Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.29. 16:13

Nagyon egyedi az a zöld övezetben készült tükrös kép! :)
Köszi a tippet Béla!
Akkor meg fogom próbálni így, háztartási szerekkel. Ha a finom törlést kibírja, már több mint elégedett leszek. Utána egy szinte hermetikus műanyag dobozban lesznek tárolva a cuccok, így biztos sokáig jó lesz a bevonat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.01. 21:00

A Judit tükre vajon hogy halad ?

Az enyémen most dolgoztam megint egy félórát, a sávozódást próbálva lejjebb súrolni meg még hajnalban is volt egy félóra, mintha alakult volna valamit, csak most még egy okulárt ragasztottam a kamerára, hogy nagyobb képet kapjak,meg a kis fény sugár szétterüljön jól a képén.

Meg azon filóztam, hogy most az enyémen a szélén levő egy centis sáv az vajon kiemelkedik e a többihez képest, vagy mélyedés. Ha mélyedés, akkor bizony nem csoda ha nem akar eltűnni mert ahhoz az egész felületnek lejjebb kellene mennie.

A kezem pár nap alatt aránylag helyre jött, tudok vele dolgozni szerencsére.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.01. 21:10

[quote="tobe_"]
Meg azon filóztam, hogy most az enyémen a szélén levő egy centis sáv az vajon kiemelkedik e a többihez képest, vagy mélyedés. [quote]

No hiszen! Lassan megfejted a titkokat. Még a végén csinálsz egy rácsot is. :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.01. 22:30

Ez még ma este lambda/32 lesz,. ah így haladok :), most króm-oxiddal dolgoztam rajta direkt, hogy gyorsabban haladjon, igaz csúnyább a felület látszik, de mintha a sávozódás simult volna, még most adok neki még egy félórát, aztán a végén vas-oxiddal simítom megint egy kicsit. Kár hogy nincs ég, mert kint is szívesen megnéztem volna a kép mit változna.

01:07 : Csináltam még tovább, aztán megnéztem, de nem lesz ez jobb, mert több olyan sáv van benne, ami nem akar elmenni, így újracsiszolom holnap, ha minden sikerült és kezdem elölről a polírozást, mert a gép sokat forgott és sávos lett nagyon emiatt, majd kiderül hogy ezúttal a tapasztalat alapján hogy fog menni megint, mert kicsit okosodtam elvileg, bár ki tudja, még én se na mindegy.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.02. 08:52

Ne törődj vele Béla! A lényeg, hogy nem adjuk fel!
Én se állok sokkal jobban a tizenöt centis síkkal. Először nagyon jónak indult, azt hittem hamarosan kész lesz. Utána meg konkávba ment át a vízteszt szerint és makacsul ragaszkodik is hozzá, kb. 10 lambda van benne. Már a tesztelésben is kerestem a hibát, ezután szándékosan belepolíroztam a felületebe helyi szerszámmal, hogy hátha valamit rosszul értelmezek, de úgy tűnik a konkáv az konkáv, a konvex meg konvex. Remélem a vízfelszín a mindenféle válság ellenére még sík maradt, ezt nem tudom ellenőrizni. :) Néha történnek értehetetlen dolgok, de vigasztaló, hogy ugyanilyen megmagyarázhatatlan módon hirtelen jó is tud lenni a végeredmény.
Hanem rácsot csak csinálj most már, mert vakon repülni akármilyen izgi, fárasztó lesz egy idő után.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.02. 18:11

Lehet alattad vasérc lelőhely van és betorzít. A csiszolást lehet most megcsinálom a tükrön de a polír megint problémás lesz, mert ezt a csillag szerszámot nem rontom el, ez jó, csak csinálni kellene másikat egy teli szerszámot a gömbfelület előállításra. Meg van másik tükör azon is dolgozhatok majd.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.02. 18:22

tobe_ írta: A csiszolást lehet most megcsinálom a tükrön de a polír megint problémás lesz, mert ezt a csillag szerszámot nem rontom el, ez jó, csak csinálni kellene másikat egy teli szerszámot a gömbfelület előállításra.


