszont kézzel -testhővel- nem melegíted a tükröt.
Szóval sokminden más itt... Kell a szerzett tapasztalat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.09. 03:40

Ma megint volt egy nagy menet és kézi munkával eljutottam szerencsére addig, hogy kialakult a gömb, a körkörös sávok annyira eltűntek, hogy már csak halovány nyomuk van, kb. olyan mértékű, ami a króm-oxid által is okozott felületi dimb-domb, a mélyülés is megszűnt, ami olyan mértékű volt hogy 3-4mm fókuszkülönbség volt legalább a közép és széli tartomány közt.

Még a legutolsó halvány zóna nyomot is eltüntetem, és akkor kész a gömb.

Azt vettem még észre, hogy a polírtárcsa annyira el tud mászni egy idő múlva, másnap mikor elővettem csak a szélén feküdt fel hiába nyomtam rá, a közepe nem akart hozzáérni ... ez ennyire szokásos dolog ?

Mindenesetre úgy oldottam meg, hogy késsel apró kis vágásokat csináltam és erre nyomkodtam rá a tükröt, ami így felfeküdt, ahogy lenyomkodtam.

Aztán így jó lett, és ezt mind két nap eljátszottam , úgy néz ki ez nekem bejött megoldásnak.

1/3-os kilengéssel dolgozva a rácsszálak kiegyenesedtek, a fókuszpontnál a késélt betolva az egész felület egyszerre sötétedik el a pici hepehupákat leszámítva, meg a levegő , ahogy kavargott, miközben a tököt sütöttem.

Ilyenkor mérni úgyse kell, egyébként ennek a halvány parabola alakját is ha közepet meg szélet megnézem, hogy mennyi a fókuszkülönbség, annyi elég is, ha megvan a megkövetelt érték, ilyen kicsi deformáláskor annyira nem nagyon tudnak sokkal másabbak lenni a középső zónák, ha nem valami hülye módon jön létre a gömbből.

Ezt kellene majd valami legjobb módszerrel csinálni, hogy ott már ne legyen semmi gond.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.02.09. 08:29

tobe_ írta:...
Azt vettem még észre, hogy a polírtárcsa annyira el tud mászni egy idő múlva, másnap mikor elővettem csak a szélén feküdt fel hiába nyomtam rá, a közepe nem akart hozzáérni ... ez ennyire szokásos dolog ?

Mindenesetre úgy oldottam meg, hogy késsel apró kis vágásokat csináltam és erre nyomkodtam rá a tükröt, ami így felfeküdt, ahogy lenyomkodtam.
...


Nem értem miért jó ez neked, hogy nem olvasol utána a dolgoknak, csak úgy bele a vakvilágba.
Évek óta küzdessz ezzel az egésszel, és nem tudsz semmit a hideg és meleg préselésről, de legfőképpen azok fontosságáról. A szuroktárcsa egészen rövid idő alatt el tud mászni, a pontos illeszkedést folyamatosan ellenőrizni kell.
Vedd a fáradtságot és olvass utána az alapvető tudnivalóknak.
Ha valaki idetéved a fórumra tájékozódni, nem lát semmit, csak a te tévútjaidat (tisztelet a kivételeknek).
Ez semmi képpen nem jó.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”