Optikai próbák

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.31. 15:58

Na, most elbizonytalanodtam.
Konklúzió:
A rácsképből nem tudunk meg lényegében semmit. A csillagtesztet értelmezhetjük ízlésünk szerint,
vagyis egy asztigmatikus főtükör valamint egy fénymásolóból bontott bizonytalan felületű aluzott üvegdarab
ha jó képet ad, akkor sem hisszük el, ha látjuk. Az információk birtokában megállapítható, hogy az 1/10 vastagságú
síküvegből készült tükör még lehet asztigmatikus, a Newton segédtükör minőségi tűrése kis méretekben sokkal nagyobb,
mint nagyobb méretben, a kis fényerő (F/7-től) kifizetődő, mert igénytelenebb lesz az optikai elemek minőségére, és a beállításra.
Ezeket a szempontokat összegezve elmondhatjuk, hogy István távcsöve nagyságrendekkel jobb a gyári távcsöveknél. :lol:

U.i.: Aki erre az optikára azt mondja, hogy nem jó, tegye fel a saját csillagtesztjét.
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.31. 16:16

gyuri17 írta:
2020.05.31. 15:23
... Amúgy a főtükörben van az asztigmia.-de az is lehet, hogy a segédben is és akkor javítják egymást. :)
Ha nekem lenne egy jó nagy, F/3 ... F/5 közötti asztigmatikus tükröm, ami az asztigmiát kikapcsolva az interferometrikus kiértékelő programban 95% kölüli Strehl-t mutatna, akkor én nagyon boldog ember lennék. Ugyanis egy kis asztigmia a legkönnyebben (kollimációval) kiküszöbölhető hiba - persze nem szélsőséges esetben...

Ez a tükör szerintem - az asztigmiát "kikapcsolva" - simán 95% fölött van, és talán nem is kicsivel (legalábbis a csillagteszt képe alapján én így saccolom), 95% és 99.99% között pedig már átlagos emberi szem nem lát minőség-különbséget (főleg az ég alatt, valódi csillaggal - műcsillaggal, laborban még talán). A gyakorlatban erre azt lehet mondani, hogy (szinte) tökéletes.
Kollimációval pedig egyszerűen körre húzod, és kész.

Mizar: naná, hogy jobb, mint egy átlag bolti SW... :lol:
Kérdés: mondta azt bárki is hogy "nem jó"??? :shock:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.31. 18:28

Azért látni, hogy a csillagtesztet ha megosztjuk, akkor a becslések megmondjág megközelítőleg az eredményt. Bár tény, hogy hozzáértő kell legyen az ember! Két felvonásba megmértem a tükröt. - csak hogy egész legyen a dolog, és hogy felhasználható legyen a későbbiekben. Bár előrebocsájtotom, hogy a mérés nem hitelesítettek csak egy számadat és nem a rendszerre értendő. Ez gyakorlatilag összevethető a szóbeli becslésekkel és egy tapasztalattal több. Megjegyzem, Attila számszerű becslése a méréssel egybeesik... Véletlen vagy tapasztalás, de irány a lottózó. :)
DSC_5187.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.05.31. 18:33-kor.
Gyuricza István
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.31. 18:31

Az eredmény:
DSC_5188.JPG
DSC_5189.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.31. 19:19

Látszik az a csillagteszten, hogy jó a tükör, a mérési eredmény is ezt igazolja.
A te tükröd, te látod vizsgálatkor, de ha a rácskép nem fordul semmit, amikor az extra-intra kép vált, akkor nem gondolom, hogy a főtükör a polírozás miatt asztigmatikus. Lehet a foglalatban, az alátámasztásban vagy az egész rendszerben valami, ami okozza. Én már csak tudom, hihetetlenül kevés szorítás-feszítés elegendő, hogy az üveg mozduljon. Aki nem látott még ilyen jelenséget, el sem hiszi. Ha az ujjamat ráteszem valahol a tükörre, attól a hőmérséklet-különbségtől eltorzul a felület. Mivel a gyakorlatban szinte semmi jelentősége nincs, így elméleti síkon marad a dolog. Elmélkedni lehet róla. :lol:
Szép munka, gratulálok!
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.31. 19:53

Így van, az én 35 mm vastag üvegem is asztigmatizmust mutatott (ennél sokkal nagyobbat) csak azért, mert az oldalirányú szorítás picit több volt a kelleténél.

Olvasom több helyen, hogy a newtonoknál a 18%-os kitakarást amolyan álomhatárnak nevezik, az alatt fókuszban szinte észrevehetetlen a kontrasztvesztés. Ez egy igazi bolygózócső a maga 15%-ával! :)

Az Antares segéd igazi kincs. Berakahatod máshová is István! Egy jövőbeni 200-as bolygózó newtonba például!
Vagy le is köszörülheted! :D
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.31. 20:04

Igen igazad van Sándor. Megtévesztő ezeket a vastag üvegeket látva, hogy ezek nem könnyen deformálódnak, de sajna tényleg könnyen torzul... Egy sima fazékszerű tartóban csücsül és a két köröm hozzá sem érve, csak a kiesést gátolja. Bár csak jobbára inkább hárman vizslatjuk a tényszerű adatokat, szóval mint Attilával úgy Sándor veled is egyetértek mindenben. És mint korábban megjegyeztem: a minőségi előrelépést nem a műszertipus cseréje jelenti, hanem a jó optika beszerzése.
Gyuricza István
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.31. 20:10

András nem az Antares segéd a kincs, hanem a jó felületű... :) Sajnos már mindenre hallotunk példát.
Gyuricza István
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.31. 20:40

gyuri17 írta:
2020.05.31. 20:04
És mint korábban megjegyeztem: a minőségi előrelépést nem a műszertipus cseréje jelenti, hanem a jó optika beszerzése.
Lesz még neked valami TCT, ide látom! :lol: :lol: :lol:
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.31. 21:38

Ezt nem értem Sándor. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”