Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.02. 21:20

tobe_ írta: Nekem a legjobban a reménykedés megy, arra már rájöttem régen. :)


Bennem is élt a remény, hogy megjön az eszed! :D
Tobe! Annak a tükörnek legalább három fókusza van, nem egy!
Nem fogod tudni kipolírozni, mert hatalmas csiszolási hibák vannak benne, lásd be végre. Ha pedig valóban f/3-as, akkor emberi időn belül tükör sem lesz belőle.

De természetesen tiszteletben tartom a hobbidat, ha neked ez jelenti a kikapcsolódást a stresszel teli hétköznapok után. Viszont a strehl-lel teli hétvégék sem rosszak, hidd el. :lol:
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.01.03. 13:13

Sziasztok!

Feltettem két hirdetést a mechanikát adok-veszek rovatba. Egy optikai csiszológép, és egy vákuumgőzölő.
Ott van link a fényképekhez.

Üdv.
Attila
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.16. 20:05

Üdv Mindenkinek!
Éppen egy 20 centis síkdomború lencse csiszolásába fogtam, aminek a pereme és közepe között 10 mm magasságkülönbség lesz. Eltöprengtem, hogy mennyi csiszolóporba és időbe fog ez kerülni, úgyhogy most először kipróbáltam a gyémánttárcsa+sarokcsiszoló kombinációt. Már bánom is, hogy nem hamarabb tettem, mert igen hatékony a módszer! A boltban kifejezetten üveghez nem kaptam szerszámot, ezért járólap vágásához alkalmasat kerestem, amelyiknek a hordozója nem szegmentált. Egy meghajlított drótból készült körző nyoma mentén, kartonból, hozzávetőleges pontosságú görbületsablonokat vágtam ki. Az orromat és a számat nedves ronggyal bekötöttem, gépre tettem a korongot, percenként kb. 20 fordulatot adtam neki, a gyémánttárcsát meg lapos szögben nekifektettem. A szerszám a peremtől a közép felé vágott. 5mm mélységet 10 perc alatt értem el, azért ilyen "lassan", mert sokszor használtam a sablont. A víz vékonyan, folyamatosan folyt a korongra, a vizes üvegpor nagy részét egy szemetes zsákba fúvattam, de azért neki lehet esni a takarításnak...
Nagyon mély görbület esetén ajánlom mindenkinek a módszert. (Azért a vízzel meg az árammal csak óvatosan! :) )
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.16. 22:36

Egy ilyen művelethez milyen helyiségben lehet nekilátni, a lencse most hogy néz ki ? Van róla képed ? Érdekes, milyen anyagból indultál ki, az üvegfajta valami speciális optikai üveg vagy TV ?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.17. 07:04

Egyelőre nincs kép, majd valamikor csinálok egyet.
Leginkább kültéren érdemes hozzáfogni ilyesmihez, én is csak azért csináltam bent, mert van külön műhely erre a célra. Mindamellett legközelebb én is inkább kiviszem, mert elég sok port termel a folyamat. Sima táblaüvegből dolgozom, nincs keret optikai üvegre.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2014.01.17. 08:47

Igen, kifejezetten hatékonyan lehet a gyémántkoronggal haladni. Én a 20 cm-es tükrömnél szakítottam fel egy elég nagy buborékot. Ekkor én is jobbnak láttam nem elpazarolni a csiszolóport. Egyetlen problémám a széleken volt, itt nem tudtam olyan magabiztosan haladni. A tükör közepe felé forgott a tárcsa, de így is féltem , hogy belaszakít.
Olvastam egy szimpatikus cikket arról is, ahol a delikvens a görbület magasságában rögzített kar végére erősítette a csiszológépet. Az így elérhető lengőmozgással és az alatta forgatott tükörrel könnyen elérte a homorú görbületet. Én még a munkavédelmi előírások nehézkes betartása miatt :) nem vállalkoztam a megépítésére.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.17. 13:19

Ha kormozott üvegre karcolok tű végével vonalakat, ami akkor fehér lesz fekete alapon az is jó rácsnak ? Lehet azt tudnék sűrűt, meg véknyat készíteni majd.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.19. 17:02

Szia Tobe!
Íme a 200/1000-es egyszerű lencse és a szuroktárcsája. Hogy a felület miért látszik a képen durván csiszoltnak, azt nem tudom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.19. 19:58

Üdv !

Azóta már ki is políroztad ? Ez mire fog majd kelleni ? Közben nekem is készül az acél korongom, amin a tükröt lehet majd nagyolni meg ha két egyforma fókuszút akarok pl.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2014.01.19. 20:33

A flex-gyémánttárcsa párost már többször is írtam, mert nekem bevált. Nem is értettem, miért nem próbálja ki valaki :)
De látom Jani megtörte a jeget. Csak az áramütésre vigyázzatok!

Ha a húrmélység 2 mm-nél mélyebb (vagy domború felületnél épp fordítva), mindig érdemes a nagyolást így elvégezni, nem csak az idő és a csiszolópor spórolása miatt, de a komoly fizikai munka mellett az anyag elvékonyodása miatt is.
Ha porral csiszolok ki egy 200/f/4-es korongot, akkor a vastagsága a durva csiszolás alatt akár 1,5 mm-is csökkenhet, hiszen a mélyítő munka mellett azért a perem is kopik lassacskán. Ha eleve vékony az alapanyag, akkor ezt a luxust nem feltétlenül engedném meg.

Korábban volt egy olyan elképzelésem is, hogy készítek egy általam darálónak nevezett eszközt, ahol a sarokcsiszoló egy íves eszközön kerekekkel gurul, és az alatta forgó üvegbe belemarja a megfelelő (az ívtől függő) rádiuszt. Aztán rájöttem, hogy nem akarok tömeggyártani, így mi a fenének építsem meg...

A plafonra kötött láncon lógó eszközzel tettem egy próbát, de nem jött be... Maradt a kézben tartott gép, és a tapasztalatból belőtt fókusz. Még így is órákat és kilónyi porokat lehet megspórolni.

Azért a gépre célszerű egy nagy flakonból kivágott gallért tenni, hogy ne menjen bele a víz, viszont levegőt kapjon, nehogy túlmelegedjen.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”