Az nem lesz kis munka, mert szerintem orbitális peremkopásod van.
Ha kézzel csiszolnád, akkor jobban haladnál, mert azzal a géppel ami neked van, megint el...od. (elrontod:)
Én visszamennék 240-es porig, és néznék egy ceruzatesztet. Ha azt lefotózod és felteszed, akkor sokat tudunk segíteni. Ha jó lenne a csiszolásod, akkor a polírozás is menni fog. (Nagyobb az esély).
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.02. 18:35

Kézzel fogom csiszolni, de álljunk meg egy szóra, most kinéztem és látom a Jupitert, azt még előtte megnézem azért, mi változott, most mióta dolgoztam vele órákat a legutóbbihoz képest. Hátha tök éles lesz. :) Nekem a legjobban a reménykedés megy, arra már rájöttem régen. :)

Kint voltam megnéztem a Jupitert, változott a terv, ugyanis, a Jupiter képe sokat javult. A karácsony előtti állapothoz képest, amikor is kb. 2.5-3 Jupiter távolságig tartott az árnykép,ami a legkülső sáv,terület képe volt, az most a Jupiter átmérőjének kb. az 1/5 részére zsugorodott, úgyhogy nem kezdem én ezt most elölről, hanem rámegyek most vas-oxiddal simítom a felületet még, mert a króm-dioxid az lehet durvította is, a Foucault képén látszott is rendesen.

Na, most ebből lehet számolni is valamit, hogy ha a képen ekkora eltérése van a külső résznek, az akkor mekkora hiba lehet mélyedésileg kb.

Illetve a króm-oxiddal készített polírozás egyébként, az egy képben mekkora hibát jelenthet ívmásodpercben vagy észrevehető egyáltalán egy Jupitert nézve vagy csak az Airy korongokban látszik meg valamelyest ? Ezek elég érdekes kérdések.

Közben még okulártartóm sincs rajta a tubuson rendesen meg kollimálva is , meg merőlegesen álljon, meg finoman tudjam fókuszálni is, ilyen gondok is vannak, a segédtükör is még nem gyári, szóval van itt min javítani még, hogy tesztelni is még jobban tudjam. Még cnc-hez maró szerszámot se tudtam venni, mert
bolt sem volt, vagy bolti okulártartót is néztem az egész jó áron láttam a makszutovon vagy hol olyan 4-5 ezer körül, egy olyat majd venni akarok, lehet jövő héten sikeredik, ha addig kinyitnak azok is.

A tükör pedig 200mm átmérő, 600mm fókuszú, úgyhogy eleve nem e legegyszerűbb eset ugyebár.

Lehet megnézve a sávok méretét ahhoz képest 2x-3x nagyobb kis polír korongot csinálva, azzal jobban el lehetne dolgozni lehet.

Közben be is felhősödött, de szerencsém volt, hogy megláttam az eredményt élesben is.

Most meg eszembe jutott, hogy állapítsam meg a Foucault vagy rácsképen, hogy egy terület az domb e vagy völgy, a kezem ujját odatéve meglátszik hogy milyen a domb, mert a meleg kéz miatt tágul, akkor az lesz a domb. :)
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2014.01.02. 21:18-kor.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.01.02. 20:56

tobe_ írta:Kint voltam megnéztem a Jupitert, változott a terv, ugyanis, a Jupiter képe sokat javult a Jupiter korongjához képest az azelőtti még karácsony előtti állapothoz képest, amikor is kb. 2.5-3 Jupiter távolságig tartott az árnykép, ...


Te erted, amit leirsz?

--mpt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.02. 21:19

mpt írta:Te erted, amit leirsz?
--mpt



Javítottam, a sietségben kicsit rosszul fogalmaztam. :) Tényleg elég érthetetlenség volt az a mondat.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”